Jaká je průměrná cena elektřiny za 1 kWh?
Elektřina je nedílnou součástí každodenního života. Znalost její průměrné ceny je klíčová nejen pro domácnosti, ale i pro podnikatele a průmysl. Tento článek se zaměří na aktuální průměrnou cenu od dodavatelů, ale i převody jednotek a faktory ovlivňující cenu elektřiny.
Proč znát průměrnou cenu elektřiny?
Znalost průměrné ceny elektřiny je důležitá z několika důvodů. Ovlivňuje plánování rozpočtu domácností a případné úpravy spotřeby nebo instalaci jiných zdrojů energie. Pomocí ceny elektřiny si také můžete udělat srovnání nabídek jednotlivých dodavatelů a vypočítat si, kolik ročně zaplatíte podle vaší roční spotřeby energie.
Abyste si mohli zjistit, kolik stojí elektřina na trhu, můžete využít například aktuální grafy společnosti OTE, která v Česku působí jako operátor trhu s energiemi a pravidelně aktualizuje cenu na krátkodobém trhu. Pak jsou tu také stránky pražské burzy PXE, kde se obchoduje elektřina na základě dlouhodobých kontraktů (futures).
Jak se převádí kWh na MWh?
Mezi jednu ze základních znalostí cen elektřiny patří také převody. A týká se to kilowatthodin (kWh) a megawatthodin (MWh). Jejich převod je ale opravdu jednoduchý, protože 1 MWh je rovna 1 000 kWh. Tento převod je důležitý hlavně pro větší odběratele, kteří běžně operují s většími jednotkami spotřeby energie.
Pro převod je tedy nutné jen znásobit nebo vydělit hodnotu číslem 1 000:
- Převod z kWh na MWh: 1 000 kWh = 1 MWh
- Převod z MWh na kWh: 1 MWh = 1 000 kWh
Kdy se uvádí cena v kWh?
Cena elektřiny je často uváděna v kWh, a to z několika důvodů. Pro běžné spotřebitele je kWh nejvhodnější jednotkou, protože odpovídá přesnějšímu množství energie spotřebované domácími spotřebiči a také u nich se používá kWh pro výpočet jejich spotřeby. Dodavatelé tuto jednotku uvádí nejčastěji v ročním vyúčtování v rámci průměrné jednotkové ceny.
Od čeho se cena elektřiny odvíjí?
Cena elektřiny se může lišit v závislosti na několika faktorech.
Než vůbec elektřina dorazí přes distribuční síť do domácností, musí ji dodavatel nakoupit na burze. Burzovní ceny se odvíjí od nabídky výrobců elektřiny a poptávky zákazníků. Na základě těchto nákupů si pak dodavatel vytvoří vlastní cenovou nabídku u jednotlivých produktů, kde také zohlední vlastní daň, aby na nákupu a dodávkách elektřiny něco vydělal. Jde o tzv. neregulovanou část ceny.
Pak je tu regulovaná část ceny, kterou určuje stát a ani dodavatel, ani zákazník ji nemohou nijak ovlivnit.
Poslední částí ceny, kterou v ročním vyúčtování nakonec zaplatíte, je vaše vlastní spotřeba domácnosti a nastavení pravidelných měsíčních záloh. Pak také záleží na distribuční sazbě, kterou využíváte, a zmíněném produktu dodavatele (smlouva na dobu určitou s fixací ceny, smlouva na dobu neurčitou bez fixace aj.).
Jaká je současná cena elektřiny za kWh?
Ceny elektřiny od jednotlivých dodavatelů jsou v současnosti na úplně jiných hladinách, než tomu bylo v letech 2021–2023, kdy si spotřebitelé prošli jednou z největších energetických krizí. Dodavatelé museli reagovat na turbulentní změny nejen na burze, ale také na krach dodavatelů, jako byla Bohemia Energy. Kvůli tomu se museli postarat o nové zákazníky, ale nakoupit pro ně elektřinu za vysoké tržní ceny.
Největší skok v nabídkách cen elektřiny nastal v září a říjnu 2022, kdy se kWh prodávala v průměru za 9,05 a 9,12 Kč. Vycházíme přitom z indexu průměrných cen od 7 největších dodavatelů v ČR. A jak už víme z přepočtů na MWh, pokud například čtyřčlenná domácnost v rodinném domě spotřebovala ročně 4 MWh, zaplatila tak minimálně 36 400 Kč za rok.
V současnosti, tedy v roce 2024, dodavatelé nabízejí průměrně kWh elektřiny za 2,71 Kč, což je výrazná úspora. Pokud tedy chystáte změnu smlouvy, která vám za chvíli vyprší, nebo si chcete u smlouvy na dobu neurčitou zajistit levnější energie, je nejvhodnější čas si cenu elektřiny například zafixovat.
V dalších letech se totiž očekává opět mírné zdražení (podle toho, za kolik se nakupují už nyní dlouhodobé kontrakty na burzách pro další roky), i když nebude tak extrémní, jako tomu bylo před pár lety.