Domácnost

Největší úniky tepla v domě. Víme, co za nimi stojí

Máte pocit, že jsou vaše výdaje za teplo vysoké, ale přesto se doma příliš neohřejete? V domácnosti může být hned několik viníků, kteří zapříčiňují únik tepla, a vy kvůli nim musíte každý rok sáhnout hluboko do kapsy. Přesvědčte se, jestli se jedná také o váš případ.

Největší úniky tepla v domě. Víme, co za nimi stojí
Největší úniky tepla v domě. Víme, co za nimi stojí

Příčiny tepelné ztráty

Teplo bude z domácnosti unikat vždy. Únik tepla ale můžete minimalizovat, a to revizí a zateplením všech rizikových prvků v domě. Těmi jsou zejména okna, dveře, zdi a strop. O tom, jak výrazný rozdíl v tepelných ztrátách existuje mezi staršími nezateplenými domy a novými stavbami se můžete přesvědčit v následující tabulce.

Průměrná roční spotřeba energie na obydlí o rozloze 130 m2
v přepočtu na litry nafty

Typ domu

Starší neizolovaný dům

Nový izolovaný dům

Volně stojící
rodinný dům

4000

1600

Řadový rodinný dům

3400

1500

Byt v činžovním domě

2800

1300

www.cez.cz

Tepelné ztráty můžete také snadno vypočítat přesně podle svého bydlení, a to pomocí jednoduchého návodu.

Jak minimalizovat tepelné ztráty

Za největší procento ztrát jsou zodpovědná okna a dveře, která často pokrývají velkou část domu či bytu. Výměna starých dřevěných oken je pro šetření energie zcela zásadní. Ideální jsou okna výroby od roku 1991 s izolačním dvojsklem nebo trojsklem. Nezáleží na tom, zdali budou plastová, hliníková nebo dřevěná, jelikož v současné době jsou vybaveny téměř totožnými vlastnostmi.

Pro maximální účinek se vyplatí investovat do venkovních izolačních rolet, které se odrazí nejen v úspoře tepla, ale šetří energii také v létě, kdy je stačí zatáhnout, a není pak třeba prostor klimatizovat. Zároveň slouží jako ochrana před hlukem světlem a loupeží.

Neváhejte ani s podrobným výběrem dveří, které by taktéž měly mít dobré izolační vlastnosti. Práh připevněte tak, aby k němu dveře perfektně doléhaly. Pokud máte k domu připojenou garáž, měly by mít stejné těsnící a izolační vlastnosti také garážová vrata.

Odborník radí, kdy se vyplatí pořídit tepelné čerpadlo na vytápění

Úniky tepla v domě berte komplexně

I když jsou stěny domu silné, potřebují taktéž zateplení, a to pomocí polystyrenové vrstvy. Účinnější je zateplení z vnější strany domu.

Únik tepla přes strop je také jedním z častých důvodů ztrát, jelikož teplý vzduch stoupá vzhůru a je nutné ho udržet v domě. Zde si můžete pomoci zafoukáním dutin izolantem, kterým je běžně minerální vata. Ta se dostane do všech částí prostoru a teplo nemá šanci uniknout.

Dále vyzkoušejte do svého bydlení zakomponovat sádrokartonové podhledy. U podlahy se můžete spolehnout na stejné řešení a zvýšit účinek ještě koberci.

Únik tepla v procentech podle jednotlivých částí domu.

Únik tepla v procentech podle jednotlivých částí domu

Část domu

Únik tepla v %

Okna a větrání 

až 40 %

Vnější zdi

16 až 35 %

Střecha

až 15 %

Sklep

až 13 %

www.cez.cz

Energetické podniky také často vytvářejí návody k tomu, jak efektivně šetřit energii a teplo.

Termodiagnostika

Pokud máte pocit, že jste ve vašem bydlení již odtranili všechna riziková místa, ale stále dochází k úniku tepla, můžete využít službu zvanou termodiagnostika neboli termovizní měření.

To funguje na jednoduchém principu. Zaznamenává pomocí ultračerveného paprsku místa, kudy teplo uniká. Ideální je takové měření provádět v zimě, a to ve chvíli, kdy je venku pod 5 °C, aby metoda byla efektivní.

Odborník pomocí měření úniku tepla stanoví, kde jsou ve vašem domě největší ztráty. Barevná mapa dokáže odhalit místa, jako jsou tepelné mosty. Tyto prostory postrádají tepelně izolační schopnosti a mohou se nacházet v mnohých stavbách. Obvykle se jedná o chybu v projektu. Kamera také najde všechna místa, kde je zvýšené riziko vlhkosti, díky čemuž můžete včas zabránit vzniku plísně nebo případnému poničení. Měření vám pomůže nejen odhadnout riziková místa a ušetřit peníze, ale také pomoci naší planetě.

Zdroj: Youtube.cz, ukázka termovizního snímkování z bezpilotního prostředku

Na co dbát při stavbě domu

Stavbu domu svěřte odborníkovi, který bude myslet na budoucnost a výdaje za energie. Chytře navržený prostor se správně rozmístěnými architektonickými prvky drží teplo efektivně a  dlouze.

Důležité při šetření energie je také okolí, do kterého je dům začleněn. Travnaté plochy jsou chladnější než místa blízko nebo uvnitř města, kde je spousta betonových ploch.

Ideální je nechat vytvořit velká okna na jihu, jelikož v zimě je možné tímto způsobem dostat do domu co nejvíce přirozeného tepla.

Vyplatí se myslet také na efektivní vytápění. Pokud jste provedli všechna opatření, začněte myslet na to, jaká je pro vás nejlepší cesta k vytápění domu. Poraďte se s odborníkem, zdali se pro váš typ bydlení hodí více plynové nebo elektrické řešení.

Topení plynem a elektřinou 2020: Co je výhodnější?

Jak správně větrat

Větrání by mělo vždy probíhat intenzivně a krátce. Pokud ve svém domě otevřete okna na cca 15 minut,  a to několikrát denně, ochladíte vzduch, ale nikoli stěny. Teplo se tak bude i nadále držet v domě, udržíte zdravý vzduch a ušetříte energii.