Domácnost

Jak na úspory elektřiny v domácnosti

Náklady na elektřinu tvoří v řadě domácností nezanedbatelnou položku v rozpočtu. Na vině jsou obvykle energeticky nepříliš efektivní spotřebiče a často také jejich špatné používání. Podívejte se na několik tipů, jak své náklady na elektřinu vůbec zjistit a jak je snížit.

Jak na úspory elektřiny v domácnosti
Jak na úspory elektřiny v domácnosti

Pokud chcete snížit spotřebu elektřiny ve vaší domácnosti, je dobré se nejdříve zaměřit na samotné elektrické spotřebiče. Mezi domácí spotřebiče s velkou spotřebou energie patří lednička a pračka. Právě u těchto spotřebičů je třeba brát v úvahu stáří a spotřebu energie. Většinou přitom platí, že čím starší je to model, tím více elektrické energie spotřebuje. Pokud tedy vlastníte lednici starší třeba deseti let, měli byste začít uvažovat o nákupu nové. Také moderní pračky spotřebují na jeden prací cyklus mnohem méně energie než podobné spotřebiče před deseti a více lety.

Energetický štítek je důležitý zdroj informací

Při pořízení nové ledničky a pračky by vás měl kromě ceny zajímat hlavně jejich energetický štítek. Ten popisuje provozní spotřebu energie, účinnost a také hlučnost. V ČR tento štítek najdete třeba na pračkách, sušičkách, elektrických troubách, chladničkách, myčkách i klimatizačních jednotkách. Nejúspornější a nejefektivnější elektrospotřebiče jsou označeny A+, A++ a A+++. U větších spotřebičů se dnes už nevyrábějí nižší kategorie než B. Energetický štítek vám prozradí hlavně roční spotřebu energie při běžném užívání spotřebiče, u praček pak také spotřebu elektřiny na jeden prací cyklus. Tohle všechno jsou údaje, ze kterých lze snadno odvodit roční provozní náklady a pak třeba i svou spotřebu optimalizovat.

Energetický štítek spotřebiče: Jak se v něm vyznat?

Určit spotřebu elektřiny nemusí být u některého vybavení domácnosti jednoduché

Pokud chcete zjistit, kolik vás stojí provoz nejrůznějších domácích spotřebičů, nevyhnete se drobným výpočtům. Obvykle pro ně potřebujete znát spotřebu elektřiny v kilowatthodinách za určitý čas – nejlépe za rok – a cenu, kterou platíte za elektrickou energii.

Některé spotřebiče, jako jsou třeba ledničky nebo pračky, mají denní nebo roční spotřebu udanou na svém energetickém štítku. Výpočet orientačních ročních nákladů na jejich provoz je pak jednoduchý. Prostě jen vynásobíte udanou spotřebu v kWh cenou za elektřinu v Kč/kWh.

Energetický štítek spotřebičů

Většinu elektrických spotřebičů používáme jenom občas, což je nutné alespoň odhadem přesnit. Předpokládanou dobu používání v hodinách hodinách za rok vynásobíte příkonem přístroje (v kW) a vyjde vám roční spotřeba elektřiny v kilowatthodinách. Tuto hodnotu pak už jen vynásobte cenou energetické jednotky (Kč/kWh) a zjistíte roční náklady na provoz elektrospotřebiče.

U praček, myček a sušiček navíc výrobci zpravidla udávají spotřebu energie za jeden cyklus. V takovém případě vynásobte váš obvyklý počet cyklů spotřebou a následně cenou. U osvětlení můžete počítat zhruba s šesti až osmi hodinami svícení denně a na základě celkového času svícení za rok si pak snadno uděláte orientační odhad jeho spotřeby elektřiny a provozních nákladů.

Kolik wattů i korun spotřebuje vaše lednice, televize či PC? Podívejte se na 7 situací

Naopak těžší počtářskou zkouškou jsou výrobky, které mají proměnný příkon a zapínají se podle potřeby. Může to být třeba plynový kotel nebo větrací systém. Zde pomůže měřič spotřeby elektrické energie - wattmetr. Abyste ale získali alespoň trochu reprezentativní data, měřte spotřebu několik dnů a nejlépe také v různou roční dobu.

Naměřené hodnoty pak můžete použít při drobných úpravách stylu používání spotřebičů. Například můžete drobně korigovat teplotu v lednici tak, aby pracovala co nejúsporněji. Podobně lze u pračky více využívat hlavně praní ve vlažné vodě, protože běžně zašpiněné prádlo se vypere i tak. Mnoho myček nabízí úsporný program...

Vypínejte spotřebiče důsledně

Ve většině domácností najdete televizor, počítač nebo wifi router. Uživatelé je často vypnou, ale ponechají v zásuvce, spotřebiče ve stand-by režimu však odebírají proud stále. Tato nevyžádaná spotřeba je sice minimální, ale při dlouhodobém odběru a větším množství takových spotřebičů už zvyšuje účet za elektřinu. Vypínání elektrických přístrojů ze zásuvek se tedy doporučuje, kdykoliv přístroj vypínáte nebo třeba odjíždíte na dovolenou. V takovém případě je ideální odpojit i taková zařízení jako je lednice (samozřejmě pokud je prázdná a odmrazená).

Doporučuje se také neponechávat v zásuvce starší nabíječky a síťové adaptéry. I ty mohou mít sice malou, ale stálou spotřebu, i když k nim není žádný přístroj připojen. Naopak u moderních nabíječek mobilních telefonů můžete být klidní. Pokud k nim není telefon připojen, elektřinu “nežerou”.

Úspor je možné dosáhnout i změnou dodavatele elektřiny

Spočítejte si, kolik vám změna dodavatele může ušetřit:

Snižte náklady díky novému jističi nebo jiné sazbě

Efektivní cestou k úsporám může být snížení kapacity hlavního jističe. Pokud ve vaší domácnosti není spotřeba elektřiny příliš velká, zvažte zda vám nepostačí jistič s nižší kapacitou a tedy i nižšími poplatky.

Jak poznáte vhodný jistič pro vaši domácnost a kolik stojí jeho výměna?

Další cestou k úsporám financí je změna distribuční sazby. Ta se doporučuje po změnách v odběru proudu – například při navýšení spotřeby. Samotnou výměnu jističe může provádět jen odborník. Ten také musí zkontrolovat, zda velikost jističe odpovídá příkonu všech spotřebičů v domácnosti. S odborníkem také můžete zkonzultovat možnou změnu sazby elektřiny.

Modernizace osvětlení

Modernizace osvětlení

Nemalé peníze doslova propálíte na osvětlení - obzvlášť pokud stále používáte hlavně staré obyčejné žárovky. Moderní LED světla jsou úspornější, odolnější vůči nešetrnému zacházení a mají také mnohem delší životnost. LED žárovky spotřebují zhruba sedmkrát méně elektrické energie než běžné žárovky. Například 60W žárovka spotřebuje při svícení 4 hodiny denně skoro 90 kWh ročně. Srovnatelná LED žárovka pak pouhých 13 kWh. Ročně tato LED žárovka ušetří elektřinu za téměř 360 Kč.