Cena plynu za m³: Jak ji spočítat?
Na plynoměru vidíte spotřebu v m³, fakturu vám dodavatel vystavuje v kilowatthodinách a v cenících uvádí megawatthodiny. Jak se v jednotkách vyznat a kolik vlastně platíte za každý spotřebovaný kubík plynu?
Přepočet m³ na kWh
Plynoměr měří spotřebu zemního plynu v metrech krychlových (m³), což je objemová jednotka. Váš dodavatel ale udává na faktuře spotřebu zemního plynu v kilowatthodinách (kWh) a v cenících v megawatthodinách (MWh), což jsou energetické jednotky. Nový způsob účtování vstoupil v platnost od 1. dubna 2001.
Je však potřeba uvést, že energetická hodnota plynu není vždy stejná. Kvalita plynu se může lišit podle zdroje a složení, což ovlivňuje jeho výhřevnost. Přesnější je proto účtování v kWh než v m³, jelikož kWh lépe reflektují skutečně dodanou energii
Tisíce korun můžete ušetřit prostřednictvím jednoduché změny dodavatele
Pro přepočet platí následující vzorec:
Přibližně platí, že:
To je ale pouze zprůměrovaná hodnota. V každém metru krychlovém plynu je totiž obsaženo jiné množství energie. Objemový koeficient zohledňuje vliv tlaku a teploty plynu v plynoměru v porovnání s tlakem a teplotou atmosféry. Množství spalného tepla pak závisí především na kvalitě a přesném složení zemního plynu.
Právě z toho důvodu je fakturace plynu v energetických jednotkách férovější, protože lépe reflektuje, kolik energie získáte z dodaného množství zemního plynu.
Jak spočítat cenu plynu za m³?
Na základě výše uvedeného vzorce si již jednoduše dopočítáte, jak vysoká je cena plynu za m³. Ve vyúčtování dohledejte průměrnou účtovanou jednotku bez DPH, tzn. cenu za každou spotřebovanou kilowatthodinu bez daně.
Tuto částku vynásobíte objemovým koeficientem a spalným teplem, čímž získáte cenu plynu za m³. Pro přibližný přepočet můžete opět použít vztah 1 m³ = 10,55 kWh.
Například cena za každou spotřebovanou jednotku plynu je 2 Kč/kWh bez DPH. Přibližně platí, že za metr krychlový zaplatíte 2 × 10,55 = 21,1 Kč. Cena plynu za m³ je tedy cca 16 Kč bez DPH.
Co tvoří cenu zemního plynu?
Při tomto výpočtu se zohledňuje pouze jednotková cena plynu na základě spotřeby. To ale není jediná částka, kterou jako odběratel platíte. Cena plynu se totiž skládá z několika složek.
Cena zemního plynu je tvořena regulovanou a neregulovanou částí. Regulovaná část se řídí zákony a nařízením Energetického regulačního úřadu. Patří do ní zejména poplatky distributorovi za přepravu plynu a rezervovanou kapacitu, dále také platba za činnost operátora trhu. Regulovaná složka tvoří přibližně 25 % vašich celkových plateb za zemní plyn a její výši nemůžete nijak ovlivnit. Cena plynu se může mírně lišit podle distribuční oblasti, což je dáno konkrétním distributorem v dané lokalitě. Distributoři jsou zodpovědní za přepravu a údržbu potrubí a nelze je měnit.
Neregulovanou část ceny plynu určuje každý dodavatel individuálně a činí asi 75 % celkových plateb za plyn, proto představuje skvělou příležitost pro úsporu. Součástí neregulované ceny je platba za každou spotřebovanou megawatthodinu a měsíční poplatek za služby dodavatele, který je stanovený fixní částkou. Jednotková cena plynu i výše měsíčního poplatku za služby se u jednotlivých dodavatelů může lišit až o desítky procent. Proto se vyplatí udělat si srovnání dodavatelů a vybrat si toho nejvýhodnějšího.
Srovnejte si dodavatele online a ušetřete
Na českém trhu působí desítky dodavatelů a vy si můžete svobodně zvolit, od koho budete odebírat zemní plyn. Srovnejte si dodavatele plynu pohodlně online ze svého počítače nebo mobilu. Podle roční spotřeby získáte nabídky přímo na míru vašim potřebám. Díky změně dodavatele můžete ročně ušetřit až tisíce korun. V roce 2020 se pro změnu dodavatele plynu rozhodlo 200 tisíc odběratelů a mezi nejčastější důvody patří právě vysoké ceny.