Domácnost

Spotřeba vody: Zjistěte, kolik stojí běžné činnosti v domácnosti

Aby ve vaší domácnosti z kohoutku tekla voda, kterou budete moci dle libosti využívat, je třeba být připojený na dodavatele vody skrze vodovod. V současné chvíli ale pro odběr běžných domácností neplatí žádná omezení, a proto si spotřebu musíte hlídat, abyste nemuseli čelit astronomickým částkám.

Spotřeba vody: Zjistěte, kolik stojí běžné činnosti v domácnosti
Spotřeba vody: Zjistěte, kolik stojí běžné činnosti v domácnosti

Využívejte dešťovou vodu naplno

Napadlo vás někdy, že byste místo pitné vody z kohoutku mohli používat filtrovanou dešťovou vodu? V současné chvíli zatím není vytvořena žádná domácí technologie, která by podobný postup umožňovala v takové formě, že by byla schopna vytvořit pitnou vodu. S filtrovanou  dešťovou vodou lze ale manipulovat například při zalévání nebo splachování

Na vodném výběrem jiného dodavatele ušetřit nelze. U elektřiny ale můžete ročně změnou ušetřit více jak 3000 Kč ročně

K maximálnímu využití dešťové vody je ideální v domácnosti využít domácí retenční nádrž, která je umístěna pod zemí a svádí se k ní veškerá voda z okolí. Běžná domácnost s nádrží s objemem mezi čtyřmi až pěti metry krychlovými si tak výrazně ušetří výdaje za vodu. Nádrž pak vodu filtruje a vytváří tak zásoby pro zahradu i domácnost. Můžete si tak ušetřit výdaje za splachování nebo zalévání zahrady. 

 

Rodinný dům

Účel

Praní a splachování toalet (4 osoby)

Cena

120 000 Kč

Střecha

minimálně 120 metrů čtverečních

Provoz

400 Kč za rok

Návratnost

za 18 let

Životnost

30 let

Zdroj: EON.cz

Jaká je běžná spotřeba vody v domácnosti?

Spotřeba vody je v jednotlivých domácnostech individuální, avšak z průměru roku 2019 na obyvatele bylo dle Severočeských vodovodů a kanalizací a.s. určeno, že průměrně činí hodnota kolem 89 litrů na osobu denně. Z toho 34, 8 % je využito na osobní hygienu, 14, 8 % na úklid, 8, 7 % na přípravu jídla a 5, 2 % na mytí rukou. Při každém odběru vody k tomuto účelu je spotřebována z velké části také teplá voda. 

Následující tabulka tké udává, jak se tato spotřeba promítne průměrně do výdajů:

 

Průměrné denní hodnoty v litrech

Průměrné denní hodnoty v Kč

WC

22

2,18

Osobní hygiena

30

2,98

Praní, úklid

13

1,29

Příprava jídla, mytí nádobí

8

0,79

Pití

4

0,39

Mytí rukou

4

0,39

Zalévání a další

8

0,79

Celkem

90

8,80

Zdroj: Severočeské vodovody a kanalizace a.s.

Poruchy, které stojí za zvýšenými výdaji

Mnohdy se ovšem výsledná částka na vyúčtování vyšplhá do obrovských hodnot, což se vám při průměrně stejné spotřebě může zdát podezřelé. V takovém případě se vyplatí zkontrolovat toalety v domě či bytě, zdali neprotékají, a stejně tak kohoutky. I zdánlivě pár kapek vás totiž za rok může vyjít na tisíce korun. 

Porucha

Intenzita

Litrů za den

metrů krychlových za rok

Kč za rok

Kapající kohoutek

Slabě 

24

8, 8

870

Kapající kohoutek

Silně

54

19, 7

1948

Protékající splachovač WC

Slabě

150 - 1 000

54, 8

5 420 - 36 102

Protékající splachovač WC

Silně

1 000 - 2 000

365 - 730

36 102 - 72 204

Zdroj: Severočeské vodovody a kanalizace a.s.

Jak v domácnosti šetřit vodou

Pokud jsou veškerá zařízení v pořádku, ale stále byste rádi výdaje za vodu snížili, můžete začít s vodou zacházet úsporně, a to jak na toaletě, tak v koupelně i kuchyni. Pro jednotlivé místnosti tak platí jednoduchá pravidla. 

Zkontrolujte stav splachovací nádrže

Na toaletě, kde je využívána zbytečně velká nádrž, která se vždy celá při spláchnutí vypustí, dochází ke zbytečným ztrátám vody. Zakoupit si však můžete speciální pytlíky, které dokážou díky svému obsahu určitou část vody zadržet, a tak proteče vody méně. Ušetříte tak nejen na pořízení nového vybavení, ale také na průměrné spotřebě. 

Při správném zacházení můžete na vodě výrazně ušetřit.

Využívejte moderní splachovací systémy. Splachovací zařízení jsou schopna vypustit až přes deset litrů vody. Pokud ovšem investujete do moderního systému, kdy lze pomocí tlačítek vybrat intenzitu spláchnutí nebo využijete systém Start stop, můžete ušetřit až 40% svých výdajů.

Úsporná opatření v kuchyni

Nejvhodnějším řešením je myčka nádobí, která v moderních podobách nabízí úsporné programy. Jestliže si takové zařízení nemůžete nebo nechcete dovolit, stačí místo tekoucího proudu využívat napuštěný dřez. Při mytí rukou využívejte slabší proud a méně teplé vody, s čímž vám mohou pomoci i moderní kohoutky.

 

Spotřeba vody

Cena

Mytí nádobí v myčce

10 - 30 l

0, 68 - 2 Kč

Mytí nádobí ve dřezu

15 - 40 l

1 - 2, 72 Kč

Mytí nádobí pod tekoucí vodou

20- 70 l

1, 36 - 4, 75 Kč

Zdroj: EON.cz

Další způsoby úspory spotřeby vody v kuchyni:

Domácí čistírna odpadních vod

Jestliže v domácnosti na zalévání zahrady nebo na napouštění bazénu používáte pitnou vodu, může se vám taková spotřeba opravdu prodražit. Přijatelným řešením, který moderní doba nabízí je ovšem domácí čistírna odpadních vod. Investice vás vyjde přibližně na 50 000 Kč bez čištění v řádu 1200 Kč, které je třeba přibližně každý rok.