Technologie

Víme, jak využít a vybrat chytrý prsten

Nositelná elektronika je trendem posledních let. V dnešní době už se však nemusíte omezovat jen na fitness náramky a chytré hodinky. Co takhle zkusit chytrý prsten? Zjistěte, jak ho můžete co nejlépe využít, a přečtěte si, jak vybrat ten správný.

Víme, jak využít a vybrat chytrý prsten
Víme, jak využít a vybrat chytrý prsten

Od chytrých náramků se prsteny liší hlavně tím, že ve většině případů nedokážou obsáhnout stejné množství funkcí. Před jejich koupí byste si proto měli důkladně promyslet, k čemu je vlastně budete chtít využívat, a podle toho pak vybrat typ prstenu, který vám bude vyhovovat nejvíce. Možností máte hned několik.

Chytré prsteny nabité funkcemi. Co všechno dokážou?

Prsten s NFC čipem

Základní technologií, kterou v sobě prsteny mohou skrývat, je takzvané NFCmalý bezkontaktní čip. Ten ke své funkci nepotřebuje žádné napájení, ani žádné internetové moduly, jako například Wi-Fi nebo LTE. Po přiblížení prstenu do bezprostřední vzdálenosti (cca 4 cm) mobilního telefonu, který technologii podporuje, spolu obě zařízení mohou díky NFC komunikovat.

Toho se v praxi nejčastěji využívá při přepínání profilů mobilního telefonu. Nemusíte tak řešit ztlumení zvuku na poradách, zapínání bluetooth v autě, nastavování jasu displeje před spaním a podobně. Stačí jen navolit přesný profil chování mobilního telefonu a spárovat s NFC štítkem v prstenu. K přepnutí profilu pak přiložíte prsten do těsné blízkosti a voila – vše je nastaveno.

Určitě však nejde o jedinou možnost využití. Záleží hlavně na vaší fantazii, jaké funkce štítku přiřadíte. Po jeho přiblížení k mobilnímu telefonu se může spustit téměř jakýkoliv úkon, od zapnutí Wi-Fi přes spuštění synchronizace až po odeslání určité SMS. Do prstenu si můžete také zapsat důležité informace, které potřebujete mít stále po ruce.

Nositelná elektronika neboli wearable. Co všechno umí?

Jak vybrat NFC prsten?

Pokud jste usoudili, že by pro vás NFC prsten mohl být užitečným pomocníkem, zřejmě vás bude zajímat také to, jak vybrat ten nejlepší. Při srovnávání jednotlivých modelů se zaměřte hlavně na parametry čipů. Ověřte, kolik jich v prstenu je a jakou mají paměť. Běžné jsou prsteny s dvěma čipy, které dokáží spustit dva různé úkony, podle toho, z které strany prsten přiblížíte.

Vyplatí se projít také recenze a ověřit si konektivitu s jednotlivými zařízeními. I když je technologie NFC univerzální a ve všech telefonech stejná, může se stát, že s některými modely či značkami mobilů prsten funguje lépe než s jinými.

Chytrý prsten

NFC ring: Zdroj: eBay

A u uživatelských recenzí ještě chvíli zůstaneme. Zajímat by vás měly totiž také informace o kvalitě výrobku, hlavně pokud jde o jeho provedení. Vzhledem k tomu, že NFC technologie je poměrně levná, NFC prsteny jsou vyráběny spíše jako zábavný gadget a většina z nich má svůj původ v Číně. Zapátrejte proto v názorech ostatních uživatelů a zkuste zjistit, jak jsou spokojeni. Pokud tuto informaci nikde neobjevíte, vsaďte raději na jednoduchý design prstenu, u kterého nehrozí, že upadnou nekvalitně přilepené kamínky apod.

NFC prsten je nejlepší kupovat na zahraničních stránkách, například na eBay. Nejen, že budete mít mnohem větší výběr než na českých internetových obchodech, ale také výrazně ušetříte. Zatímco u nás se cena pohybuje okolo tisícikoruny, v zahraničí sežene NFC prsteny už za pár stokorun.

Na šperky vás neužije? Tak si aspoň spočítejte, kolik byste mohli ušetřit změnou dodavatele.

Prsten s monitoringem denních aktivit

Další oblast, ve které mají chytré prsteny využití, je péče o zdraví a fitness životní styl. Díky senzorům vám totiž pomohou monitorovat a trackovat nejen vaši fyzickou aktivitu, ale třeba také spánek. Snadno si změříte i srdeční tep, počet nachozených kroků či vzdálenost. Jde tak o nejmenší a zároveň nejvybavenější fitness trackery, které můžete nosit prakticky 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Na ruce ho můžete mít opravdu stále, díky voděodolnosti dokonce i ve sprše.

Nabijete ho jednoduše pomocí USB a vydrží až několik dní. Kvůli malé velikosti baterie však neumí energeticky náročnější notifikace či upozornění pomocí vibrací.

Chytrý prsten Motiv

V Česku se těší poměrně velké oblibě chytrý prstýnek značky Motiv. Ten se umí pomocí bluetooth připojit k telefonu, do kterého posílá všechny zjištěné informace. Jeho výrobce upozorňuje hlavně na velmi vysokou přesnost měření – srdeční tep vám prsten změří s maximální odchylkou 5 %.

V tomto roce společnost do prstenu navíc přidala i platby pomocí technologie NFC a elektrokardiografii. Ta uživatelům umožní vstupovat na zabezpečené webové stránky i fyzická místa díky tomu, že prsten budou mít na sobě. Majitele si ověří podle tepu.

Za pozornost stojí také design prstenu, který je nejen velmi elegantní, ale také praktický. Není totiž o moc větší než obyčejný ocelový prsten.

Bohužel, Motiv ring má i jednu velkou nevýhodou, kterou není nic jiného než cena. Zatímco fitness náramek sežene už od tisíce korun, za fitness prstýnek v tomto případě zaplatíte více než 4 000 Kč.

Oura ring

Oura ring se od prstenu Motiv liší hlavně tím, že se specializuje primárně na trackování a vyhodnocování spánku uživatele. Z nasbíraných dat je prsten dokonce schopen pro vás připravit doporučení přímo na míru. Samozřejmostí je spojení s mobilním telefonem, prsten však navíc odesílá data i na cloud. Můžete je tak prohlížet i na webu a udělat si v nich mnohem lepší přehled než jen v samotné mobilní aplikaci.

Jaké informace vám Oura ring poskytne?

Oura ring se vyrábí ve dvou provedeních a třech různých barvách. V minulosti býval masivnější, a tím pádem trochu méně praktický, nyní už je však uživatelský komfort vychytán do posledního detailu.

Móda budoucnosti, nebo strašidelný nesmysl? Podívejte se robotické šperky a doplňky

Chytrý prsten, který nahradí více přístrojů najednou

Tím nejlepším, na co můžete momentálně na trhu s chytrými prsteny narazit, je XENXO S-Ring. Právě ten je výjimkou, která si poradí s nepřeberným množstvím funkcí, a dokáže tak plně nahradit chytrý náramek. Prsten zvládne telefonní hovory, díky NFC čipu umožňuje platit, měří srdeční tep i další tělesné funkce a funguje i jako SOS tlačítko. Navíc je kompatibilní s Apple Siri a Google Assistant.

Na výběr máte ze čtyř barev a i když je prsten opravdu „našlapaný“ různými funkcemi, váží jen pouhých 15 gramů.

V ČR zatím není k dostání, ale pokud vás zaujal, můžete sledovat jeho dostupnost třeba na internetovém obchodě alza.cz. Jeho cena zatím není stanovena, ale na stránkách výrobce zmiňují přibližně 180 euro.

Přehled oblíbených chytrých prstenů pro rok 2020

 

Cena

Hlavní funkce

Další funkce

Zajímavost

Oura Ring (druhá generace)

Od 299 $

vyhodnocování spánku

monitoring tělesné teploty, fází spánku, fyzické aktivity, tepu

Podle studie společnosti Oura Health prsten umí předpovědět nástup COVID-19 až 3 dny dopředu.

Amazon Echo Loop

cca 179,99 $

ovládání chytré domácnosti

komunikace s chytrou asistentkou Alexou umožní také vytvoření událostí nebo nákupních seznamů

Echo Loop zvládne i telefonování, problém je, že musíte neustále střídat jeho polohu u ucha a před ústy.

Go2Sleep

Od 99,90 $

vyhodnocování spánku

senzory krevního kyslíku a srdeční frekvence

Může pomoci zjistit, zda uživatelé trpí spánkovou apnoe.