Technologie

Thomas Alva Edison: Životopis úspěšného obchodníka a vynálezce je plný podrazů a podvodů

Edison se stal světově uznávaným vynálezcem. Mezi jeho vynálezy patří žárovka, generátor nebo dynamo. Mnozí dnešní badatelé ale začínají na životopis tohoto velikána nahlížet trošku jinýma očima. Řada rozhodnutí, která během života učinil, byla motivována jen snahou o zachování vlastních zisků. Častokrát projevoval nedostatek soucitu a sporné je také autorství celé řady jeho patentů.

Thomas Alva Edison: Životopis úspěšného obchodníka a vynálezce je plný podrazů a podvodů
Thomas Alva Edison: Životopis úspěšného obchodníka a vynálezce je plný podrazů a podvodů

Thomas Alva Edison se s více než dvěma tisícovkami patentů řadí mezi největší vynálezce všech dob. Za jeho úspěchem však stojí také obchodní talent, díky kterému dokázal Edison své vynálezy náležitě propagovat a dobře prodat.

Thomas Alva Edison na fotografii z roku 1922

Zaměstnával mnoho schopných inženýrů, které si osobně vybral. Někteří historikové tvrdí, že velká část vynálezů pochází právě z hlav jeho zaměstnanců a Edison si jejich autorství bez skrupulí přivlastnil.

Edison oklamal svého zaměstnance, Nikolu Teslu

Mezi jeho podřízené patřil svého času i geniální objevitel a vizionář Nikola Tesla, kterého si Edison najal, aby zefektivnil jeho motory pracující se stejnosměrným proudem, za což sliboval velkou odměnu.

Tesla vs. Edison: Boj dvou slavných vynálezců si vyžádal i oběti na životech

Poté, co se mu podařilo zdánlivě neřešitelný úkol splnit pomocí využití proudu střídavého, odmítl Edison Teslovi zaplatit. Tak se rozhořel spor těchto dvou myslitelů. Později jejich neshody vyústily do konfliktu, který se zapsal do dějin jako „válka proudů“. Tento souboj nakonec Edison prohrál vzhledem ke všeobecnému vítězství koncepce střídavého proudu.

Thomas Alva Edison: Jak vypadal životopis velkého vynálezce?

Thomas Alva Edison neměl jednoduché dětství. Narodil se 11. února 1847 ve městě Milan v americkém státě Ohio do chudé rodiny jako sedmé a poslední dítě. Od útlého věku projevoval velký zájem o přírodní vědy. V deseti letech si ve sklepním bytě, kde bydleli, vybudoval malou chemickou laboratoř.

žárovky, nejslavnější vynález Thomase Alvy Edisona

Záhy si velmi silně natrvalo poškodil sluch, což mělo být údajně následkem jeho vlastních pokusů. Ve škole se dlouho neohřál, učitelé jej považovali za zaostalého, o Edisonovo vzdělání se tedy postarala jeho matka.

Baví vás pokusy? Zkuste si vyrobit jednoduchý elektrický vláček. Ukázat, jak na to!

V patnácti letech se naučil telegrafovat. Několik dalších let je pak jeho kariéra spojena právě s telegrafem, který jej inspiroval k prvním vynálezům. Za vylepšení telegrafu si poprvé vydělal větší sumu peněz.

Vynálezy a patenty, pod kterými je podepsán Thomas Alva Edison

První vynález, který si Edison nechal patentovat, byl elektrický sčítač volebních hlasů. Na své objevy často přišel díky experimentům, které si při své práci oblíbil nejvíce. Dráze podnikatele a vynálezce již nestálo nic v cestě.

fonograf, vynález Thomase Alvy Edisona

Postupně založil mnoho firem. Dnešní gigantická korporace General Electric stojí právě na základech jedné z Edisonových společností. Největší Edisonovy vynálezy pocházejí z vědeckých laboratoří, které založil v Menlo Parku v roce 1876. Tady spatřil světlo světa fonograf (přístroj pro záznam zvuku) nebo žárovka, kterou Edison sice od nuly nevynalezl, ale výrazně ji zdokonalil a hlavně ji dokázal úspěšně uvést na trh. Byl také přezdíván jako „čaroděj z Menlo Parku“.

prostory Edisonovy laboratoře v Menlo parku

Fotografie: Andrew Balet (vlastní dílo) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons

Kdo rozblikal první žárovku, aneb komu kradl Edison nápady?

Edison plánoval s Fordem sériovou výrobu elektromobilů

Co všechno si ještě Edison nechal patentovat? Třeba dynamo, uhlíkový mikrofon, elektroměr, cyklostyl (předchůdce kopírky), elektrocentrálu (elektrický generátor se spalovacím motorem), tavnou pojistku, filmový pás, kinematograf (filmová kamera) a kinetoskop (promítací stroj), gramofonovou desku nebo umělý kaučuk.

Mezi Edisonovy zaměstnance patřil také pozdější automobilový magnát Henry Ford, se kterým plánovali rozjezd sériové výroby elektromobilů, k čemuž ale nakonec nedošlo.

Anketa

Kdo sní o masové výrobě elektromobilů v blízké budoucnosti?

Válka proudů a další zajímavosti

U Thomase Alvy Edisona lze najít určitou paralelu s českým vynálezcem Františkem Křižíkem, se kterým se dokonce narodili ve stejném roce. Oba vyšli z chudých poměrů, zabývali se stejným oborem činnosti, byli dobrými obchodníky a také oba špatně předvídali další vývoj a vše vsadili na stejnosměrný proud. Budoucnost však patřila proudu střídavému.

František Křižík: Český Edison se přirovnávání k vynálezci žárovky bránil

U Křižíka to víceméně končilo prohranými zakázkami a pozdějším úpadkem. Edison se však tak snadno nevzdával a rozpoutal mediální kampaň s cílem za každou cenu zdiskreditovat střídavý proud jako životu nebezpečný. Mezitím se střídavým proudem sklízel úspěchy jeho obchodní konkurent George Westinghouse, který se opíral mimo jiné o Teslovy patenty.

Thomas Alva Edison a jeho vynálezy na výstavě

Edisonova starost o bezpečnost veřejnosti je však z dnešního pohledu spíše úsměvná, muselo mu být totiž jasné, o jak obrovské investice by prosazením koncepce střídavého proudu přišel.

Při očerňování střídavého proudu Edison použil brutální praktiky

Snažil se působit na veřejnost drastickými demonstracemi smrtících účinků střídavého proudu, kterým bezcitně vystavoval psy i koně.

Edison se angažoval také v otázce výkonu trestu smrti elektrickým křeslem využívajícím střídavý proud, čímž chtěl opět poukázat na jeho nebezpečnost.

Divíte se, jak by elektrický proud někomu mohl nahánět strach? Přesvědčte se, že i elektřina má svou temnou stránku. To mě zajímá!

Thomas Alva Edison a jeho podpis

Výhody střídavého proudu pro plošnou elektrifikaci se však již brzy nedaly zpochybnit, a Edison tak ve „válce proudů“ zůstává v poli poražených. Po roce 1890 postupně odchází z oboru a začne se věnovat zušlechťování železné rudy.

Thomas Alva Edison byl dvakrát ženatý a měl šest dětí. Zemřel 18. října 1931 ve West Orange v New Jersey.

Rádi bádáte? Zkuste odhalit největšího žrouta elektřiny ve vaší domácnosti. Chci vypátrat žrouta!

Profil osobnosti: Thomas Alva Edison
datum narození: 11. 2. 1847
národnost: americká (USA)
profese: vynálezce a obchodník
čím se nejvíce proslavil: patent na žárovku
další přínos: vylepšení telegrafu, vynález fonografu, založení firmy General Electric, vynález elektroměru, získání 1093 patentů
přezdívka: čaroděj z Menlo parku
datum úmrtí: 18. 10. 1931 (ve věku 84 let)

Zdroje: Biography, GeekHistory, Ranker