Technologie

Off-grid elektrárna: Kdy dává její pořízení smysl?

Solární systémy s bateriovým úložištěm jsou u českých domácností stále populárnější. Nejrozšířenějším typem fotovoltaiky je hybridní elektrárna. Ale jak je to s off-grid, neboli ostrovní solární elektrárnou, která není vůbec připojena k distribuční síti? Dává její pořízení vůbec smysl? Jaké má výhody a nevýhody? Zjistěte všechny podrobnosti.

Off-grid elektrárna: Kdy dává její pořízení smysl?
Off-grid elektrárna: Kdy dává její pořízení smysl?

Off-grid elektrárna uloží veškerou energii do baterií

Existují tři typy fotovoltaických elektráren, které si můžete nainstalovat na svoji střechu:

Zatímco on-grid elektrárna předává veškerou vyrobenou elektřinu do sítě, off-grid elektrárna funguje přesně naopak. Všechnu elektřinu, kterou během dne vyrobí, uloží do baterií, aby mohla být dle potřeby využita. V letních měsících může být ostrovní elektrárna soběstačná, pokud je podpořena dostatečně velkým bateriovým systémem.

Životnost fyzických baterií. Je nutné je vyměňovat po několika letech?

V zimních měsících však kvůli nižší intenzitě slunečního svitu výkon elektrárny nestačí na pokrytí potřeb celého domu. Ostrovní elektrárna vůbec není připojena k distribuční síti, a tak se pro pokrytí nedostatečné výroby ze solárů používá obvykle záložní elektrocentrála.

Off-grid domky

Kdy dává pořízení ostrovní fotovoltaiky smysl?

Prvním důvodem, kdy má pořízení off-grid elektrárny smysl, je případ, kdy dům nemá elektrickou přípojku. Pokud jste si vyhlídli chatičku někde uprostřed lesů, skutečně se může stát, že nemá vybudované připojení k elektrické síti. V dnešní době už tam asi nebudete chtít svítit petrolejkou a prát na valše, proto je připojení k elektřině nutností. Vybudování elektrické přípojky však může být velmi nákladné, navíc je s tím spojeno spoustu papírování a běhání po úřadech. Právě z toho důvodu může být pořízení off-grid solární elektrárny ideální řešení.

Druhým případem, kdy majitelé domu uvažují o pořízení nezávislé fotovoltaiky je, když chtějí být stoprocentně samostatní a soběstační. Ať už k tomu vedou obavy před blackoutem nebo zdražováním elektřiny, ostrovní fotovoltaika zajistí naprostou nezávislost na dodávkách elektřiny ze sítě.

Muž počítá cenu off-grid elektrárny.

Kolik stojí off-grid řešení?

Kolik energetická nezávislost stojí? Vždy záleží především na konkrétní lokalitě a dalších faktorech. Obecně lze říci, že ostrovní fotovoltaika o výkonu 2,5–3 kWp vyjde na 250–300 tisíc korun. Minimálně polovinu nákladů tvoří akumulátory, proto cena velmi závisí na tom, jak velké úložiště si majitelé elektrárny pořídí. Čím výkonnější bateriový systém, tím dražší instalace bude. Na druhou stranu pak není potřeba počítat s tak vysokými náklady na záložní zdroj.

Velkou nevýhodou je, že pro financování off-grid elektrárny není možné využít dotaci z programu Nová zelená úsporám. Ta se totiž vztahuje pouze na systémy, které jsou připojeny k distribuční síti – v tom případě může žadatel dosáhnout na příspěvek až 150 tisíc korun.

Nová zelená úsporám: 7 otázek a odpovědí k dotacím na fotovoltaiku pro rodinný dům

Výhody off-grid elektrárny? Cenami elektřiny už se nemusíte trápit

Hlavní výhodou ostrovní fotovoltaiky je, že vás už nikdy více nemusí trápit ceny elektřiny. Zatímco jedna kilowatthodina vyjde momentálně téměř na 5 Kč a v budoucnu se očekává další zdražování, majitelé off-grid elektráren mohou být v klidu.

Stejně tak se nemusíte obávat blackoutu, tedy výpadku elektřiny masivního rozsahu. Málokdo ví, že v České republice jsme od něj byli párkrát jen krůček a to kvůli přetížení distribuční sítě. Naštěstí se kritickou situaci vždy podařilo vyřešit, ale pokud v nejbližší době nedostane přenosová síť pořádnou finanční injekci, budou výpadky hrozit častěji.

Hrozí nám výpadek dodávek elektřiny zvaný blackout?

S ostrovní elektrárnou jste odkázáni sami na sebe

Nezávislost a soběstačnost je velkou výhodou ostrovního systému, zároveň zůstává i jeho nevýhodou. Zatažená obloha, déšť, sněžení nebo znečištění ovzduší – to všechno má vliv na výkonnost solární elektrárny. I kdyby se slunce neukázalo dva týdny, nemáte s off-grid elektrárnou žádnou možnost, jak se připojit k dodávkám elektřiny. Proto je nutné doplnit ji o záložní zdroj elektřiny, nejčastěji elektrocentrálu s dieselovým nebo benzinovým motorem.

Absolutní soběstačnost také něco stojí. Jak jsme zmínili již výše, pořizovací cena off-grid elektrárny je do velké míry odvozena od kapacity akumulátorů. Čím větší bateriový systém si pořídíte, tím více zaplatíte. Druhou možností je, že se vaše domácnost bude muset se spotřebou elektřiny uskromnit a vzdát se například některých elektrospotřebičů.