Technologie

Elon Musk poodhalil své plány. Propojí startup Neuralink mozek s počítačem?

Že by se Elon Musk nudil? Současný šéf vlivných společností Tesla Motors a SpaceX, někdejší spoluzakladatel platebního systému PayPal a autor návrhu futuristického dopravního systému Hyperloop přichází s novou vizí. Ta spočívá v propojení lidského mozku s počítačem. V realizaci kontroverzního nápadu mu má pomoci startup Neuralink. Co Musk plánuje? A v čem by nová technologie měla být přínosná?

Elon Musk poodhalil své plány. Propojí startup Neuralink mozek s počítačem?
Elon Musk poodhalil své plány. Propojí startup Neuralink mozek s počítačem?

Elon Musk, zdroj úvodní fotografie: Digitaltrends.com

Ačkoliv se stále trochu tajemný projekt Neuralink, jehož cílem je propojit lidský mozek s počítačem, nachází v počáteční fázi své existence, vzbudil v médiích poměrně značný rozruch. Proč? Důvody jsou hned dva: prvním z nich je nepochybně činorodá osoba technologického vizionáře Muska a druhým fakt, že vize propojení člověka a stroje je přitažlivá a kontroverzní zároveň.

Už žádné nehody? Tesla Vision umožní plně robotické řízení elektromobilů

Cílem startupu je vyvinout miniaturní zařízení, které by mohlo být implantováno do mozku, aby umožnilo navázat spojení mezi lidskou bytostí a chytrým softwarem. K čemu by takové propojení mělo být dobré? Dokázalo by například zlepšit paměť nebo umožnit bezdrátové propojení mezi lidskou myslí a počítačem či jiným elektronickým přístrojem. Jinými slovy by tak lidé mohli přímo, tedy bez nutnosti jakéhokoliv rozhraní, komunikovat se stroji a ovládat je pouhou myšlenkou. Dalším krokem by pak mohlo být samotné odhalování myšlenek, případně jejich vnuknutí.

Spustí obří Tesla Gigafactory elektrickou revoluci, nebo zlomí Elonu Muskovi vaz?

Spekulace o tom, že Musk opět něco chystá, se objevují prakticky neustále, ale v posledním půlroce ještě zesílily. A tak se mohli fanoušci technologií jen dohadovat, o co tentokrát půjde. Jestli o další projekt v rámci Tesla Motors či SpaceX, nebo úplnou novinku. U Muska zkrátka jeden nikdy neví. Pravdou ale je, že už v minulosti několikrát pronesl, že si není jistý, jak lidstvo zvládne držet krok s nebývalým rozmachem technologií. Musk se také nechal slyšet, že lidé budou postupem času nuceni hledat užší spojení mezi biologickou a digitální inteligencí.

I v dnešní době zůstává lidský mozek pro vědce velkou neznámou.

Překročí projekt hranice medicíny?

Umístění sofistikovaných elektronických implantátů a nejrůznějších elektrod do mozku pacientů už nyní umožňují některé moderní medicínské postupy. Jejich cílem je stimulovat konkrétní mozková centra, a tak mírnit například příznaky či postup Parkinsonovy choroby, epilepsie a dalších neurodegenerativních onemocnění

Z Brna do Vídně za 10 minut. Dočká se moravská metropole Hyperloopu?

Pacientů, kteří podobný zákrok podstoupili, je ovšem stále jen hrstka. I sami lékaři k takto invazivním operacím, které mohou negativně a nevratně ovlivnit fungování mozku, přistupují s velkou obezřetností a zpravidla jen tehdy, kdy se pro pacienta jedná o poslední záchranu. I když moderní medicína kráčí mílovými kroky kupředu, nad lidským mozkem, se všemi jeho centry, zákoutími a svazky nervů, se stále vznáší řada otazníků, což přiznávají i ty největší kapacity z oblasti neurovědy.

Vize bude must obstát před legislativou a etikou

Ačkoliv se tedy na první pohled může zdát, že Musk až příliš sleduje sci-fi filmy, opak je pravdou. Jeho vize vůbec není nereálná, ale v každém případě bude vyžadovat intenzivní výzkum se zapojením odborníků z celé řady osvětví a celou řadu dílčích testů, které mohou trvat douhé roky.

Až projekt získá reálnější obrysy a potvrdí se, že jeho cílem je skutečně implantovat lidem do lebky miniaturní elektrody, je pravděpodobné, že narazí také na etické a legislativní překážky. A navíc - pro mnoho lidí není představa cizího tělesa v mozku, byť by měl vylepšovat jeho fungování, ani trochu lákavá.

Falcon 9 explodoval na Floridě, výbuch rakety zničil i satelit Facebooku

Není pravděpodobné, že by se Musk chystal vytvořit vlastní armádu vražedných kyborgů. I přesto by byla technologie, o níž se v souvislosti s Neuralinkem spekuluje, nepochybně zneužitelná, a tedy potenciálně nebezpečná. Bude možné takové riziko legislativně ošetřit? I proto bude zajímavé vývoj startupu a jeho dílčí kroky nadále sledovat. Musk prostřednictvím svého účtu na Twitteru slíbil, že bližší informace odhalí už příští týden. A tak se nabízí otázka, jestli půjde o reálný plán, nebo vypečený aprílový vtípek.