Jiří Mlynář, šéf nákupu energií v E.ONu: Tlak na levný plyn zpomalí zdražování elektřiny
Od podzimu 2019 pozvolna klesá cena silové elektřiny. Zohlední dodavatelé snížení cen do svých ceníků, a nebo nás naopak čeká další zdražování? A jak energetická politika Německa ovlivní ceny elektřiny? Zeptali jsme se vedoucího nákupu energie ve společnosti E.ON Energie, Jiřího Mlynáře.
Cena silové elektřiny mírně klesá. Kdy podle vás zohlední dodavatelé snížení cen silové elektřiny do svých ceníků?
Cena obchodované elektřiny (např. plochá dodávka na rok 2020) začala pozvolně klesat od podzimu 2019, což znamená, že většina dodavatelů, kteří se snaží zajistit cenu pro své portfolio, už měla vše, nebo výraznou část dodávky pro rok 2020 nakoupenou. Do cen na rok 2020 se tento vývoj už nepromítl. Pokud bude pokles cen pokračovat i pro dodávku na rok 2021, pak by se mohl promítnou do ceníků na další období.
Nicméně cena roční dodávky komodity není jedinou složkou, která se do koncové ceny zákazníkovi promítá. Vstupuje do ní například i cena denních špiček vůči ploché dodávce a náklady na vyrovnání odchylek. Koncová cena pro zákazníka se kromě komoditní ceny skládá ještě z regulovaných poplatků a distribuční sazby, které dodavatel nemůže ovlivnit.
Emisní povolenky ale dlouhodobě rostou. Jaký očekáváte vývoj v tomto roce? Ovlivní to podle vás Brexit?
Emisní povolenky nejsou čistě tržní komoditou, ale i výsledkem regulatorních zásahů EU, které zohledňují nastavené politické cíle. K jejich splnění tento nástroj slouží. Odhadovat jejich cenový vývoj není v delším horizontu snadné. Dlouhodobý růst jejich ceny je jasným důsledkem snahy EU o to, aby povolenky hrály konečně významnou roli při ovlivňování výrobního mixu elektřiny, což se v minulých obdobích příliš nedařilo vzhledem k neambiciózním cílům a nadbytku povolenek na evropském trhu.
Co se týká krátkodobého vývoje. Brexit a zejména nejistota jeho budoucí formy už byl zmiňován jako zdroj vyšší nestálosti ceny povolenek v uplynulém roce. Předpokládáme, že nyní, po jasném vítězství labouristů, je výrazně méně nejistoty ohledně Brexitu a jeho formy, a že trh již racionálně oceňuje dopad do jejich ceny po Brexitu. Nelze samozřejmě vyloučit ještě nějaké překvapení, ale očekáváme, že by se měly pohybovat okolo 25 EUR/t.
Takže zhruba tam, kde se pohybují poslední dva roky, což odráží nastavení stávajícího regulatorního rámce EU pro povolenky.
Jak se dlouhodobě na cenách elektřiny projeví německé uzavírání jaderných elektráren?
Vyřazení jaderných elektráren bude znamenat to, že se upraví seřazení elektráren podle mezních produkčních nákladů. Podle velikosti spotřeby, cen komodit, povolenek a harmonogramu odstavování uhelných elektráren pak marginálními zdroji budou podobně jako dnes buď elektrárny uhelné nebo plynové.
Pokud se potvrdí tendence navyšování těžby zemního plynu a výstavby nových přepravních cest zemního plynu a to nejen dokončený Turkish Stream, téměř dokončený Nord Stream 2, ale i nový projekt spolupráce Turecka a Izraele a trvalý tlak na pokles ceny zemního plynu, nemuseli bychom se pohybovat daleko od současných úrovní mezi 40 a 50 EUR/MWh.