Domácnost

Jak zřídit elektrickou přípojku a kolik za ni zaplatíte?

Plánujete ke své nemovitosti zavést elektřinu? Pak vás čeká zřízení elektrické přípojky. Zjistěte, co všechno k tomu potřebujete, jak postupovat a kolik stojí přípojka elektřiny.

Jak zřídit elektrickou přípojku a kolik za ni zaplatíte?
Jak zřídit elektrickou přípojku a kolik za ni zaplatíte?

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Elektrická přípojka představuje zařízení pro napojení domácnosti k elektrické síti nízkého napětí. Přípojka začíná odbočením z distribuční soustavy a končí v domovní pojistkové nebo kabelové skříni, které se lidově říká kaplička nebo antoníček. 

Jak zřídit elektrickou přípojku

Stejně jako u jiného stavebního úkonu, musíte o připojení požádat a nemůžete si přípojku zřídit jen tak sami. K tomu je nutné dopředu znát také několik parametrů, které se týkají vašeho budoucího odběrného místa, tedy velikost jističe, dále hrubý seznam spotřebičů a jejich příkon. Důležitý je také plán pozemku a nemovitosti.

Zhotovení elektrické přípojky zajišťuje distributor

Ať už jde o elektrickou přípojku na zahradu, chatu, nebo do rodinného domu, prvním krokem je podání žádosti o připojení k distribuční soustavě příslušnému distributorovi. U nás fungují tři. Na většině území se o elektrickou „dálnici“ stará energetický gigant ČEZ, v jižních Čechách a na jižní Moravě tato povinnost patří společnosti EG.D (dříve E.ON Distribuce) a Prahu má pod palcem PRE.

Ve formuláři, který lze v případě ČEZ a EG.D vyplnit rovnou online (u PRE se formulář zasílá e-mailem nebo dopisem), kromě kontaktních informací vyplníte všechny technické parametry odběrného místa a zmíněný situační plán s polohou objektu.

Formulář žádosti o připojení k distribuční soustavě

Jak dlouho trvá vyřízení žádosti?

Návrh Smlouvy o připojení od distributora zákazníkovi dorazí do 30 pracovních dnů. V této smlouvě najde požadavky na technické řešení, termín připojení i vyčíslení nákladů, které se odvíjejí od hodnoty jističe. Po podepsání dokumentu a uhrazení zálohy ve výši 50 % nákladů bude nejspíš následovat delší fáze čekání. Protáhne se klidně na několik měsíců, kdy musí distributor vyřešit projektovou dokumentaci, věcná břemena a nakonec výběr realizační firmy, která přípojku zhotoví. Budoucí odběratel tedy udělá nejlépe, když se obrní pořádnou dávkou trpělivosti. 

Nevíte si s něčím při žádosti o zřizování elektrické přípojky rady? Zkuste se nejdříve poradit s distributorem.

Telefonní čísla na distributory

distributor

zákaznická linka

ČEZ (většina republiky)

800 850 860

EG.D (jih Čech a jih Moravy)

800 22 55 77 

PRE (Praha)

800 823 823

Průvodce distribučními sazbami elektřiny: Jak ovlivňují cenu za kWh?


Cena za připojení nového odběrného místa

Podle energetického zákona elektrickou přípojku v zastavěném území zřizuje na své náklady distributor. Mimo zastavěnou plochu záleží na délce přípojky.

Připojení elektřiny na pozemek a cena přípojky

Pokud nepřesáhne 50 metrů, opět všechny platby za její zhotovení padají na bedra distributora. Je-li připojení delší než 50 metrů, hradíte náklady sami a zároveň se stáváte jejím vlastníkem. Musíte tedy zajistit její provoz, údržbu a opravy.

Cena elektrické přípojky nad 50 metrů se různí podle toho, jaké jsou použity postupy, materiály, ale také podle ceny výkopových prací a úředních povolení. Částka se může dotýkat i několika desítek tisíc korun. Tento problém se řeší například u přípojky elektřiny na zahradu nebo u novostaveb, které jsou umístěny hlouběji na pozemku.

Kolik stojí přípojka elektřiny do 50 metrů?

Za přípojku a potřebné výkopové práce do 50 metrů neutratíte ze svého ani korunu. Nicméně při zavádění elektřiny se žádný odběratel nevyhne připojovacímu poplatku za jistič. Jeho výše se odvíjí od rezervovaného příkonu jističe. Jeden ampér (A) na jednofázovém jističi stojí 300 Kč, u třífázového jističe 770 Kč.

Příklady poplatků za rezervovaný příkon podle jističů

Velikost jističe 

Typ objektu

Cena poplatku

1x16 A

garáž pouze s osvětlením

4 800 Kč

1x20 A

garáž či chata s drobnými spotřebiči

6 000 Kč

3x25 A

byt či rodinný dům s běžnými spotřebiči (nejčastější případ)

19 250 Kč

3x32 A

rodinný dům s velkou spotřebou elektřinu (např. s tepelným čerpadlem či el. vytápěním)

24 640 Kč

Zdroj: cezdistribuce.cz

Distribuční sazby pro rok 2025: Zjistěte, kde si připlatíte

Co potřebujete k vyřízení elektrické přípojky?

Samotné podání žádosti distributorovi a instalace elektrické přípojky není to jediné, co budete muset vyřídit. Po vybudování elektrické přípojky distributorem zbývá zavolat k odběrnému místu elektrikáře a revizního technika. Jejich služby už samozřejmě musíte uhradit. Elektrikář dokončí hlavní domovní vedení a osadí místo vybraným elektroměrovým rozvaděčem. Poté technik zkontroluje, jestli je vše připraveno k zapojení elektřiny, a vydá revizní zprávu. Nakonec už jen zbývá vybrat si výhodného dodavatele elektrické energie. Právě on bude pro uzavření smlouvy o dodávkách elektřiny vyžadovat získanou revizní zprávu a následně zažádá o instalaci elektroměru.

  1. Podání žádosti o připojení distributorovi
  2. Prostudování obdrženého návrhu Smlouvy o připojení
  3. Podepsání Smlouvy a zaplacení zálohy
  4. Vybudování elektrické přípojky distributorem
  5. Návštěva elektrikáře v odběrném místě
  6. Návštěva revizního technika a získání revizní zprávy
  7. Výběr nového dodavatele a instalace elektroměru

Jaká je průměrná cena elektřiny za 1 kWh?