Aktuality

Průměrná spotřeba elektřiny – modelové příklady

Víte, jaká je průměrná spotřeba elektřiny pro byt nebo rodinný dům? Průměrná roční spotřeba elektřiny je závislá na využitých technologiích, ale také na návycích každého z nás. Podívejme se, kolik jednotlivé typy domácností zaplatí za elektřinu podle dané spotřeby.

Průměrná spotřeba elektřiny – modelové příklady
Průměrná spotřeba elektřiny – modelové příklady

 

Proč je dobré znát průměrnou spotřebu elektřiny na osobu?

Znát průměrnou spotřebu elektřiny na osobu je klíčové pro efektivní hospodaření s energiemi a plánování domácího rozpočtu. Umožňuje lépe porozumět vlastním energetickým potřebám a zjistit, kde lze snížit plýtvání, což vede k nižším nákladům.

Tento údaj, ať už jej budete počítat v kilowatthodinách (kWh) nebo megawatthodinách (MWh), je také nezbytný při rozhodování o investicích do energeticky úsporných technologií, jako jsou fotovoltaické panely, tepelná čerpadla nebo chytré domácí spotřebiče. Kromě finanční stránky má i ekologický dopad – snížení spotřeby přispívá k ochraně životního prostředí a snižuje uhlíkovou stopu domácnosti.

Pokud se navíc naučíte ve své spotřebě orientovat, máte dobrý základ i pro sledování cen na trhu. Můžete se tak lépe připravit na výkyvy, které se občas v energetice stávají.

Výpočet spotřeby elektřiny: Znáte největší energetické žrouty?

Průměrná spotřeba elektřiny v klasickém bytě

V průměrné bytové jednotce si většinou vystačíte s běžnými spotřebiči, jako je lednice, pračka, varná deska aj. U jedné až dvou osob se pohybuje spotřeba mezi 1 200 a 2 200 kWh za rok. V případě rodiny ve 3 až 4 lidech je to od 2 500 do 3 500 kWh ročně. Pokud si ještě necháte instalovat elektrické žebřiny do koupelny, očekávejte o něco vyšší spotřebu, a to o zhruba 150 kWh, pokud je využíváte 365 dní v roce na dvě hodiny.

Průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě

Rodinné domy mohou a mnohdy i musí kombinovat různé technologie, aby jejich využívání elektřiny bylo ekonomicky i ekologicky efektivní. Majitelé se často potýkají s vysokými investicemi a vypořádávají se s energetickými výzvami. Každý rodinný dům má navíc jinou velikost a stáří.

To vše jsou proměnné, které do užívání elektřiny a její celkové ceny zasahují. Proto jsme také rozdělili spotřebu rodinného domu podle využití technologií, spotřebičů a velikosti domu.

Modelový příklad: Rodinný dům (bez tepelného čerpadla a fotovoltaiky)

Jde o nemovitost, kde jsou pro každodenní potřebu využívány běžné spotřebiče, nejčastěji v distribuční sazbě D01d a D02D. U menšího domku je spotřeba průměrně mezi 3 500 až 5 000 kWh za rok. Větší rodinný dům, ve kterém bydlí dva dospělí a dvě děti může mít spotřebu od 5 000 do 8 000 kWh ročně.

Průvodce distribučními sazbami elektřiny: Jak ovlivňují cenu za kWh?

Modelový příklad: Rodinný dům s tepelným čerpadlem

Tepelné čerpadlo výrazně zvyšuje spotřebu elektřiny, ale zároveň šetří náklady oproti elektrickým přímotopům. Středně velký dům tak může mít spotřebu s tepelným čerpadlem a běžnými spotřebiči 8 000 až 12 000 kWh ročně v závislosti na kvalitě izolace. Čím lepší zateplení, tím efektivněji tepelné čerpadlo pracuje a dům má nižší ztráty, tedy i nižší spotřebu.

Naopak velký rodinný dům, případně starší dům bez ideálního zateplení může mít spotřebu do 16 000 kWh za rok.

Modelový příklad: Rodinný dům s fotovoltaikou

U rodinných domů počítáme s fotovoltaikou o instalovaném příkonu 5 kWp. Nejde ale ani tak o to, kolik u fotovoltaiky spotřebujete, jako spíš o to, kolik elektřiny z ní využijete. Výroba elektrické energie je pro vás zdarma až do pokrytí vaší reálné spotřeby. Ročně takový dům využije 2 500 až 4 500 kWh ze své vlastní fotovoltaické elektrárny na střeše.

Záleží pak na běžné spotřebě domácnosti, zda se vejde do zmíněných čísel, které vyrobí fotovoltaika, nebo bude zbylou spotřebu odebírat ze sítě.

Jak spočítat průměrnou spotřebu elektřiny za měsíc?

Základem pro výpočet průměrné měsíční spotřeby elektřiny je znalost celkové roční spotřeby. Tu můžete vydělit počtem měsíců, které do výpočtu chcete zahrnout. A jestli se vám nechce počítat, máte k dispozici váš elektroměr. Jednoduše si spotřebu zapíšete první den v daném měsíci a pak poslední. Výhodou jsou zákaznické portály a aplikace od dodavatelů, kam si takový průběžný samoodečet můžete také zadat.

Z měsíční spotřeby už se opět jednoduchým dělením dostanete k výpočtu průměrné spotřeby v kWh za den.

Kolik vás vaše spotřeba ročně stojí?

Výpočet ceny vaší spotřeby je jednoduchý. Vše lze vyčíst z poslední faktury od dodavatele elektřiny. Jednak v ní vidíte reálnou roční spotřebu domácnosti, celkovou cenu, kterou v rámci sjednaného produktu platíte, ale i cenu za MWh. Sazbu za MWh lze převést do kWh také jednoduše. Pokud stojí 1 MWh dodané elektřiny celkem 7 000 Kč, za 1 kWh zaplatíte přesně 7 korun

Záleží pak na vás, jestli si spočítáte spotřebu za obchodní, tedy neregulovanou cenu, nebo celkovou (neregulovaná + regulovaná). Jednotlivé složky ceny jsou rozepsány na faktuře. Tuto cenu si také můžete rozdělit jen ve vysokém a nízkém tarifu, pokud máte sjednanou dvoutarifní sazbu, která je typická právě pro tepelná čerpadla, fotovoltaiku, ale například i ohřev vody elektrickým bojlerem nebo nabíjení elektromobilu.

Cena elektřiny: Víte, z čeho se skládá a jak se dá čarovat se slevami?

Štvou vás drahé energie? Sjednejte si jinou smlouvu nebo přejděte k novému dodavateli

Nemusíte extrémně šetřit elektřinou, pokud to naruší chod vaší domácnosti. Ušetřit se dá změnou smlouvy, zejména, pokud dodavatel v jiném produktu nabízí výhodnější cenu. A jestli se vám žádná smlouva u současného dodavatele ani tak nelíbí, máte právo přejít k jinému. Jen pozor na fixaci, která se pojí se smlouvou na dobu určitou. Předčasná výpověď totiž od roku 2025 bude znamenat vyšší pokutu.

Nabídky dodavatelů a ceny jejich produktů si můžete srovnat během chvíle online pomocí našeho srovnávače cen elektřiny. Nemusíte tak složitě procházet jednotlivé ceníky.