Elektromobilita

Dotace na elektromobil v roce 2025

Podnikáte a sháníte pro svou činnost udržitelné technologie, jako je například elektromobil? Tak právě pro vás jsou určeny podnikatelské dotace, které vám s pořízením elektrického auta pomohou. A protože se zaměřujeme také na elektromobilitu pro podnikatele, podíváme se, jak získat dotaci na elektromobil pro firmy i OSVČ v roce 2025.

Dotace na elektromobil v roce 2025
Dotace na elektromobil v roce 2025

Dotace na elektromobil pro firmy v roce 2025

Rok 2024 začal novinkou, kterou mohli využít čeští podnikatelé pro financování udržitelné mobility. Díky Národnímu plánu obnovy (NPO), který čerpá finance z Evropské unie, bylo možné od 18. března 2024 zažádat o podporu na pořízení elektromobilů a dobíjecích stanic v rámci Výzvy na podporu elektromobility. Výzva se navíc týkala i motorů na vodíkový pohon. 

Díky oblíbenosti elektromobilů právě ve vozových parcích firem se dalo očekávat, že bude poptávka a množství žádostí přesahovat nabídku a celá finanční podpora se rychle vyčerpá. A to se také stalo. I když byla výzva vypsána i na celý rok 2025, celková částka 1,95 miliard Kč se rozdala zájemcům už po 7 měsících. 

Kdo může o dotaci žádat?

Pokud bude výzva vypsána znovu, pravděpodobně se opět dotkne firem. Dotační podpora na pořízení vozů na alternativní pohon je i pro ně výhodná a nabízí zásadní změnu ve směřování společenské odpovědnosti a tím i zvýšení konkurenceschopnosti.

Dotaci dosud nemohly čerpat firmy z oborů výroby zbraní a střeliva, podobně jako herny, kasina a sázkové kanceláře.

Dotace na elektromobil pro fyzické osoby v roce 2025

Zároveň byly dotace na elektromobil určeny i pro OSVČ, ale v roce 2025 už ani pro ně nezbyly žádné prostředky. I když v některých zemích Evropy je pomocí dotací podporována elektromobila i u domácností, prozatím to vypadá, že se k takovému kroku česká vláda nechystá. Důvodem je nedostatek financí ve státním rozpočtu, ale také vyčkávání, zda další, výraznější prostředky neuvolní opět Evropská unie.

Nepodnikající fyzické osoby mohou alespoň využít státní podporu na pořízení domácích nabíjecích stanic, tzv. wallboxů z programu Nová zelená úsporám.

Pro koho byly dotace určeny?

Elektromobilita se začíná prosazovat, dobíjecích stanic v Česku skokově přibývá

Jak získat dotaci na elektromobil?

Získání jakékoliv státní podpory na elektromobilitu obsahuje obvykle dvě části. Tou první je důležitá podmínka nákupu vozu na úvěr od leasingové společnosti nebo banky. Na základě úvěru pak podnikatel získá bankovní záruku a posléze samotný finanční příspěvek od Národní rozvojové banky.

Bankovní záruka na dobu 5 let je v maximální výši 70 % jistiny úvěru, který by měl mít hodnotu od 300 000 do 1,5 milionu Kč. Tyto částky by měly korespondovat s cenou elektrovozidel a nabíjecích stanic na trhu.

Žádosti o vyřízení záruky se podávají v předem daných termínech, nebo do vyčerpání všech dotačních prostředků. 

Co všechno můžete k žádosti o dotaci potřebovat?

Elektromobilita je čistou a odpovědnou alternativou moderního vozového parku firem.

Výše dotace na elektromobilitu

Výše dotace se primárně odvíjí od dostupných finančních prostředků, které stát do výzvy zahrne. Dále rozhodují tržní ceny na pořízení elektromobilů a nabíjecích stanic, které se do dotace zohledňují.

Celkově byly v dotačním programu v roce 2024 připraveny necelé 2 miliardy korun (přesněji 1,95 miliardy). Z toho 1,65 miliardy bylo určeno k nákupu elektromobilů a zbylých 300 milionů na nabíjecí stanice.

Existují však limity Evropské unice pro jednu firmu, a to je celková podpora na elektromobily a nabíjecí stanice dohromady v hodnotě 200 000 eur za období 3 let. Uvidíme, jaké podmínky budou nastaveny v případě nových dotací v následujících letech.

Neradi platíte vysoké účty za energie? Vyberte si levnějšího dodavatele elektřiny z více než 60 firem.

Další podmínky dotace 

V podmínkách příjmu dotace z roku 2024 je několik zásadních bodů, které se týkají pořízení elektromobilu a nabíjecí stanice, stejně jako způsob jejich užívání a v neposlední řadě i vlastnictví firmy. Pojďme se na ně podívat podrobněji, kdybyste je do budoucna potřebovali znát.

Podmínky pro firmy a podnikatele

Žadatel a jeho firma musí mít hotovou uzávěrku dvou účetních období a nesmí se na něj vztahovat exekuce, likvidace, úpadek nebo insolvence. Také nesmí mít nedoplatky ze mzdových nákladů na zaměstnance a nedoplatky u vybraných institucí a poskytovatelů dotační podpory. Žádat nemohou ani firmy se zákazem činnosti.

Dotace na elektroauto

Za dotaci firmy nakoupí osobní a nákladní vozy na alternativní, tedy elektrický nebo vodíkový pohon. Dotace přitom není omezena pouze na nákup na domácím trhu, ale elektroauto mohou zájemci pořídit i v zahraničí. Koupit přitom mohou firmy a podnikatelé pouze nový vůz s dodací lhůtou do 6 měsíců od uvedení do provozu a s maximálním nájezdem 6 000 km. Dotace se tedy nevztahuje na starší ojeté vozy.

Další podmínkou je zákaz prodeje elektrovozu po jeho pořízení a čerpání dotace, a to nejméně 24 měsíců od data vyplacení dotace.

Dotace na nabíjecí stanice

V případě dobíjecích stanic platí zásadní podmínka, že jejich uživatelem bude jen a pouze žadatel, respektive příjemce dotace, který stanici využije pro potřeby svého podnikání, tedy nebude ji nabízet k využití svým zákazníkům. Dotaci na samostatnou dobíjecí stanici získat nelze; je nutné ji zakoupit společně s elektromobilem.

Dotace na elektromobil pro nepodnikající fyzické osoby

Pokud se ptáte, zda mohou o dotace na pořízení elektromobilu žádat i nepodnikající fyzické osoby, tak nikoliv. Neplatí pro ně ani žádná jiná dotace k nákupu elektromobilu. Využít lze ale státní podporu na pořízení domácích nabíjecích stanic, tzv. wallboxů z programu Nová zelená úsporám, a to v hodnotě 15 000 Kč.

D27d: Vlastníci elektromobilů ušetří