Noční proud už nefunguje aneb 7 věcí, které jste možná nevěděli o nízkém tarifu elektřiny
Kdy běží noční proud pro levnější odběr elektřiny? Už dávno neplatí, že za proud odebíraný mezi 22. a 6. hodinou zaplatíme méně. Střídání mezi lacinějším a dražším odběrem elektřiny řídí spínání HDO (hromadné dálkové ovládání) v každé distribuční oblasti jinak. Časy zapnutí nízkého tarifu ČEZ se tedy liší od „nočního proudu“ E.ONu. Kolik se dá díky nízkému tarifu ušetřit? Spočítali jsme za vás.
Jak na elektroměru poznám nízký a vysoký tarif? Kdy je noční proud? Vyplatí se prát nebo mýt nádobí v myčce v časech zapnutí nízkého tarifu? Nízký tarif, kterému většina lidí stále neřekne jinak než noční proud, stále vyvolává mezi odběrateli mnoho otázek. Na nejčastějších 7 nabízeme odpovědi.
Ušetřit na nočním proudu můžete výrazně i změnou dodavatele. Zjistěte svojí úsporu
1) Kdy je noční proud?
Mnozí ještě pamatují časy, kdy noční proud putoval do zásuvek od 22:00 do 6:00 a někteří si raději ráno přivstali, aby si kávu uvařili levněji. Dnes už to tak jednoduché není. Místo nočního proudu máme nízký tarif, jehož časy zapnutí a vypnutí se liší podle využití elektřiny v domácnosti a také podle distribuční oblasti. Přesto i dva sousedé, kteří elektřinou např. ohřívají vodu a žijí ve stejné distribuční oblasti, mohou mít trochu jiné časy spínání nízkého a vysokého tarifu (více u odpovědi č. 5).
2) Kdo může využívat nízký tarif?
Pokud doma elektřinou pouze svítíte, vaříte, občas si díky ní nabijete mobil, zapnete počítač nebo jiný běžný spotřebič, odebíráte energii pořád za stejnou cenu za kWh, tedy ve vysokém tarifu (VT). Jedná se o jednotarifovou distribuční sazbu D02d (nejčastěji) nebo D01d (při nízké spotřebě).
Kombinovat odběr ve vysokém a nízkém tarifu umožňují pouze dvoutarifové distribuční sazby. Jde o domácnosti, které elektřinou ohřívají vodu, vytápí či nabíjí elektromobil. Specifickým případem je víkendová sazba D61d pro chataře a chalupáře, kdy levný proud získávají odběratelé od pátku 12:00 hod do neděle 22:00 hod.
Nízký tarif u dvoutarifových sazeb elektřiny |
||
---|---|---|
sazba | počet hodin nízkého tarifu během dne | využití elektřiny |
D25d |
8 hodin | ohřev vody (nižší spotřeba) |
D26d | 8 hodin | ohřev vody (vyšší spotřeba) |
D27d | 8 hodin | nabíjení elektromobilu |
D35d | 16 hodin | hybridní vytápění (aktuálně již nelze zvolit, sazba byla přiznávána pouze do 31. 3. 2016) |
D45d | 20 hodin | vytápění přímotopy (aktuálně již nelze zvolit, sazba byla přiznávána pouze do 31. 3. 2016) |
D56d | 22 hodin | tepelné čerpadlo (aktuálně již nelze zvolit, sazba byla přiznávána pouze do 31. 3. 2016) |
D57d | 20 hodin | elektrické vytápění (využívá se místo sazby D56d, kterou mohou někteří dodavatelé stále uvádět ve svém ceníku) |
D61d | víkend (od PÁ 12:00 do NE 22:00) | pro chataře a chalupáře |
Zdroj: cez.cz; někteří dodavatelé uvádějí v označení distribuční sazby písmeno „C" místo „D", například C26d.
3) Kde zjistím čas zapnutí nízkého tarifu?
Časy zapnutí a vypnutí nízkého tarifu najdete na stránkách svého distributora (ČEZ, EG.D či PRE) podle lokality odběrného místa.
- Nízký tarif ČEZ (většina republiky s výjimkou jihu země a Prahy)
- Nízký tarif EG.D (dříve E.ON) (Jižní Čechy a jižní Morava)
- Nízký tarif PRE (Praha a Roztoky)
K vypátrání časů budete potřebovat kód na HDO přijímači. Ten bývá u starších zařízení umístěn v rozvodné skříni vedle elektroměru nebo v případě novějších je HDO krabička přímo součástí elektroměru. Kód se nejčastěji skládá z kombinace čísel a písmen A, B a P, např. A1B2P2. Nicméně, může jít jen o trojčíslí, což je časté třeba v jižních Čechách.
4) Jak často se mění časy zapnutí a vypnutí nízkého tarifu?
Distributoři „hrou" se spínáním nízkého a vysokého tarifu vylaďují výkyvy napětí v elektrické síti. Špičky se liší nejenom podle hodiny, dne v týdnu, ale také podle teplot během roku nebo něčeho tak vrtkavého jako počasí. Vyplatí se tedy jednou za čas se na rozvrh spínání HDO nízkého tarifu podívat. Co platilo v jednom týdnu, už nemusí být pravda v týdnu následujícím.
5) Proč se liší časy spínání HDO mezi sousedy?
HDO přijímače v domácnostech mají za úkol celkový odběr energie především vyvažovat, aby nedocházelo v síti k extrémům. Vaše elektrické hodiny se proto mohou řídit jinými HDO povely než sousedovy.
6) Které spotřebiče jsou blokovány v časech zapnutí vysokého tarifu?
Pro přiznání dvoutarifové distribuční sazby musíte v revizní zprávě prokázat, že spotřebič s velkým odběrem elektřiny (bojler, akumulační kamna, tepelné čerpadlo atd.) je napojen na samostatný elektrický okruh. Pokud se HDO přepne do vysokého tarifu, odběr těchto spotřebičů bude automaticky blokován. V době platnosti nízkého tarifu ale čerpají levnější proud všechny spotřebiče v domácnosti.
Mohu snížit mé roční výdaje za elektřinu o více než 2000 Kč?
7) Kolik může nízký tarif ušetřit?
Většina lidí se pídí po časech spínání HDO, protože spotřebiče jako pračka, myčka či sušička nabízejí funkci odloženého startu. Jednoduše se zapnou ve zvolené době, takže proč nevyužít levnější nízký tarif? Nicméně, rozdíl v ceně nízkého a vysokého tarifu je větší u některých dvoutarifových sazeb než u jiných.
Vysoký a nízký tarif u produktu ČEZ Elektřina na neurčito
Pro porovnání různých cen za spotřebované kilowatthodiny jsme vybrali několik distribučních sazeb u nabídky ČEZ Elektřina na neurčito, protože se jedná o jeden z nejrozšířenějších produktů na českém trhu s energiemi. Zaměřili jsme se na distribuční oblasti ČEZ, jež pokrývá většinu republiky.
Obchodní cena nízkého a vysokého tarifu, která je u obou tarifů stejná, ale jedná se jen o jednu z částí celkové ceny.
- C25d: cena za kWh nízký tarif 5,06 Kč, vysoký tarif 5,06 Kč (stejné ceny i pro C27d)
- C26d: cena za kWh nízký tarif 5,06 Kč, vysoký tarif 5,06 Kč
- C56d: cena za kWh nízký tarif 5,06 Kč, vysoký tarif 5,06 Kč
Distribuční část ceny nízkého a vysokého tarifu, u které lze ušetřit v rozdílu vysokého a nízkého tarifu.
- C25d: cena za kWh nízký tarif 0,53 Kč, vysoký tarif 2,06 Kč (stejné ceny i pro C27d)
- C26d: cena za kWh nízký tarif 0,53 Kč, vysoký tarif 1,71 Kč
- C56d: cena za kWh nízký tarif 0,53 Kč, vysoký tarif 0,79 Kč
Celková cena nízkého a vysokého tarifu (obsahuje obchodní a distribuční část ceny):
- C25d: cena za kWh nízký tarif 5,89 Kč, vysoký tarif 8,01 Kč (stejné ceny i pro C27d)
- C26d: cena za kWh nízký tarif 5,89 Kč, vysoký tarif 7,07 Kč
- C56d: cena za kWh nízký tarif 5,89 Kč, vysoký tarif 6,15 Kč
Zdroj: Ceníky ČEZ
U většiny domácností bude rozdíl mezi ročním provozem spotřebiče (pračka, myčka aj.) v nízkém nebo ve vysokém tarifu činit několik desítek korun až přes 100 Kč. Finančně zajímavá se stává funkce odloženého startu pro odběratele v sazbách D25d či D27d. Kvůli vysokému rozdílu mezi cenou za NT a VT průměrná rodina ušetří při zapínání pračky pouze v nízkém tarifu 370 Kč za rok, u myčky 460 Kč a u sušičky skoro 800 Kč ročně.
Nízký tarif: Shrnutí všeho podstatného
- Noční proud už neexistuje (tedy nízký tarif není k dispozici pouze v noci).
- Časy nízkého tarifu zjistíte u vašeho distributora (ČEZ, E.ON či PRE).
- Rozpis časů NT a VT se mění během roku.
- Ke správnému určení NT domácnosti je třeba znát HDO povel.
- Největší rozdíl v ceně NT oproti VT se většinou projevuje u distribučních sazeb D25d a D27d.
Vývoj cen elektřiny v roce 2022 až 2024
V roce 2022 došlo k prudkému růstu cen elektřiny. Cena silové elektřiny vystoupala až na 10 000 Kč za MWh. Zdražení elektřiny zasáhlo domácnosti především s vysokou spotřebou elektřiny, nejčastěji ty, které elektřinou také vytápěly. Náklady mohly v některých domácnostech vzrůst i o stovky tisíc ročně. Na konci roku 2022 proto vláda představila zastropování cen u silové elektřiny ve výši 5000 Kč za MWh, které začalo platit od 1. 1. 2023 a bylo ukončeno k 1.1. 2024. V současnosti se ale ceny elektřiny na burze dostaly na mnohem nižší hodnoty, než tomu bylo před rokem, kdy už dodavatelé dokonce sami začali nabízet ceníky pod vládním stropem.
Většina domácností tak na elektřině v roce 2024 ušetří, a to i přesto, že Energetický regulační úřad zveřejnil výrazné navýšení regulované části ceny elektřiny, která se týká distribučních poplatků a stát navíc vrátil povinnost platby na podporu obnovitelných zdrojů energie (POZE činí 599,- s DPH za 1 MWh elektřiny). Za distribuční poplatky si tedy domácnosti připlatí, na druhou stranu ušetří za silovou elektřinu.
Jediné domácnosti, které se zdražení nevyhnou, jsou ty, které musí po několika letech levného odběru řešit nové smlouvy, protože oproti cenám před rokem 2022 nyní stojí elektřina znatelně více. Těmto domácnostem tedy mohou náklady na užití elektřiny skutečně vyrůst o několik desítek procent.
Najděte si nejlevnější dodavatele ve srovnání
Budoucnost nízkého tarifu v dalších letech (2024, 2025, 2026)
Kvůli prudkému zdražení elektřiny začaly domácnosti mohutně investovat do tepelných čerpadel a fotovoltaických elektráren, některé si společně s tím pořizovaly elektromobil, se kterým je možné získat výhodný nízký tarif na 8 hodin denně, a to především na dobíjení elektromobilu v noci. V dalších letech lze očekávat různé úpravy distribučních sazeb a nízkého tarifu, což zohlední změny a nové trendy na energetickém trhu.