Dron naruby: Fleye překvapí zaobleným tvarem i výkonným procesorem
Nejbezpečnější dron na světě, takovým podtitulem se pyšní Fleye, nový vynález technologického týmu z belgického Lutychu. Podívejte se, jaké jsou přednosti tohoto osobního létajícího robota, který aktuálně finišuje své úspěšné tažení na crowdfundingovém webu Kickstarter.
Belgický projekt, v jehož čele stojí Laurent Eschenauer a Dimitri Arendt, přichází se zaobleným dronem, který má podobné rozměry i hmotnost jako fotbalový míč - průměr bezpilotního stroje činí 23 centimetrů a jeho hmotnost je 450 gramů. Díky modro-bílému provedení může dron na první pohled kromě kopačáku evokovat také plovák na chlór, který se využívá na čištění vody v bazénu.
Anketa
Zpět k rýsovacímu prknu
Ovšem v porovnání s plastovým zásobníkem na desinfekci toho dron Fleye umí mnohem, mnohem více. Nadšenci, kteří stojí za jeho vznikem, podotýkají, že klasická konstrukce dronů má mnoho nedostatků. A tak vznikl buclatý autonomní létající robot budoucnosti, který je bezpečný, snadno se ovládá a můžete si s ním užít spoustu legrace.
Prostřednictvím dronu Fleye si vývojáři splnili dětský sen o existenci létajících robotů. Ačkoliv se podobné vynálezy dříve vyskytovaly pouze ve sci-fi literatuře a filmech, v dnešní době se drony postupně stávají běžnou součástí reality. Většina dostupných dronů a kvadrokoptér se vyznačuje členitým, „pavoučím“ vzhledem s několika rameny a vrtulemi. To se autorům Fleye moc nezdálo, a proto zasedli k rýsovacímu prknu, aby vytvořili model podle svých představ.
Bezpečnejší sférický tvar zabrání fatálním karambolům
Výsledkem je dron s unikátním sférickým tvarem, který vznikl díky atypickému řešení, k němuž se vývojáři uchýlili – totiž k zakrytí všech pohyblivých součástek, které jsou pro drony charakteristické. Díky tomu se můžete Fleye bez obav dotýkat a bezpečně s ním manipulovat.
Pokud by dron nedopatřením narazil do překážky, důsledky karambolu nebudou pro obě strany tak závažné. Totéž platí i pro srážku s člověkem, kterému díky konstrukci stroje nehrozí vážnější zranění. Vrtule, která dron pohání, je rovněž schovaná pod jeho vnějším pláštěm, a to přímo uprostřed zařízení.
Bezpilotní dron s kamerou a wifi
Kamera, stejně jako wi-fi, patří mezi základní výbavu většiny bezpilotních dronů, výjimkou proto není ani Fleye. Dron disponuje výkonným palubním počítačem, který je co do výkonu srovnatelný s nejnovějšími smartphony. Správné fungování zajišťuje dvoujádrový procesor ARM A9 800 MHz, 512 MB RAM, ale nechybí ani sonar nebo microSD slot. Dron pracuje v operačním systému Linux.
Vývojáři se také rozhoupali k zajímavému kroku – ponechali otevřené rozhraní k programování aplikací pro dron. Zájemci a počítačoví nadšenci díky tomu dostanou možnost vylepšit stávající aplikace, případně přijít se zcela novými.
Fleye myslí i na piloty – začátečníky
Ovládání Fleye bude bavit i toho, kdo prozatím žádnou podobnou „hračku“ nikdy nepilotoval. Dron se ovládá pomocí mobilní aplikace, která je dostupná pro smartphony s iOS nebo Androidem. Pokud dáváte přednost starému dobrému manuálnímu ovládání, můžete použít speciální virtuální ovladač, případně připojit k chytrému telefonu pomocí Bluetooth jiný ovladač, například od konzole PlayStation či Xbox. Dron ovšem pilotování nevyžaduje, dokáže létat a provádět zadané úkoly zcela autonomně.