Aktuality

Jak na samoodečet plynu a proč a kdy ho dělat?

Samoodečet plynu je jednoduchým nástrojem pro hlídání spotřeby. Provádí se hned v několika situacích a my si přesně řekneme, v kterých, a jak takový samoodečet jednoduše provést, včetně nahlášení.

Jak na samoodečet plynu a proč a kdy ho dělat?
Jak na samoodečet plynu a proč a kdy ho dělat?

Co je samoodečet plynu?

Jde o odečet plynoměru, který si jako odběratel provedete sám. To znamená, že si zapíšete potřebné údaje o vaší spotřebě a ty následně zašlete vašemu dodavateli plynu. Odečet plynu je jednoduchým krokem. Důležité je při něm pouze dbát na správný zápis údajů a vyhotovení fotografie, která údaje potvrdí. Samoodečet si ale můžete udělat i pro svou vlastní potřebu, abyste věděli, zda je vhodné s plynem v domácnosti šetřit a tím pádem přehodnotit své energetické návyky, nebo zda je naopak vše v pořádku a vaše domácnost funguje stabilně a přitom bez nedoplatků.

Kdy se provádí samoodečet plynu?

K samoodečtu můžete přistoupit v několika případech. Většinou souvisí buď s průběžným měřením pro vlastní potřebu nebo se změnou dodavatele a bydliště.

Kdy tedy přistoupit k samoodečtu:

Jak na odečet elektroměru?

​Jak při samoodečtu plynu postupovat?

Postup je víceméně podobný ve všech případech. Základem je vědět, kde máte umístěn plynoměr. Většinou bývá instalován u vnější zdi domů, zídky, ale také v interiérech, jako jsou sklepy a chodby. Plynoměr by měl být přístupný pracovníkovi, který odečet plynoměru provádí. Termín odečtu se většinou dozvíte včas nejčastěji formou SMS. Pokud z nějakého důvodu není možné plynoměr zpřístupnit, můžete se domluvit na samoodečtu se zasláním přesných údajů distributorovi. 

Z čeho se skládá samoodečet spotřeby zemního plynu?

Samotný plynoměr obsahuje dvě číslice. Tou první je číslo plynoměru a tou druhou samotná spotřeba, která je uváděna v m3. Číslo plynoměru začíná písmeny No pod čárovým kódem na bílém štítku a následuje řada černých číslic.

Pro distributora je ale nejdůležitější spotřeba. A to jsou čísla, která se průběžně mění v černém poli. Jsou oddělena desetinou čárkou a první číslice mívají hodnotu 0. Pro správný samoodečet si zapisujte celé číslo spotřeby i s nulami a číslem za desetinou čárkou.

Nejlevnější plyn: Kde ho získáte pro domácnost?

Proč je samoodečet plynu důležitý?

Díky samoodečtu budete vědět přesnou hodnotu vaší spotřeby. Tu pak můžete porovnat s fakturou, kterou vám zašle dodavatel. Pokud spotřeba na faktuře viditelně nesouhlasí s čísly, které jste ve chvíli odečtu pracovníkem distributora zaznamenaly vy, můžete fakturaci u dodavatele reklamovat. To je možné do 15 dnů od obdržení vyúčtování. Reklamaci pak dodavatel musí vyřídit do 30 kalendářních dnů.

Výhody samoodečtu plynu

Provádíte si samoodečet průběžně pro vaši vlastní kontrolu spotřeby? Pak máte obrovskou výhodu proti těm, kteří tento samoodečet nedělají. Můžete si totiž zaznamenat výrazné výkyvy ve spotřebě například v určitém období, nebo při zapojení konkrétních spotřebičů, a podle toho přizpůsobit chod vaší domácnosti. Takový samoodečet je ideální si zaznamenat do aplikace, kterou mnozí dodavatelé automaticky nabízejí ke smlouvě o dodávkách energií. Aplikace vám totiž ukáže graf, na kterém vidíte aktuální spotřebu a její očekávaný vývoj ve zbylých měsících, včetně porovnání s minulým obdobím. Díky tomu také dojde k propočtu, zda vám hrozí nedoplatek, nebo naopak přeplatek. 

Využití samoodečtu vám tak pomůže i k nastavení ideální výše měsíčních záloh, které u dodavatele pravidelně platíte. Zadávání samoodečtu do aplikace je přitom jednoduché a obvykle jde jen o několik málo minut, pokud nepočítáme cestu k plynoměru.

Jak vybrat důvěryhodného dodavatele plynu?

Jak často můžu dělat samoodečet plynu?

Samoodečet místo distributora nelze provádět donekonečna. Pokud není plynoměr pracovníkovi přístupný, máte jen tři fakturační období na využití samoodečtu. Pak už plynoměr distributorovi opravdu musíte zpřístupnit. Nezapomínejte, že pokud distributor nemá údaje, bude vám vyměřen odhad spotřeby, který může být mnohem vyšší, než je skutečný stav plynoměru. Povinnost zpřístupnit pracovníkovi plynoměr je daná Energetickým zákonem č. 458/2000 Sb.