Vše o elektřině

Kdo rozblikal první žárovku, aneb komu kradl Edison nápady?

Thomas Alva Edison vynalezl kdeco, což dokazuje jeho dlouhý seznam patentů s více než tisíci vynálezy. Když mu ale nápady docházely, dokázal si pomoci jinak. Skoupil patentová práva jiných vynálezců anebo myšlenky ostatních vědců prostě okopíroval a vydával za svoje. Kdo skutečně vymyslel první žárovku?

Kdo rozblikal první žárovku, aneb komu kradl Edison nápady?
Kdo rozblikal první žárovku, aneb komu kradl Edison nápady?

Edisona nepředběhnul jen jeden vědec. Celé řadě vynálezců se podařilo „vyčarovat“ světlo ve skleněné vzduchoprázdné baňce ještě před 21. říjnem 1879, kdy se mohl se svou první žárovkou pochlubit Edison.

Joseph Wilson Swan (1828 - 1914)

Britský fyzik a vynálezce. Vynalezl žárovku s uhlíkovým vláknem v roce 1860 tedy, 20 let před Thomasem Edisonem. Jeho objev byl ale plně funkční až později po zdokonalení odsávacích pump. Po soudním procesu o autorská práva na žárovku, který Swan vyhrál, se Edison a Swan stali společníky firmy na výrobu lamp, Ediswan.

Většinou to však netrvalo dlouho a světlo pohaslo. Edisonova první žárovka svítila 13,5 hodiny.

Idea žárovky vznikla dříve, než se Edison vůbec narodil

Samotný princip světla vydáveného rozžhavením vlákna pomocí elektrického proudu byl znám již od roku 1802, kdy ho poprvé ukázal Angličan Humphry Davy a později ho využil také pro sestrojení první obloukové lampy. Od té doby se mnoho vědců snažilo najít správný typ vlákna, který by umožnil, aby světlo vydrželo déle než pár okamžiků.

Podařilo se to v roce 1840 dalšímu Britovi, Warrenu de la Rue, když použil jako vlákno vedoucí proud platinovou cívku. Přestože světlo už po chvíli nepohaslo, vysoká cena platiny odsoudila tento nápad na propadliště dějin.

Prodejce hodin dělá zázraky

Problém vyřešil pouhý hodinář Heinrich Göbel, který hledal způsob, jak osvětlil návěsní štít svého krámku, aby nalákal zákazníky. Již v roce 1854 z prázdné nádobky od voňavky odsál vzduch a jako vlákno použil zuhelnatělý bambus.

Zajímají vás Sheldonové dob dávno minulých? Mrkněte se další velké osobnosti vědy! Chci vědět víc o Teslovi, Faradayovi i Ampèrovi!

Jeho žárovka svítila dvě hodiny, při slabé intenzitě ale dokázala vydržet i stokrát déle. Göbel svoje zlepšení nikdy nenechal patentovat, a málokdo o něm vůbec věděl. Dodnes se o jeho žárovce vedou spory mezi historiky.

Edison chodil krást nápady do vědeckých časopisů

Ve stejné době objevil anglický fyzik Joseph Swan levnou náhradu za platinu v uhlíkovém vlákně. Jediný zádrhel na cestě za plně funkční žárovkou představovaly málo výkonné odsávací pumpy. Ty měly odčerpat ze skleněné nádoby kyslík, který způsobuje hoření. V žárovce ale vždycky zůstal zbytkový kyslík, který po určité době spálil vlákno, až žárovka zčernala. Dokonalejší odsávací pumpy se dostaly na trh až v sedmdesátých letech, kdy se Swan vrátil ke svému starému nápadu.

Co všechno (ne)vynalezl Edison kromě žárovky? Filmovou kameru i vrtulník

Své experimenty Swan publikoval ve vědeckých časopisech, které se dostaly i do Spojených států a pravděpodobně i k Edisonovi, který zřejmě značnou část prostě opsal. Na přelomu let 1878 a 1879 Swan rozsvítil svou první žárovku před očima členů spolku chemiků z Newcastlu a nechal si ji také patentovat na území Velké Británie. Postupem času v noci nad anglickými domovy už nezářily jenom hvězdy, ale také tisíce malých elektrických světýlek.

Chudí vynálezci museli prodat svůj nápad

Naopak v Kanadě neprorazila dvojice vynálezců, Henry Woodward a Matthew Evans, se svým patentem na elektrické lampy různých tvarů.

Jen pětina Čechů svítí výhradně LED žárovkami. Od kompletní výměny je odrazuje vysoká cena

Při svém snažení proinvestovali spoustu peněz, takže před úpadkem do chudoby je zachránil až prodej jejich patentových práv. Odkoupil je právě Edison. Žárovku si nechal patentovat ve Spojených státech v roce 1880, tedy necelé dva roky po Swanovi.

Firmy obou vynálezců se dostaly do konfliktu, když Edison začal vyvážet žárovky do Velké Británie. Edison anglického fyzika zažaloval za porušení autorských práv, ale soud prohrál. Navíc za trest musel udělat ze Swana spoluvlastníka své britské pobočky na výrobu elektrických lamp. Tak vznikla společnost Edison & Swan United Electric Light Company, přezdívaná Ediswan.

 

Anketa

Se kterým slavným vynálezcem se Edison také dostal do konfliktu?

Přetahování o práva na patent

Pár let nato Patentový úřad ve Spojených státech dokonce zrušil Edisonův nárok na patent, protože použil poznatky jiných vědců. Edison rozhodnutí úřadu napadnul u soudu a po vleklém soudním procesu vyhrál. I když dnes mnozí namítají, že s informacemi, které máme nyní dostupné, by soudce musel rozhodnout jinak.

Žárovka Flyte: Pořiďte si levitující bytový doplněk

Díky svému obchodnímu i propagačnímu talentu začal Edison podnikat ve velkém, založil společnost, kterou dnes známe jako General Electrics (GE) a dostal žárovku postupně do většiny tehdejších domácností. Aby odrovnal konkurenci, vytrvale odkupoval patenty na různá vylepšení žárovek. Proto si pod vynálezcem žárovky pamatujeme právě Thomase Alvu Edisona, i když byl jen jedním z mnoha, kteří se na společném vynálezu žárovky podíleli.

Kolik energie spotřebuje klasická žárovka oproti úsporné zářivce? To mě zajímá!

Shrnutí "boje" o žárovku

rok co se stalo?
1854 Pokusy Heinricha Göbela s uhlíkovým vláknem ve skleněné rouře
1860 J. Swan pomocí zuhelnatělého papíru ve skleněné baňce vyrábí krátce trvající elektrické světlo.
1874 Henry Woodward a Mathew Evans získali patent na el. světlo v Kanadě.
1878 J. Swan vyrobil 1. žárovku a získal na ni patent ve Velké Británii.
1879 Woodward s Evansem prodali svůj patent T. Edisonovi.
1880 T. Edison získal americký patent na žárovku, která svítila 1200 hodin.
1883 Právní spor o práva na žárovku vedený v Británii vyhrál Swan. Edison ho musel udělat parnerem ve své britské společnosti. Později ale Swan Edisonovi svůj podíl prodal.