V Norsku chtějí přesunout náklad z kamionů na samořídicí elektrické lodě
Mořským vlkům a řidičům náklaďáků ještě neodzvonilo, ale díky dopravní novince testované na norských fjordech by jejich řady mohly podstatně prořídnout. Kontejnerovou dopravu zboží si Norové přejí svěřit autonomním elektrolodím bez posádky. Takové plavidlo by postrádalo kajuty i lodní můstek, protože kapitána by vystřídal robot. Kdy tyto moderní „lodě duchů“ vyplují z přístavu?
Fotografie: Yara
Nebudeme vůbec přehánět, když Norské království označíme za ráj elektromobilů. Majitelé elektrických vozů nemusí platit mýtné na dálnicích, mají výrazně nižší silniční daň, v mnoha norských městech mohou zdarma parkovat a také zdarma jezdí trajekty přes fjordy.
Ráj elektromobilů i elektrolodí
Elektrický pohon by nyní chtěli dostat i na moře. Za tímto účelem dokonce stát vytvořil organizaci NFAS (Norské fórum pro autonomní lodě). Zatímco NFAS testuje od loňského roku vývoj elektrolodí bez posádky v Trondheimském fjordu a v Grónsku, soukromá firma Yara jim tak trochu vypálila rybník.
Nedávno totiž představila elektrické plavidlo Yara Birkenland, které má vyplout do norských vod příští rok. V pilotním provozu ještě poveze na palubě lidskou posádku, v roce 2019 bude řízeno vzdáleně z břehu a během roku 2020 by umělá inteligence mělo převzít kompletní kontrolu nad plavbou.
Jedna elektroloď ročně nahradí 40 tisíc výjezdů kamionů
Firma Yara podniká v chemickém průmyslu a zabývá se výrobou hnojiv. Každý den vyjíždí více než stovka náklaďáků z její továrny do dvou přístavů, odkud se hnojivo dále posílá zákazníkům. Jedna samořídicí loď na elektřinu by dokázala převézt všechno zboží a zbavila by ucpané dálnice kamionů.
Navíc by loď na elektrický pohon srazila na nulu emise škodlivých látek, které náklaďáky jedoucí na diesel vypouštějí do ovzduší. Podle odhadů by transport elektrolodí zbavil prostředí 678 tun oxidu uhličitého (CO2), které jinak vypustí výfuky kamionů.
Pořádnou „ekologickou paseku“ dokáží nadělat ale i klasické nákladní lodě využívající jako palivo těžký topný olej. Jedny z největších nákladních lodí vypustí stejné množství škodlivých emisí jako milion osobních automobilů. Prvotní cíl projektu je sice přesun nákladní dopravy z silnic na vodu, ale v konečné fázi by elektrolodě mohly nahradit i tyto velké přepravní lodě.