Domácnost

Vybavení pasivního domu. Kolik můžete ušetřit za energie?

Proč se vyplatí do pasivního domu investovat? Taková je otázka většiny lidí, kteří se rozhodují, jakým způsobem si postaví rodinný dům. Využijte vlastních zdrojů energie, zacházejte chytře s odpadní vodou, udržujte v domácnosti teplo a neváhejte požádat o dotace z programu Nová zelená úsporám.

Vybavení pasivního domu. Kolik můžete ušetřit za energie?
Vybavení pasivního domu. Kolik můžete ušetřit za energie?

Co je to pasivní dům?

Zdroje tepla se u pasivních domů výrazně liší od zařízení v běžné novostavbě. Moderní přístup zvažuje a přivádí do praxe využití tepla ze slunečních paprsků, což je chápáno jako pasivní tepelný zisk. Aby mohla být stavba označena za pasivní budovu, musí splňovat několik kritérií. Při jeho stavbě se proto vyplatí spoléhat na odborníky, aby váš projekt neměl mezery a snáze tak dosáhl na dotace, jako je například program Nová zelená úsporám od Ministerstva životního prostředí. 

Ušetřete průměrně více než 3000 Kč změnou dodavatele

Jak vypadají podmínky při stavbě pasivního domu na území České republiky:

Fotovoltaika v roce 2021: Dočkáme se zlevnění solárních systémů?

Vybavení pasivní stavby

Na úsporu energie je myšleno již při projektování. Pasivní domy bývají nejčastěji orientované na jih, aby čerpaly co nejvíce slunečního světla. Kromě toho je však dbáno na moderní vybavení, které využívá obnovitelné zdroje. Nejčastěji jde o fotovoltaické či termické solární panely, využití tepla z odpadních vod, rekuperační systémy, zemní registr či například tepelné čerpadlo. Důrazně je myšleno na stínící techniku, zelenou střechu, efektivní zateplení a využití vhodných oken z dvojskla nebo trojskla. 

Výhody pasivní stavby:

Udržte si v domácnosti teplo

Rozdíly mezi staršími stavbami, novostavbami a novými budovami postavené v duchu pasivních zdrojů jsou výrazné. Proti běžným novostavbám potřebují pasivní domy přibližně o 90% méně elektřiny a aktivní vytápění probíhá jen kolem 12-15 dní ročně. 

Typ stavby

Potřeba tepla na vytápění na metr čtvereční ročně

Domy ze 70. – 80. let

Nad 200 kWh 

Běžná novostavba

80–140 kWh

Nízkoenergetický dům

Pod 50 kWh

Pasivní dům

Pod 15 kWh

Zdroj: Pasivnidomy.cz

Tepelné čerpadlo

Teplo udržíte v pasivním domě především díky vhodnému zateplení, oknům, která jsou vytvořena z více skel nebo také díky využití tepelného čerpadla. Takové zařízení dokáže zpracovat teplotu okolního vzduchu, a díky následnému stlačení páry chladiva v kompresoru dochází k vytváření vyšší teploty. Teplo je tak nově vytvořeno doslova ze vzduchu. Při této formě vytápění si tak ušetříte náklady za fosilní paliva nebo elektrickou energii, která je k vytápění potřeba. Pořizovací cena takového čerpadla se pohybuje v hodnotě kolem 100 000 korun a investice se vrátí přibližně za 6-8 let.

Podle statistik EO.N můžete tak ušetřit více než polovinu nákladů na vytápění. V porovnání s plynovým kotlem jde například o 25 000 – 30 000. Na tepelné čerpadlo navíc také můžete v současné chvíli získat dotaci z programu Nová zelená úsporám až 100 000 Kč. 

Topný faktor u tepelného čerpadla: Co potřebujete vědět?

Termické solární panely

Teplo vám může pomoci získat také instalace termických solárních panelů. Ty jsou buď instalovány tak, aby ohřívaly pouze vodu, vytápěly nebo dělaly oba procesy dohromady. Program Nová zelená úsporám takovou kombinaci dotuje částkou 50 000 Kč. Na zmíněném zařízení ušetříte přibližně 1000 korun ročně ve srovnání s ohřevem vody v běžném bojleru. 

Získávání tepla z odpadní vody

Voda, která z domácnosti denně odchází v mnoha litrech do kanalizace má kolem 10-25 stupňů Celsia. To je dost na to, aby pomocí výměníku, který je umístěn buď centrálně nebo pod odtokem mohla ohřát nově příchozí vodu. V rodinném domě pak můžete využít dotací Nová zelená úsporám i na toto zařízení, a to hned třikrát v hodnotě 5 000 Kč. Centrální systémy jsou pak dotovány částkou 35 000 Kč. 

Největší úniky tepla v domě. Víme, co za nimi stojí

Energetická nezávislost

Kromě tepelné energie je dbáno také na elektrickou energii, kterou si z velké části pasivní domy zajišťují prostřednictvím slunečních paprsků a instalovaných fotovoltaických panelů. Ty jsou podle údajů EO.N schopné vytvořit kolem 350-500 kWh energie na metr čtvereční. 

Investice do solárních panelů se vám může vrátit přibližně za 6-7 let. Díky programu Nová zelená úsporám lze ušetřit až 150 000 Kč. Záleží také na skutečnosti, kolik energie budou schopny solární panely vytvořit. Nikdy nebude možné pokrýt celou spotřebu domácnosti, a to kvůli nedostatečným podmínkám pro solární panely v České republice. Počítejte ale, že po návratnosti investice vám výdaje klesnou o více než polovinu. 

Rekuperace vzduchu

Pasivní budova se snaží o co nejvyšší udržení tepla v domě, tudíž také o účinnou izolaci. V takovém případě se ale může nebezpečně zvyšovat koncentrace CO2 a obyvatelé domu pak postrádají čerstvý vzduch. Z toho důvodu je jedním z primárních systémů v budově také rekuperace vzduchu. Pomocí rekuperační jednotky, která je většinou umístěna v technické místnosti a rozvodovým jednotkám, jež se většinou nacházejí v podlaze je zajištěna neustálá výměna vzduchu s maximální úsporou tepla. Vydýchaný vzduch, plný škodlivin, alergenů a CO2 odchází ven, a naopak je přijímaný čerstvý. Dochází tak k neustálému větrání, které je udrženo na takové úrovni, aby energetické ztráty byly minimální, ale zároveň v domě zůstalo zdravé prostředí. 

Výhody rekuperačního procesu:

S rekuperačním systémem lze navíc uspořit energii v řádu 85-95 %. 

7 důvodů, proč zvolit rekuperaci vzduchu

Při vybavování rodinného domu rekuperačním systémem začíná cena přibližně na 100 000 Kč. Je ovšem možné rekuperaci zajistit pro jednotlivé místnosti. V takovém případě jde o cenu kolem 10 000 za každé takové vybavení. Návratnost se potom počítá v řádu sedmi let. Běžné roční náklady pak závisí na několika faktorech, včetně zdroje elektřiny. Obvykle jde o 1000-5000 Kč. 

Pasivní dům je vyšší investicí, která se vyplatí

Za pasivní dům si připlatíte kolem 20 %, i proti nízkoenergetickému domu.  Taková investice se ale časem vyplatí. Celková úspora při zavedení většiny těchto technických systémů je opravdu výrazná. Zatímco běžný rodinný dům s obytnou plochou 120 metrů čtverečních protopí podle EO.N rádce přibližně 20–40 tisíc korun ročně, pasivní dům spotřebuje přibližně desetinu těchto nákladů

Návratnost investice do celého domu bohužel nelze přesně určit, jelikož je cena energií v budoucnu s velkým otazníkem, ale jistotou lze říci, že se stanete energeticky méně závislými a výrazně ušetříte.