Vše o elektřině

Kosmická loď Dragon od firmy SpaceX vozí do vesmíru myši i zmrzlinu

Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) stále obývá aspoň 6 astronautů. Nedávno se jich tam tísnilo dokonce 26. Kosmická loď Dragon totiž podnikla 12. zásobovací let ke stanici, aby tam dovezla necelé tři tuny vědeckých experimentů včetně 20 myší a pořádné porce zmrzliny. V nákladním prostoru totiž ještě zbylo místo na vanilkovou i čokoládovou. Jak souvisel výlet hlodavců do vesmíru s výzkumem NASA?

Kosmická loď Dragon od firmy SpaceX vozí do vesmíru myši i zmrzlinu
Kosmická loď Dragon od firmy SpaceX vozí do vesmíru myši i zmrzlinu

Úvodní fotografie: NASA/ESA, kosmická loď Dragon zachycená robotickým ramenem na ISS

Od roku 2000 je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) trvale obydlena posádkou většinou šesti astronautů. O zásobování se starají ruské kosmické lodě Progress, americké Cygnus od společnosti Orbital ATK a vesmírná plavidla Dragon od SpaceX. Pouze „drakům“, které posílá k oběžné dráze Elon Musk, jež stojí v čele SpaceX, se podařilo opětovně využít návratového pouzdra vesmírné lodi.

Progress i Cygnus se dají, alespoň zatím, využít pouze jednorázově, protože shoří při návratu do zemské atmosféry.

Napříště chce SpaceX vysílat do vesmíru jen „ojeté“ raketoplány

„Recyklovat“ návratovou kabinu z Dragonu se podařilo při 11. zásobovacím letu k ISS, který proběhl v červnu 2017. Při 12. letu 14. srpna byl sice znovu poslán do vesmíru zbrusu nový Dragon, ale podle vyjádření SpaceX se tak stalo už naposledy. Následující let naplánovaný na letošní listopad by se měl znovu uskutečnit s již využitým zařízením, které se dříve vrátilo zpět na zeměkouli.

Projekt NASA: Vesmírnou plachtu HERTS o velikosti Beskyd bude pohánět sluneční vítr

Při 12. zásobovacím letu s sebou Dragon nesl náklad složený z nástrojů pro výzkum NASA spolu s posádkou 20 myších astronautů a balením zmrzliny. Po umístění všech vědeckých experimentů a dalších zásob totiž v nákladním prostoru lodi ještě zůstalo trochu místa, takže pracovníci SpaceX vybrali vanilkovou, čokoládovou a narozeninový zmrzlinový dort, protože jeden z astronautů brzy slavil padesátku.

Fotografie:ESA/NASA, Při jednom letu k ISS přinesl Dragon k narozeninám makronky francouzkému astronautu, Thomasi Pesquetovi.

Výzkum Parkinsonovy nemoci i očních obtíží kosmonautů

Na palubu ISS doručil Dragon například protein LRRK-2, který by ve stavu blízkém beztíže mohl získat větší rozměry a pravidelnější tvar, což by mohlo ulehčit hledání léčby Parkinsonovy choroby. Právě tento protein totiž patří ke skupině spouštěcích mechanismů nepříjemného onemocnění.

Let balónem do vesmíru? Brzy se budete moci svézt i vy, za 1,7 milionu Kč

Dvacet myšek ve vesmírné stanici nemá sloužit jako domácí mazlíčci pro ukrácení dlouhé chvíle kosmonautů. Hlodavci mají zrychlený metabolimus, a proto jeden měsíc v životě myši odpovídá změnám, který zažije člověk za 3 roky. Myší astronauti na ISS strávili 30 dní a vědce zajímá hlavně účinek vesmírného pobytu na problémy se zrakem, úbytek chrupavky a ochabnutí svalové hmoty.

Po delším pobytu ve vesmíru se u více astronautů objevilo poškození zraku. Doteď tyto problémy potkaly pouze muže, proto chceme zjistit, co potíže s očima u kosmonautů způsobuje.

- Michael Delp, profesor fyziologie na FSU (Florida State University) a badatel projektu Rodent Research 9 (výzkum hlodavců na ISS pod hlavičkou NASA)

Myší astronauti měli jen o trochu více štěstí než pes Lajka

Malí astronauti s ocásky se vrátili zpátky na modrou planetu 16. srpna, kdy byla spuštěna návratová kabina Dragonu. Zaměstnanci SpaceX ji vylovili z Tichého oceánu a poslali myší astronauty do laboratoře NASA. Tady jejich dobrodružství skončilo.

Vědci je usmrtili, aby mohli pitvou zjistit, jak pobyt ve stavu beztíže změnil jejich těla. Myšky tedy nakonec potkal podobný osud jako nejznámějšího zvířecího astronauta, psa Lajku. Nicméně fenka zažila mnohem kratší návštěvu vesmíru než hlodavci. Na palubě sovětské družice Sputnik 2 umřela už pravděpodobně 5 až 7 hodin po startu.

Vesmírný koráb Dragon s posádkou odletí v roce 2018

Společnost SpaceX zažila letos rok úspěchů. Jako první na světě se jí podařilo znovu vyslat do vesmíru již použitou orbitální raketu (Falcon 9) a stejný kousek se povedl i s kosmickou lodí Dragon.

Anketa

Ne vždycky se SpaceX dařilo. Víte, co zničil výbuch rakety Falcon 9 loni v září?

Všechny zásobovací lety Dragonu k Mezinárodní vesmírné stanici probíhaly bez lidské přítomnosti. První pilotovaný let se plánuje na příští rok. Nadšení z úspěchů SpaceX letos akorát trochu zchladilo oznámení Elona Muska, že firma dala k ledu projekt Red Dragon (Rudý drak). Šlo o vývoj nepilotovaného nákladního plavidla pro let na Mars. Nicméně naděje na výpravu k Rudé planetě znovu oživily plány na stavbu rakety BFR, které Musk představil na letošním Mezinárodním astronautickém kongresu.