Technologie

Gravitace už není pro člověka omezením: S dronem Flike doletíte klidně i do práce

Připomíná létající motorku, vznášedlo z Hvězdných válek nebo sportovní náčiní na kouzelnický famfrpál. Dron Flike se od ostatních mrštných strojů na ovládání, které nám krouží nad hlavami, liší jednou podstatnou věcí. Neřídíte ho totiž ze země jako běžný smrtelník, ale letíte přímo na dronu jako byste byli ptáci nebo superhrdinové. Jak dlouho se „jezdec“ na dronu Flike udrží ve vzduchu?

Gravitace už není pro člověka omezením: S dronem Flike doletíte klidně i do práce
Gravitace už není pro člověka omezením: S dronem Flike doletíte klidně i do práce

Závody létajících strojů při rychlosti 800 km/hod ještě chvíli zůstanou doménou mladého Anakina Skywalkera z Hvězdných válek. Dron Flike sice podobné kousky ještě předvádět nedokáže, ale podle týmu leteckých inženýrů z Maďarska by měl dokázat udržet člověka ve vzduchu zhruba 30 až 40 minut, což by mělo většině lidí stačit k tomu, aby se dostali třeba do práce. Pokud dron pouze stoupá, dokáže ve vzduchu zůstat 15 až 20 minut.

Anketa

Víte, který dopravní prostředek podle vědců dělá lidi šťastnějšími při každodenním dojíždění do práce?

Kdo umí jezdit na kole, může být pilotem dronu Flike

Na první osobní trikoptéře začala pracovat skupina nadšenců do létání v létě 2014. Později založili neziskovou organizaci Bay Zoltan Ltd. Název Flike vznikl spojení anglických slov flying a bike, tedy létající kolo

Budoucnost s dronem Flike podle plánů firmy Bay Zoltan Ltd.

Podle tvůrců futuristického dopravního prostředku by mělo být řízení dronu stejně snadné jako jízda na kole. Program letového řízení se totiž postará o stabilitu letounu, zajistí správnou výšku i příčnou polohu dronu a vyrovnává prudké nárazy větru. Pilotovi pak už jen zbývá „točit kormidlem“, tedy dvěma joysticky. Flike dokáže všechny kousky, které umí běžná helikoptéra.

Splní si lidstvo odvěký sen o létání? 

Do výšin se trikoptéra dostane díky šesti rotorům, které jsou umístěny po párech na každém ze tří křídel dronu. V případě výpadku jednoho páru rotorů se ihned nezřítíte k zemi. Flike se přepne na nouzový letový mód a ještě nějakou dobu se udrží ve vzduchu.

První zkušební let proběhl po šesti měsících vývoje na letišti v maďarském Miskolci. Dron Flike se dokázal vznášet sice jen minutu a půl, ale později vylétl ještě několikrát na více minut. Stroj pohání elektrická energie uskladněná v lithium-polymerových bateriích. Dron váží 210 kilogramů. Pokud se další testování ukáže jako úspěšné, chce maďarský tým rozjet i komerční výrobu. 

Krátký let prvního prototypu dronu Flike