Nejrychlejší dron na světě vyvinul 18letý šikula po brouzdání internetem
Dron Teal může závodit s auty na dálnici. Za příznivých podmínek totiž dokáže svištět rychlostí 137 km/h a běžně letí 113 km/h. Nesestrojil ho žádný hravý profesor techniky, ale mladý Američan George Matus. V 11 letech se do dronů poprvé zamiloval, ve 14 vyrobil svůj první létající stroj a v 18 kromě ukončení střední školy získal 2,8 milionu dolarů pro startup na výrobu superrychlých dronů.
Zdroj úvodní fotografie: reprofoto YouTube.com
Než si koupíte dron, musíte nejdřív vědět, k čemu jej vlastně budete používat. Jeden létající stroj vyniká v tvorbě fotografií a videí ve vzduchu (např. DJI Phantom), druhý je jednička v následování dráhy svého pilota (Lily), jiný překonává rekordy v rychlém letu. To George Matuse štvalo. Chtěl vyrobit dron, který má na vysoké úrovni všechno, co si pilot může přát.
Dron Teal létá, i když prší či sněží
Nejrychlejší dron na světě totiž kromě závodění dokáže snímat velice kvalitní videa (4K) a je extrémně odolný vůči špatným povětrnostním podmínkám. Vydrží létat během lijáku i sněhové přeháňky a odolá vůči větru do rychlosti 64 kilometrů za hodinu. Tím se žádný jiný dron určený pro běžné spotřebitele zatím chlubit nemůže.
Sen o superdronu uchvátil malého kluka i miliardáře
Potřebné znalosti k sestrojení vysněného drona získal Matus surfováním po odborných diskuzních fórech na internetu a experimenty v středoškolské laboratoři.
Jeho nadšení pro vytvoření „superdronu“ propadl i miliardář Peter Thiel, který hledá nadějné technologické zázraky, aby do nich investoval. Matusovi dal 2,8 miliony dolarů na rozjezd startupu Teal. Mladý Američan teď zaměstnává tým s více než 20 lidmi, kteří pracují na doladění stejnojmenného dronu snů. První kousky se dostanou do obchodů letos před Vánoci.
Dron Teal: Co tahle „hračka“ umí?
- Pohyby: vznášení, rychlé otočky, přemety, kontrolovaný pád
- Rychlost: 137 km/h za příznivých podmínek, 113 km/h za normálních podmínek
- Doba letu: 10 minut na 1 baterii, 20 minut při použití balíčku na vyšší výdrž
- Doba dobíjení baterie: 30 minut
- Dolet: S Wi-Fi 91 metrů, s Wi-Fi s větším dosahem Wi-Fi 701 metrů, s RC vysílačem přes 3 km
- Kvalita videa a fotografií: rozlišení 4K, kamera s 13 Mpx
- Módy: závodění, následování pilota, ovládání vč. živého přenosu videa, geofencingu (let v nebo vně vymezené virtuální zóny), navigace podle bodů trasy, automatického přistávání, návratu domů aj.
(Prozatím chybí funkce automatického vyhýbání se překážkám, která snad bude doplněna v budoucnu.) - Procesor: miniaturní superpočítač NVIDIA TX1
- Ovládání: Přes mobilní aplikaci díky operačnímu systému iOS či Android nebo přes herní ovladač od xBoxu
- Odolnost: proti větru do rychlosti 64 km/h, proti dešti, sněhu či krupobití
- Hmotnost: 730 g
- Cena:1 299 dolarů (tedy cca 31 800 korun)
Létat s dronem je jako vznášet se mimo své tělo
Jak George Matus popsal své pocity, když si nasadí speciální brýle, skrze které se dívá na svět z „kokpitu“ bezpilotního letounu? „Je to, jako byste seděli v kinosále s obrazovkou přímo před vámi. Vidíte přesně to, co vidí dron. Můžete odletět klidně 3 km daleko, když chcete. Můžete se otáčet a prolétávat skrze mraky. Jako kdybyste zažívali zkušenost mimo své vlastní tělo. Letíte kolem sebe a zároveň se pozorujete – jako ve filmu Počátek.“