Technologie

7 největších fotovoltaických elektráren na světě

O fotovoltaických resp. solárních elektrárnách se v poslední době hodně mluví. Slunce představuje obnovitelný zdroj energie, který nám může pomoci zbavit se neekologických variant dodávek elektrického proudu. Kde najdeme ty největší sluneční elektrárny světa?

7 největších fotovoltaických elektráren na světě
7 největších fotovoltaických elektráren na světě

Ačkoli název článku je poněkud zavádějící, pokusíme se na následujících řádcích společně objevit ty největší fotovoltaické elektrárny světa. Nebude to ale jednoduché. Sektor solární energie patří mezi nejrychleji se rozvíjející průmysl na světě a tak odpovědět na otázku, která ze solárních elektráren je aktuálně největší na světě, je vcelku nemožné.

Která fotovoltaická elektrárna je ta největší?

Na světě neustále dochází k výstavbě nových a nových solárních elektráren, které bojují právě o titul “největší fotovoltaická elektrárna na světě.” Mezi soutěžící státy patří Čína, Indie, USA, nově se do soutěže přidává i Austrálie, Egypt nebo Spojené Arabské Emiráty. Když se sami na vlastní pěst pokusíte vyhledat největší solární elektrárny světa, s největší pravděpodobností se z různých zdrojů dozvíte různé odpovědi.

Fotovoltaika v roce 2021: Dočkáme se zlevnění solárních systémů?

Informace z různých koutů světa jsou dost matoucí. Všechny zmiňované státy by se tímto prvenstvím totiž chtěly pochlubit, a tak se předhánějí v číslech o rozloze, výkonu i dodávkách energie. Je tedy velmi těžké odpovědět na otázku, která ze solárních elektráren je největší, posbírali jsme pro vás ale nejaktuálnější informace a přinášíme vám informace o sedmi největších elektrárnách světa. Nezapomínejme ani na Českou republiku. Informace o našich solárních elektrárnách se dozvíte na konci článku.

Stát

Název elektrárny

Výkon

Rozloha

Rok výstavby

Indie

Bhadla Solar Park

2500 MW

57 

2020

Čína

Huanghe Hydropower Hainan Solar Park

2200 MW

6 km2

2020

Indie

Pavagada Solar Park

2050 MW

53 km2

2019

Egypt

Benban Solar Park

1650 MW

37 km2

2019

Čína

Tengger Desert Solar Park

1547 MW

43 km2

2016

Spojené Arabské Emiráty

Noor Abu Dhabi

1177 MW

8 km2

2019

Indie

Kurnool Ultra Mega Solar Park

1000 MW

24 km2

2017

Možná vás překvapilo, že jsme v úvodu článku psali, že mezi soutěžící státy o titul největší solární elektrárny světa patří i Spojené státy americké. Je pravdou, že svého času patřily solární elektrárny v USA mezi ty největší na světě. Rychlost výstavby solárních elektráren je ale tak obrovská, že stačilo pár let a Ameriku předběhla právě Čína nebo Indie. Přesto však na americkém území stále najdeme obrovské sluneční elektrárny. Konkurovat těm asijským ale nemohou. Patří mezi ně např. Topaz Solar Farm v Kalifornii s výkonem 550 MW, která se rozkládá na ploše 25 km2. Pro srovnání a lepší představu o výkonu fotovoltaických elektráren uvádíme, že největší česká solární elektrárna v naší republice má výkon 55,8 MW. O českých elektrárnách najdete více informací níže v článku.

Pár zajímavostí o největších fotovoltaických elektrárnách světa

Pojďme se však podrobněji podívat na zmiňované giganty v oblasti solární energetiky. Tak třeba nejstarší elektrárna ze sedmi výše uvedených v Číně. Tengger Desert Park se, jak sám název napovídá, nachází v poušti Tengger a dodává elektřinu do více jak 600 000 čínských domácností. Svého času byla právě tato elektrárna tou největší na světě.

Fotovoltaika v zimě. Opravdu nevyrábí žádnou elektřinu?

Největší solární elektrárnou na světě je podle dostupných informací Bhadla Solar Park v Indii. Oblast, kde se tato elektrárna nachází byla označena jako místo, které není příliš vhodné pro jakýkoli život. Teplota tam může dosáhnout až 52 stupňů Celsia. Místo je navíc známé pro časté písečné bouře. První obydlená oblast je od elektrárny vzdálená 50 km a jedná se o malou vesnici Bap.

Huanghe Hydropower Hainan Solar Park v Číně je druhou největší solární elektrárnou na světě. Tento titul přitom získala teprve vloni v září, kdy byla její výstavba dokončena. Posunula tím tak čínskou elektrárnu Tengger Desert Park na druhé místo, protože ta si v Číně doposud držela prvenství. Elektrárna je provozována čínskou společností Sungrow.

Pro třetí příčku v soutěži o největší fotovoltaickou elektrárnu světa se vracíme opět do Indie. Pavagada Solar Park se nachází v regionu Pavagada taluk, který je velmi řídce osídlen. Žije zde pouze pár obyvatel, kteří se živí farmařením. Zajímavostí je, že tehdejší ředitel společnosti Karnataka Renewable Energy Development (Kredl) - G.V. Balram, která se podílela na vzniku elektrárny, sám pochází z jedné z vesnic v Pavagada taluk. A protože místní farmáře znal a chápal důvody, proč nechtěli své pozemky opustit, rozhodl o vyplácení roční renty pro všechny farmáře, kteří svou půdu poskytnou elektrárně. Renta je platná až 35 let.

Věděli jste, že…

  • výstavba největší solární elektrárny v Číně stála přes 2 biliony amerických dolarů
  • cílem elektrárny Benban Solar Park v Egyptě je do roku 2022 pokrývat 20% dodávek elektřiny v celé zemi.
  • většina ze sedmi uvedených elektráren má tak velkou rozlohu a je umístěna takovým způsobem, že je vidět z vesmíru.
  • teplota v poloze největší solární elektrárny světa v Indii dosahuje běžně až 52 stupňů Celsia.
  • aktuálně budovaná elektrárna v Austrálii by měla mít rozlohu jako 20 000 fotbalových hřišť.

Elektrárna Noor Abu Dhabi, která se nachází ve Spojených Arabských Emirátech také patří mezi obrovské solární elektrárny světa. A už brzy se k ní přidá další solární gigant, který právě teď v Abu Dhabi roste. V červenci loňského roku se rozhodlo o jeho výstavbě. Elektrárna by měla mít výkon kolem 2 000 MW. 

Další gigantická elektrárna je rozestavěná v Austrálii

Jednou z dalších solárních elektráren ve výstavbě je i elektrárna v Austrálii. Pokud se její výstavba podaří, zaujme jasné světové prvenství, o kterém nebude pochyb. Tahle obrovská elektrárna má totiž mít rozlohu neuvěřitelných 120 km2 a výkon 10 000 MW. 

Fotovoltaika zlevňuje, vyrábět elektřinu se už vyplatí

Energie získaná z této elektrárny by měla být podmořským kabelem transportována do Singapuru. Tam poskytne elektřinu až milionu obyvatel. Kabel by měl být dlouhý 4 500 km.

Se stavbou elektrárny by se mělo začít v roce 2023, přičemž provoz by měl být spuštěn v roce 2026. O rok později by pak mělo dojít k prvnímu transportu energie do zmiňovaného Singapuru. Výstavbou této elektrárny si Australané slibují i oživení ekonomiky a vznik spousty nových pracovních příležitostí.

Jak jsou na tom soláry v Česku?

Naše české solární elektrárny nemohou svým výkonem těm výše uvedeným elektrárnám konkurovat, ale i přesto o nich pro zajímavost uvádíme pár informací pro srovnání a lepší představu o tom, o jakých mamutích elektrárnách jsme hovořili výše v článku. 

Největší solární elektrárnou v Česku je elektrárna v Ralsku, má výkon 55,8 MW a rozlohu 29 hektarů. Ralsko leží 25 km od České lípy a elektrárna se nachází v bývalém vojenském prostoru, který by těžko hledal jiné využití. 

Fotovoltaická elektrárna v Ralsku byla spuštěna byla v roce 2010. Co je ale zajímavé je, že v roce 2010, kdy se provoz elektrárny spustil, byla tato elektrárna 12. největší na světě.