Domácnost

Fotovoltaika zlevňuje, vyrábět elektřinu se už vyplatí

Zájem českých domácností o střešní fotovoltaické elektrárny roste a není divu. Ceny elektřiny stoupají a vyhlídky do budoucna hrozí dlouhodobým zdražováním, naopak cena solárních panelů se propadá a na oblibě si získávají i systémy pro ukládání energie. Češi se snaží být více energeticky soběstační, a tak se zdá, že obor fotovoltaiky se dočká renesance.

Fotovoltaika zlevňuje, vyrábět elektřinu se už vyplatí
Fotovoltaika zlevňuje, vyrábět elektřinu se už vyplatí

Ceny fotovoltaických technologií meziročně klesly o 30 %

Podle odborného portálu PV-magazine.com klesly velkoobchodní ceny fotovoltaických technologií na světových trzích meziročně o 30 %, a tak můžeme co nevidět očekávat snížení nákladů na pořízení fotovoltaické elektrárny i pro konečného spotřebitele.

Fotovoltaické elektrárny se začínají vyplácet a je to vidět i v trendech na trhu. Zatímco dříve bylo nejschůdnější variantou využití solárních panelů jen pro ohřev teplé vody, dnes si majitelé rodinných domů instalují elektrárny vyrábějící elektřinu pro celou domácnost.

Fotovoltaické panely: Vše důležité, co o nich potřebujete vědět

Efektivní zásobování domu elektrickou energií je umožněno také díky rostoucímu výkonu fotovoltaických panelů. „Systémy pro solární ohřev vody jsou už poměrně levné, protože nepotřebují příliš drahou a složitou elektroniku. S klesajícími náklady je ale stále výhodnější uvažovat také o výrobě elektřiny pro běžnou spotřebu v domácnosti a o nějakém způsobu její akumulace,“ říká energetický specialista Karel Murtinger z poradenské společnosti Ekowatt.

Ceny fotovoltaických technologií meziročně klesly o 30 %

Účinnost fotovoltaiky by měla dále růst

S novými technologiemi roste výkon jednotlivých solárních panelů, a tím pádem i výkon celé střešní instalace. „Zatímco dříve jsme montovali solární panely o výkonu 240 Wp, dnes již v domácích solárních instalacích běžně využíváme 300 Wp panely,“ uvádí Luboš Vrbata ze společnosti E.ON. K dostání jsou i fotovoltaické panely o výkonu 360 Wp a účinnost by měla dále růst.

Celkový výkon střešní instalace nejčastěji dosahuje 3 kWp a právě v kategorii do 10 kWp se očekává nejvyšší nárůst i v budoucích letech. „Nejčastěji instalujeme FVE o výkonu 3,66 kWp, kde uvažujeme roční výrobu zhruba 4 000 kWh elektrické energie,“ doplňuje Vrbata.

České domácnosti usilují o energetickou soběstačnost

Dalším trendem, který lze na českém trhu fotovoltaických elektráren vysledovat, je rostoucí zájem o bateriové systémy. Jedna z největších společností v oblasti fotovoltaiky S-Power Energies udává, že zatímco dříve zákazníci dávali přednost levnějším řešením bez akumulace, v současné době tři ze čtyř instalací zahrnují sestavy s akumulací.

Získejte konzultaci ohledně fotovoltaiky zdarma! Chci konzultaci

České domácnosti stále více usilují o energetickou soběstačnost, což jim umožňují právě různé akumulační systémy. Ty pomáhají překlenout prodlevu mezi vyrobením elektřiny během dne a její spotřebou odpoledne a večer, kdy už slunce nesvítí. Prodávat nespotřebovanou energii do sítě se nevyplatí, protože výkupní ceny jsou velmi nízké. Proto je nejlepším řešením využít veškerou elektřinu pro vlastní spotřebu.

Kromě baterií s kapacitou několika kWh se začínají využívat také tzv. virtuální baterie. To je řešení s nízkými vstupními náklady, přičemž pro uskladnění energie je využita distribuční síť. Díky tomu se jedná o flexibilnější řešení, protože kapacitu lze zvýšit nebo snížit dle potřeby. Společnost E.ON nabízí velmi praktické ovládání této služby – zákazník může online sledovat, kolik energie má uloženo na pozdější bezplatné využití.

České domácnosti usilují o energetickou soběstačnost

Návratnost fotovoltaiky se díky dotaci sníží na polovinu

Zatímco o ekologických přínosech fotovoltaické elektrárny a výhodách z pohledu soběstačnosti není pochyb, pro mnoho domácností zůstává na prvním místě otázka financí. 

Finanční náročnost i návratnost fotovoltaické elektrárny se liší podle konkrétních podmínek:

Zhruba však můžeme vyčíslit, že cena instalací nejběžnějších fotovoltaických elektráren o výkonu 2,5–3 kWp bez akumulace se pohybuje kolem 120–150 tisíc korun, zatímco řešení s bateriovým systémem vyjde na více než 200 tisíc korun. Akumulační systém však znamená lepší využití nespotřebované energie, a tak je doba návratnosti víceméně srovnatelná přibližně 10 let.

Klepiš: Návratnost u fotovoltaických panelů od E.ONu nám vychází i na 8 let

Výrobci uvádí životnost solárních panelů až 20 let, proto by se fotovoltaika měla vyplatit – tím spíš s ohledem na rostoucí ceny elektřiny do budoucna. Aktuálně se navíc nabízí výborná příležitost ušetřit až 50 % nákladů díky dotaci Nová zelená úsporám. Ta je poskytována jak na solární řešení pouze pro ohřev vody, tak pro fotovoltaické elektrárny na střechách rodinných domů. Díky dotaci se doba návratnosti může snížit až o polovinu.

Získejte konzultaci ohledně fotovoltaiky zdarma! Chci konzultaci

Podporované typy solárních systémů pro dotaci Nová zelená úsporám

Typ systému

Výše dotace

Solární termický systém na přípravu teplé vody

35 000 Kč

Solární termický systém na přípravu teplé vody a přitápění

50 000 Kč

Fotovoltaický systém pro přípravu teplé vody s přímým ohřevem

35 000 Kč

Fotovoltaický systém bez akumulace elektrické energie s tepelným využitím přebytků a celkovým využitelným ziskem ≥ 1 700 kWh.rok-1

55 000 Kč

Fotovoltaický systém s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem ≥ 1 700 kWh.rok-1

70 000 Kč

Fotovoltaický systém s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem ≥ 3 000 kWh.rok-1

100 000 Kč

Fotovoltaický systém s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem ≥ 4 000 kWh.rok-1

150 000 Kč

Fotovoltaický systém efektivně spolupracující se systémem vytápění a přípravy teplé vody s tepelným čerpadlem

150 000 Kč

Zdroj: Nová zelená úsporám, https://www.novazelenausporam.cz/

Nová zelená úsporám: 7 otázek a odpovědí k dotacím na fotovoltaiku pro rodinný dům