Aktuality

Jaká bude cena plynu v roce 2025?

Každá domácnost se snaží ušetřit co nejvíce peněz na energiích. Jedním z největších odběrů je vytápění. Podívejme se, jaké jsou predikce ceny plynu pro rok 2025 a jestli je právě teď ideální smlouva s fixací aktuálních cen.

Jaká bude cena plynu v roce 2025?
Jaká bude cena plynu v roce 2025?

Jaké budou ceny energií? Srovnání cen plynu v roce 2025

Od roku 2023 se čeští spotřebitelé nachází v období stabilizace, ve kterém už nedochází k tak dramatickým cenovým extrémům jak v letech 2021 a 2022. Oběratelé plynu se proto už nyní těší výrazně příznivějším cenám, které lze očekávat i v roce 2025. 

Pokud se totiž podíváme na burzovní trhy s energiemi, zjistíme, že cena plynu se u dlouhodobých kontraktů s dodáním plynu v roce 2025 drží v hladinách 43,5 až 44,2 EUR za 1 MWh. V současnosti plyn na trzích nepatrně zdražuje, za což může především začátek topné sezóny a s tím spojená vyšší poptávka po plynu. I když se do ceny promítá více faktorů, pro rok 2026 se dokonce cena dlouhodobých kontraktů dostala i na 38,4 EUR/MWh, takže to ještě vypadá na další zlevňování obchodních cen.

Plyn na burze: Jak se vyvíjí jeho cena?

Nižší obchodní ceny už někteří dodavatelé také promítli do svých nových ceníků pro rok 2025. Právě v těchto měsících je ideální doba na fixaci plynu pro 2025 a následující roky. Je totiž možné, že v blízké budoucnosti dojde k menším výkyvům, například podle situace s dodávkami plynu vodními cestami a obtížnou situací na trasách v Rudém moři.

Průměrná cena plynu od dodavatelů v roce 2024

Jaká je průměrná cena plynu od dodavatelů v roce 2024, to vidíte v následující tabulce. Experti z Ušetřeno.cz mají k dispozici index cen 7 největších dodavatelů plynu, na jehož základě známe vývoj průměrných cen v průběhu celého roku.

Měsíc (2024) Průměrná cena za 1 MWh
Leden 1 430 Kč
Květen 1 153 Kč
Červenec 1 130 Kč
Září 1 132 Kč

Zdroj: Ušetřeno.cz, aktuální k 28. 10. 2024

Co má vliv na cenu plynu?

Do ceny plynu se promítá velké množství faktorů. Jak už víme, je to především poptávka a nabídka. Čím vyšší poptávka je, tím více se cena energií zvedá. Dále to jsou geopolitické a přírodní události, jako to byla pandemie koronaviru, válka na Ukrajině nebo krize na Blízkém východě, zejména v Rudém moři, kde čelí tankery útokům radikálů. 

Vedle těchto situací do ceny promlouvají i investice do distribuční sítě, které se u odběratelů promítnou v rámci regulovaných cen, jež určuje stát. Mezi ně mimo jiné patří i poplatky za využití obnovitelných zdrojů energie. 

Co určuje ceny plynu?

7 důvodů, proč přejít na vytápění plynem

Proč očekávat zdražení plynu v roce 2025?

Lehké zdražení se předpokládá kvůli vyšší poptávce po plynu v průběhu topné sezóny. Poptávka mimochodem výrazně ovlivnila ceny plynu i po padnemii koronaviru, kdy se začala opět rozjíždět průmyslová výroba s využitím plynu. Dalším faktorem je nestálost dodávek plynu kvůli výpadkům této komodity z Ruska a nahrazením plynu, který je dovážen loděmi do nových zásobníků. V ceně hraje roli také modernizace distribučních soustav, ale také koupě většinového podílu polostátního ČEZu v distribuční polečnosti GasNet, která je největším provozovatelem plynové infrastruktury v České republice.

Pokud patříte mezi zákazníky se smlouvou na dobu určitou bez fixace ceny plynu, je potřeba počítat s tím, že dodavatel na případná zdražení bude reagovat a vaše cena se v roce 2025 také lehce zvýší. 

Nejlevnější plyn: Kde ho získáte pro domácnost?

Cena distribucebu plynu v roce 2025 – co ji navýší?

Celková cena plynu se skládá ze dvou částí, tedy neregulované a regulované. No a právě regulovaná cena plynu může v roce 2025 do celkové ceny zasáhnout výrazně. Zatímco obchodní cena dodavatele (neregulovaná) se řídí podle situace na trzích, regulovaná cena podléhá nastavení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který každý listopad vydává nové ceny pro následující rok.

Tuto cenu nemůže dodavatel ani zákazník nijak ovlivnit a musí se s ní jednoduše smířit. Bohužel regulovaná část tvoří stále větší díl celkové ceny, kterou domácnosti a firmy za odběr plynu zaplatí. Může to být více jak 45 %. 

Jde vlastně o poplatky za distribuci, které mhou být vyšší kvůli větším investicím do infrastruktury. Ta musí být udržována v dobrém stavu, aby nedošlo k výpadkům dodávek. Další investice jsou nutné kvůli stále výraznějšímu přechodu na tzv. zelenou energii z obnovitelných zdrojů a možnému napojení plynové soustavy na distribuci zeleného vodíku do firem a v daleké budoucnosti možná i do domácností.

Jaké ceny distribuce plynu pro rok 2025 ERÚ nastaví, na to si budeme muset ještě chvíli počkat. Existuje ale velká pravděpodobnost, že se ceny opět zvýší. Na druhou stranu zdražení nebude skokové, protože cenu na faktuře odběratelům vyváží nízké ceny na trhu. 

Cena plynu za m³: Jak ji spočítat?