Cena silové elektřiny: Poznejte, jak se vyvíjela
Cena silové elektřiny od roku 2021 výrazně kolísá, i když má v současnosti stále klesající tendenci. Jak se ve vývoji na trzích s elektřinou vyznat, aby na tom vaše domácnost netratila? Podíváme se, jaká byla cena silové elektřiny v minulosti a jaká je nyní.
Co je silová elektřina?
Elektřinu je před její distribucí k odběratelům nutné nejdříve vyrobit. Jako produkt se elektrická energie, vyrobená v elektrárnách (uhelné, jaderné, vodní, větrné, solární) pak prodává na burze buď na spotovém, nebo derivátovém trhu (formou budoucích, tzv. futures kontraktů). Cenu silové elektřiny neurčuje stát, takže je součástí neregulované obchodní ceny. Tato cena zahrnuje cenu, za kterou ji dodavatel koupil na trhu, daně a provize z prodeje, aby na dodávkách elektřiny mohl vydělat.
V ČR se se silovou elektřinou obchoduje od roku 2007
Se silovou elektřinou se na Energetické burze Praha (Power Exchange Central Europe - PXE) obchoduje od roku 2007. V té době byl ještě obchod s elektřinou v Evropě velmi uzavřený, některé země nechtěly otevřít trh zahraniční konkurenci, ale postupně docházelo ke stále větší liberalizaci. Pražská Energetická burza začala postupně obchodovat také slovenskou a maďarskou elektřinu. Od roku 2010 zavedla dlouhodobé futures kontrakty s finančním vypořádáním a o rok později díky spolupráci s OTE a. s. také možnost nakupovat elektřinu na denním trhu OTE.
Jaký byl vývoj cen elektřiny?
Současné ceny elektřiny jsou důsledkem energetické krize v letech 2021 a 2023. Lze předpokládat, že i přes konstantní zlevňování už elektřina nebude na úrovni před rokem 2021. Pojďme se podívat, jak se cena energií vyvíjela za posledních 17 let.
Liberalizace trhu až rok 2014
Od roku 2007 se cena silové elektřiny na burze vyvíjela různě v závislosti na její poptávce, hospodářských krizích, ale i geopolitických událostech. První výrazný výkyv začal v roce 2008, kdy došlo k uvolnění trhu a cena elektřiny se vyšplhala na své první historické maximum 90 eur/MWh.
Hospodářská krize však rázem růst utla a srazila cenu o polovinu dolů. Do roku 2011 se ještě lehce zvyšovala, dokud nezačala kontinuálně klesat až na 35 eur/MWh v roce 2014. Nízkou cenu způsobil nekontrolovatelný rozvoj obnovitelných zdrojů zejména v sousedním Německu, stejně jako propad cen emisních povolenek a levné uhlí.
Od roku 2016 vývoj cen silové elektřiny stabilně klesal i přes nižší počet vydaných emisních povolenek a stanovené výkupní ceně pro energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů. Zejména pro elektřinu z fotovoltaických elektráren byla stanovena výkupní cena několikanásobně výš, než byla její reálná tržní cena. I tak ale odběratelé platily za elektřinu mnohonásobě méně, než v letech, které přišly posléze.
Energetická krize 2021 až 2023
Úplně jiná situace totiž nastala v roce 2021. Vlivem postcovíidové zvýšené globální poptávky po energiích v průmyslu a růstu ceny emisních povolenek docházelo k dramatickému nárůstu ceny energií v EU (dovozní cena energií do EU se až zdvojnásobila). Na území České republiky tento výkyv zasáhl do peněženek odběratlů ještě citelněji, protože na podzim 2021 došlo k pádu jednoho z velkých dodavatelů - Bohemia Energy.
Mnoho zákazníků tak začalo odebírat elektřinu od dodavatele poslední instance a nové smlouvy už obsahovaly neúměrně vyšší ceny energií. Dodavatelé totiž pro tyto nové zákazníky musely elektřinu dokoupit a to zrovna v době, kdy se její cena na denním trhu pohybovala už nad 3,5 tis. Kč za MWh (v září 2021 to bylo ještě 1 406 Kč za MWh). To ale nebyl konec.
Největší krize na domácnosti i firmy dopadla v roce 2022. Ještě v prosinci 2021 narostla průměrná cena na 5 781 Kč/MWh, ale absolutní rekordy lámalo léto 2022, konkrétně červenec s průměrnou cenou 7 855 Kč/MWh a srpen s rekordními 11 707 Kč/MWh. Důvodem byla ruská agrese na Ukrajině a problematický dovoz plynu z Ruska. Právě cena plynu na trhu a jeho (ne)dostatek ovlivňuje i cenu elektřiny. Kvůli problematické geopolitické situaci tak došlo k extrémním nejistotám na světových trzích a to se odrazilo v prudkém nárůstu cen.
V roce 2023 tak musel do cen energií zasáhnout stát a poprvé se to dotko také neregulované části ceny za silovou elektřinu. Po celý rok 2023 tak mohly mít domácnosti jistotu, že nebudou odebírat silovou elektřinu dráž, než je maximum vládního stropu v podobě 6,05 Kč s DPH za kWh. Stálý měsíční plat za odběrné místo byl pak stanoven na 130 Kč/měsíc bez ohledu na spotřebu. Dodavatelé měli 30 dnů na to, aby zákazníkům upravili rozpis záloh. Vláda navíc zakázala dodavatelům sjednávat smlouvy na spotovou elektřinu pro nové zákazníky, aby tak občany ochránila od tržních výkyvů, které se nedaly predigovat.
Ve stejném roce ale začalo docházet k uklidnění na trzích, takže i samotní dodavatelé především od druhé poloviny roku začali nabízet cenu elektřiny pod úrovní vládního stropu a často i fixace na několik let s garancí klesající ceny v jednotlivých letech.
Průměr roční ceny elektřiny na denním trhu:
- 2020 (887 Kč/MWh)
- 2021 (2 570 Kč/MWh)
- 2022 (6 083 Kč/MWh)
- 2023 (2 416 Kč/MWh)
Aktuální cena silové elektřiny
Trend zlevňování silové elektřiny trvá nepřetržitě od roku 2023 a v průměru je v roce 2024 její cena na denním trhu 1 698 Kč/MWh (jen o 811 Kč/MWh dražší, než v roce 2020). Tento pokles navíc vyvažuje zvýšení regulované složky ceny, kterou určuje stát. Tato složka dokonce vzrostla natolik, že mají někteří majitelé alternativních zdrojů energie, jako je tepelné čerpadlo, problém s návratnosti investice, která se tak nepříjemně prodlužuje.
Důvodem současného poklesu velkoobchodních cen elektřiny je její dostatek, stejně jako dostatek zemního plynu, relativní klid na světových trzích a nižší celková poptávka po energiích díky teplejší zimě.
Jak se odráží klesající ceny elektřiny v cenících dodavatelů?
Dodavatelé od roku 2023 stále aktualizují své ceníky a téměř každý měsíc nabízí ještě výhodnější smlouvy s fixací i bez ní. Nové ceníky od začátku roku stanovila většina dodavatelů, nejdříve to byli ti největší, postupně se přidali menší. Nicméně neustálé vyčkávání na ještě levnější nabídky se odběratelům nemusí vyplatit a možná právě teď je ideální doba si zajistit levnou elektřinu na několik let dopředu.
Kolik bude stát silová elektřina v budoucnu?
V současnosti to vypadá, že by neměl přijít citelný výkyv a silová elektřina by si měla udržet zhruba stávající cenovou hladinu. S lehkým zdražením se v průběhu roku počítá, ale z dlouhodobého hlediska trhy naznačují stabilitu.
Pro dlouhodobější vývoj můžeme využít údajů z dlouhodobých futures kontraktů na burze, kde se už nyní obchoduje elektřina s dodáním v roce 2025. K 2. 5. 2024 činila cena 2 417 Kč/MWh. Cena elektřiny s dodáním v roce 2026 je dokonce ještě nižší a to 2 094 Kč/MWh.
Pokud nemáte fixovanou cenu elektřiny a využíváte smlouvu na dobu neurčitou, neměli byste se následujících dvou let nijak zvlášť obávat. Zdá se, že energetická krize je definitivně pryč, i když se ceny zřejmě už nevrátí k hodnotám, na které jsme byli zvyklí před čtyřmi lety.