Falcon 9 explodoval na Floridě, výbuch rakety zničil i satelit Facebooku
Elonu Muskovi, který vždy působil jako ztělesnění štěstí a úspěchu, se začíná lepit smůla na paty. Poté, co se ukázalo, že Tesla Motors nestíhá vyrábět dostatek elektromobilů, postihla rána i SpaceX, Muskův další projekt. Nepilotovaná raketa Falcon 9, kterou se společnost chystala vyslat na oběžnou dráhu, explodovala během testu na plošině Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral.
Raketa Falcon 9. Zdroj úvodní fotografie: SpaceX
K výbuchu rakety došlo ve čtvrtek odpoledne. I když společnost SpaceX incident označila za pouhou „anomálii“, byla podle svědků exploze, při níž naštěstí nebyl nikdo zraněn, mimořádně silná a otřásla budovami vzdálenými několik kilometrů. Nejednalo se navíc pouze o jeden výbuch, ale o několikaminutovou sérii méně silných detonací. Celou oblast poté zakryl hustý dým.
Bezpilotní raketa Falcon 9 měla z Kennedyho vesmírného střediska na floridském mysu Canaveral vzlétnout v sobotu, k nehodě došlo během tankování paliva při čtvrtečním testování motorů.
Otec Facebooku Zuckerberg vyjádřil zklamání
Cílem vesmírné mise bylo vynést na oběžnou dráhu komunikační satelit Amos-6 izraelské společnosti Spacecom. Jeho signál měla v budoucnu využívat i společnost Facebook během programu Internet.org, jehož cílem je pokrytí afrických zemí internetovým připojením.
Šéf sociální sítě Mark Zuckerberg vzkázal z Afriky, kde právě přechodně pobývá, že ho důsledky nehody rakety Falcon 9 zklamaly, neboť zničení satelitu znamená, že se internet nedostane k mnoha potřebným. Ztráta družice, jejíž hodnota se pohybovala okolo 200 milionu dolarů, navíc může bolestně ekonomicky zasáhnout i izraelský Spacecom.
Zuckerberg dodal, že naštěsí existují další technologie, které umožní propojování lidí po celém světě. V této souvislosti zmínil obří solární dron Aquila, který Facebook v minulém měsíci úspěšně otestoval. Cílem natradičního letounu bude šíření internetu v rozvojových oblastech.
Důvěru NASA SpaceX zatím neztrácí
Příčiny exploze prozatím nejsou známé, více by mohly ukázat závěry vyšetřovatelů, kteří budou zkoumat plošinu, z níž Falcon 9 startoval, i samotné trosky rakety. Je proto předčasné spekulovat o tom, zda za výbuchem stojí lidský faktor, nebo šlo o technickou závadu. Sílu exploze znásobil kapalný kyslík, který unikl z nádrže rakety.
Nejedná se o první výbuch, který model Falcon 9 potkal. Podobné nehodě musela společnost SpaceX čelit už loni v létě, kdy raketa explodovala při pokusu dostat do kosmického prostoru nákladní loď se zásobami pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).
Anketa
Přesto se zástupci Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) za SpaceX postavili a vyjádřili společnosti podporu s tím, že při vývoji sofistikovaných vesmírných technologií a postupů je třeba s menšími zádrhely počítat. „Dnešní nehoda je důkazem toho, že vesmírné lety představují neuvěřitelnou výzvu. Naši partneři se stále učí z každého úspěchu i neúspěchu,“ uvedla NASA v prohlášení na Twitteru.