Domácnost

Teplo z odpadních vod: Kolik celkově ušetřím?

Ministerstvo životního prostředí se dlouhodobě snaží zajistit u množství domácností snížení energetické náročnosti a zefektivnit využití energie. K tomu účelu byl vytvořen program Nová zelená úsporám, který podporuje výstavby pasivních domů, ale také ekologické systémy. Jedním z nich je také například využití tepla z odpadních vod. Tento systém zabraňuje plýtvání a využívá teplou vodu na maximum.

Teplo z odpadních vod: Kolik celkově ušetřím?
Teplo z odpadních vod: Kolik celkově ušetřím?

Rekuperace tepla z kanalizace 

Stejně jako recyklujeme materiály, jako je plast nebo papír, lze ekologicky jednat také v domácnosti a využít opakovaně odpadní neboli šedou vodu pomocí rekuperace. Takový proces zabraňuje plýtvání vody, která se postupem času začíná stávat nedostatkovou pro stále větší množství lidí, jak dokládají i čísla, která zveřejňuje OSN. 

Nejen na teplu, ale také na změně dodavatele elektřiny můžete ušetřit tisíce korun ročně

Voda, která běžně odchází z domácností má teplotu kolem 10-25 stupňů Celsia. Stává se tak možným obnovitelným zdrojem energie, jelikož je možné z ní získat teplo, které je poté směrováno na vytápění, chlazení nebo ohřev nové vody

Jak funguje rekuperační systém

Zařízení, které rekuperaci zajišťuje, je umístěno buď v horizontální pozici přímo pod odtokem, kde většinou funguje jen pro jedno zařízení, jako je například sprcha nebo ve vertikální pozici, kdy je připevněno do oblasti odpadního potrubí. Zde přes umístěný výměník nejprve projde teplá voda směrem do kanalizace, čímž se zajistí předehřátí nové vody, a ta pak může být využita různými způsoby. 

Využijte dotační program Ministerstva životního prostředí

Na instalaci rekuperačního systému můžete v současné době využít dotační program Nová zelená úsporám. Ten poskytuje finanční prostředky na instalaci centrálního i decentrálního systému v hodnotě 5 000 Kč na jeden systém. Na celý dům pak lze vyčerpat dotaci až 15 000 Kč. Existuje ovšem i druhá varianta, která nabízí až 35 000, a to na centrální systémy.

Pokud je zařízení využito bez tepelného čerpadla, musí být výrobcem potvrzeno alespoň 30 % zpětně získávaného tepla. Tato podmínka musí být také splněna při objemovém průtoku 8 litrů za minutu a teplotou studené vody maximálně 8 stupňů Celsia. Teplota v okolí musí být v rozsahu 18-25 stupňů Celsia a teplota odpadní vody maximálně 39 stupňů Celsia. 

Pokud navíc pocházíte z Ústeckého, Karlovarského nebo Moravskoslezského kraje, či jste majitelem památkově chráněného objektu, můžete si zažádat o další zvýhodnění. 

Jaká je účinnost rekuperačních systémů?

Při průtoku odpadní vody se nová voda dokáže ohřát přibližně z 10 stupňů Celsia na 24, takový výsledek průměrně ušetří až 1815 kWh za rok, jak uvádějí studie. V praxi lze využít tří řešení. 

Rekuperační systémy lze využít v domácnosti, ale také ve větších provozech. Ideálním příkladem jsou například hotely, lázně a další, kde teplá voda odtéká ve vysokém množství téměř neustále a není maximálně využita. Návratnost investice je závislá také na množství vody, která odchází do kanalizace, proto se ve větších objektech s vyšší spotřebou vody vyplatí ještě více. 

Nová zelená úsporám: 7 otázek a odpovědí k dotacím na fotovoltaiku pro rodinný dům

Výhodou takového systému je skutečnost, že není třeba k ohřevu žádná další energie. Výměník má jen minimum mechanických součástí, a proto v případě tvrdé vody, nečistot a dalších látek, které odcházejí společně s vodou není nutné se strachovat, že se zařízení brzy poškodí. Revize a výměna by ale stejně jako u dalších zařízení měla fungovat pravidelně. I přesto se však počítá s minimálními provozními náklady. 

Jiná situace ovšem nastává například u toalety nebo dřezu v kuchyni, kde se obvykle nacházejí přidané látky, které by mohly zařízení poškodit. Proto není možné takové odpady do systémů zařadit. Při využití dotačního programu je navíc na místě zmínit tu výhodu, že se sami můžete rozhodnout pro dodavatele, který vám rekuperační systém nainstaluje. Díky tomu lze vybrat individuálně dle vašich potřeb, ale vyplatí se na počáteční investici příliš nešetřit a rozhodnout se pro kvalitní materiály, které vydrží funkční i desítky let. 

Cena rekuperačních systémů

Menší rekuperační zařízení, která se umisťují k odtoku se cenově pohybují v řádu desítek tisíc korun. Seženete je přibližně od 20 000 do 50 000 Kč. U větších jednotek se jedná o částky, které překračují 50 000 Kč.