Kácení lesa kvůli stavbě Gigatovárny Tesla poblíž Berlína rozděluje německé ekology
Dřevorubci vyslaní společností Tesla Inc. k vymýcení 92 hektarů lesa nedaleko obce Grünheide, zhruba 30 km jižně od Berlína, museli složit pily a sekery po 2 dnech práce. Proti postupu automobilky, která tady chce vybudovat svůj první evropský závod na výrobu elektromobilů, se ozvali místní environmentalisté. Německý soud ale jejich námitky smetl ze stolu a projekt Giga Berlín má nyní zelenou.
Úvodní fotografie: Robotická výrobní linka v továrně v kalifornském Freemontu. Zdroj: Tesla Inc.
Pozemek o rozloze 300 hektarů nedaleko města Grünheide pokrýval uměle vysázený borovicový porost určený převážně na zpracování v papírenském průmyslu. Třetinu těchto stromů se chystala v polovině února vykácet společnost Tesla, aby zde dělníci mohli položit základy první evropské Gigatovárny.
Poražení všech stromů bylo třeba stihnout do začátku března, kdy začíná období páření místního ptactva, a proto vstupuje v platnost zákaz jakéhokoli kácení. Doba rozmnožování ptáků trvá šest měsíců až do podzimu. Průtahy s prací dřevorubců by tak mohly celý projekt Giga Berlín výrazně zpozdit a reálně ohrozit plánované zahájení provozu továrny v polovině roku 2021.
Slib: „Za každý padlý strom vysadíme tři nové,“ nestačil
Šéf Tesly, Elon Musk, na svém twitterovém účtu ujistil ochránce přírody, že každý poražený kmen nahradí třemi novými stromy. Automobilka získala od místních autorit předběžný souhlas s výstavbou a pustila se do kácení lesa, jenže stále ještě běžela lhůta pro podání námitek ze strany ekologických hnutí.
Na to upozornila environmentální skupina Zelená liga Braniborska (Gruene Liga Brandenburg) a dosáhla soudního příkazu k zastavení odlesňování. Jejich vítězství ale nemělo dlouhého trvání.
Německá strana Zelených se postavila za Teslu
Jenže snaha Zelené ligy Braniborska se nesetkala s pochopením ekologicky smýšlejících politiků ze strany Zelených.
Udělat z plantáže na borové dřevo bojiště je absurdní. Tohle nemá nic společného s ochranou přírody. Potřebujeme investovat do trvale udržitelné infrastruktury a průmyslu budoucnosti a taky pro ně musíme najít potřebné pozemky. V Německu se sice potýkáme s nebývale vysokým vymíráním ohrožených druhů, ale to se nijak netýká Gigatováren Tesly. Bojujme o ochranu přírody a zvířat tam, kde to dává smysl.
- Oliver Kirscher, místopředseda německé strany Zelených a poslanec Bundestagu
Zelená liga Braniborska nakonec svou námitku vůči postupu Tesly stáhla. Přesto musel situaci rozhodnout vyšší správní soud spolkových zemí Berlín a Braniborsko, jelikož k námitce se připojila ještě další ekologická organizace. Do dvou dnů soud odklepnul souhlas s odlesňováním, vůči kterému již není možné podat odvolání.
Gigatovárna 4 bude chrlit půl milionu elektroaut za rok
Tesla postavila první dvě gigatovárny na domovské půdě Spojených států, třetí obří závod nedávno vyrostl poblíž Šanghaje v rekordním čase 10 měsíců.
Evropský přírůstek do Muskova impéria má při plném provozu vyprodukovat 500 tisíc elektromobilů za rok. Výroba se bude ze začátku soustředit hlavně na elektrický crossover Model Y a nejlevnější Teslu, Model 3. Automobilka očekává, že evropská gigatovárna přinese až 12 tisíc nových pracovních míst.