Elektromobilita

Dobíjecí stanice doma: Jaké jsou možnosti?

Elektromobilů jezdí na českých silnicích stále více. Jednu z hlavních obav řidičů před pořízením elektromobilu představuje nabíjení vozu. Nejjednodušším řešením je nabíjení v podobě wallboxu. Zjistěte, jaké máte možnosti u domácích dobíjecích stanic.

Dobíjecí stanice doma: Jaké jsou možnosti?
Dobíjecí stanice doma: Jaké jsou možnosti?

Proč je nabíjení doma nejlepší volbou?

Veřejné nabíjecí stanice na čerpacích stanicích, parkovištích nebo u obchodních center jsou jen jednou z možností, jak dobíjet elektromobil. Další variantu představuje nabíjení elektromobilu u vás doma. Hned na první pohled je domácí nabíjení pohodlnější. Nemusíte nikam jezdit a čekat, až se elektromobil nabije – vůz připojíte do zásuvky, když přijedete z práce a ráno s plně nabitým zase odjíždíte.

S domácím nabíjením elektromobilu šetříte nejen čas, ale především peníze. Jako vlastník elektrického automobilu máte nárok zažádat o distribuční sazbu D27d, díky níž v časovém pásmu mezi 18. a 8. hodinou čerpáte po dobu osmi hodin zvýhodněný nízký tarif. Se sazbou D27d se v závislosti na dodavateli dostanete na cenu okolo 2,50 Kč/kWh. Při spotřebě elektromobilu 18 kWh/100 km činí provozní náklady 0,45 korun na kilometr.

Elektromobilita se začíná prosazovat, dobíjecích stanic v Česku skokově přibývá

Na tyto ceny se na veřejných stanicích nedostanete. Navíc budete ze strany poskytovatelů tlačeni do placení paušálu a nevyhnete se ani poplatkům za překročení předepsaných minut nabíjení. Podívejte se, kolik stojí nabíjení elektromobilů.

Wallbox nabíjí rychle a potěší dalšími funkcemi

Pokud s elektromobilem potřebujete pravidelně jezdit a chcete jej nabíjet doma, pak se časem nevyhnete pořízení wallboxu. Ano, elektromobily sice můžete nabíjet z běžné nebo průmyslové (třífázové) zásuvky, ale doba nabíjení je příliš dlouhá. Při nabíjení ze zásuvky narazíte také na potíže s bezpečností, omezení kvůli velikosti jističe a další nedostatky.

Domácí dobíjecí stanice se střídavým proudem (AC) v podobě wallboxů nabíjení podstatně urychlí. Kromě toho zvládnou samy hlídat vytíženost domácí sítě, přizpůsobí čas nabíjení podle nízkého tarifu nebo zajistí čerpání energie z vaší solární elektrárny. Záleží na konkrétním modelu, kolik toho wallbox dokáže. Pořizovací ceny domácích dobíjecích stanic se pohybují mezi 15–60 tisíci korun. Dražší wallboxy vám poskytnou lepší služby, ale jak si ukážeme, ne vždy představují nejlepší řešení.

Dobíjecí stanice pro elektromobily. Jak je na tom ČR?

Výkon wallboxu je podstatný, ale…

Před pořízením wallboxu je namístě konzultace s odborníkem, který posoudí stav elektroinstalace a eventuálně navrhne její úpravy. To je potřeba zejména u starších domů. O kontrolu se zpravidla postará firma, která vám wallbox bude instalovat.

Jedním z hlavních kritérií je výkon wallboxu. Ten se pohybuje od 3,7 kW do 22 kW. Vyšší výkon vám zajistí rychlejší nabíjení. Ne vždy má ale smysl sahat po nejvyšším výkonu. Musíte totiž zohlednit také maximální dobíjecí výkon integrované nabíječky v elektromobilu, který velmi často nepřekročí 11 kW. Je-li tomu tak, nabíječkou s vyšším výkonem proces neurychlíte. K elektromobilům s možností dobíjení až 22 kW AC se řadí například Tesla Model S nebo Renault Zoe.

Domácí dobíjecí stanice: Umístění a konektivita

Při výběru vhodného místa pro wallbox jsou ve hře dvě varianty – umístění na zeď a na sloupek. Nedá se říct, že by jedno řešení bylo lepší než druhé, spíše se odvíjí od vašich možností. Wallbox disponuje dostatečným stupněm krytí, aby mohl stát i venku. Většina lidí však z praktických důvodů umisťuje dobíjecí stanici do garáže.

Výstavba dobíjecích stanic u E.ONu: Letos přesáhne první stovku

Pro domácí využití se hodí wallbox s integrovaným kabelem, který vaše nabíjení zjednoduší. U veřejných dobíjecích stanic naopak dává kvůli vandalismu a opotřebení větší smysl wallbox se zásuvkou. Pokud jde o konektor, v Evropské unii jsou standardem u AC nabíjení konektory TYP 2 (Mennekes). Na americkém či japonském trhu jsou rozšířené konektory TYP 1 – mějte to na paměti, plánujete-li wallbox kupovat v zahraničí.

Podle požadavků volte další funkce wallboxu

Wallboxy mohou disponovat řadou doplňkových funkcí. Novější modely obsahují proudové čidlo, které zajišťuje optimální nabíjení dle spotřeby. Mezi další obvyklé funkce patří detekce úniku stejnosměrného proudu (DC leakage detection), přizpůsobení výkonu podle vytíženosti domácí sítě (na základě připojení přes chytrý elektroměr) nebo propojení s mobilní aplikací. Přes telefon poté snadno ovládáte a kontrolujete proces nabíjení.

Požadavky uživatelů domácích dobíjecích stanic se mohou výrazně lišit. Domácnost s více elektromobily ocení wallbox s dvěma zásuvkami, firmy zase propojení několika wallboxů najednou. Vždy proto vybírejte domácí dobíjecí stanici podle svých potřeb. Vysoký výkon a množství funkcí, které nevyužijete, vám jen zbytečně navýší pořizovací cenu wallboxu.

Příklady wallboxů od velkých poskytovatelů

Wallbox

Poskytovatel

Popis

Cena s DPH

E.ON Drive WIFI Wallbox

E.ON

Výkon: 3,7–22 kW, Wi-Fi, nakonfigurovalelná tak, aby nemohlo dojít k přetížení jističe

24 188 Kč

E.ON Drive Eve Double

E.ON

Výkon: 2× 11–22 kW, přizpůsobeno pro dobíjení dvou aut, chytré řízení

78 529 Kč

CIRCONTROL CCL-eHOME T2C32

PRE

Výkon: max. 7,3 kW, RGB LED indikátor, 5m kabel

16 229 Kč

CIRCONTROL CCL - WBMC

PRE

Výkon: max. 22 kW, LED indikátor, 5m kabel

26 499 Kč

BASIC pro 3 fáze

ČEZ

Výkon: max. 22 kW, třífázové napájení, možnost snížení výkonu

20 888 Kč

BASIC pro 230 V

ČEZ

Výkon: max. 7,4 kW, zásuvkový, možnost snížení výkonu

19 019 Kč

Zdroj: webové stránky poskytovatelů k 06.05.2021