Energetický štítek spotřebiče: Jak se v něm vyznat?
Podle průzkumu mezi německými spotřebiteli pro 77 % lidí zůstávají energetické třídy A+++ až A na štítcích matoucí. Pokud nakupující vidí zeleně označený pruh třídy A+ nebo A, považuje výrobek za nejhospodárnější, i když kvůli přesunu většiny prodávaných zařízení do vyšších tříd, už to není pravda. EU proto do r. 2021 změní podobu energetických štítků. Jak budou vypadat a co z nich lze vyčíst?
Od března 2021 bude nyní používané dělení energetických tříd, kdy postupným vyřazováním horších výrobků zůstávají v mnoha kategoriích na trhu jen zařízení tříd A či A+ až A+++, nahrazeno původní stupnicí G až A.
Nejenže zmizí plusové označení, ale nové dělení také ze začátku počítá s prázdnými kategoriemi A a B pro nejúspornější produkty. Nechává se totiž rezerva pro další technologický pokrok, jelikož přísná kritéria pro nejvyšší třídy nejdříve nebudou splňovat téměř žádné výrobky.
V roce 2021 můžete ušetřit změnou dodavatele elektřiny více než 3000 Kč ročně
Energetické štítky spotřebiče kromě nové stupnice tříd změny nečekají
Mimo „přečíslování“ tříd samotné štítky mnoho novinek nečeká. Opět se objeví většina stejných piktogramů, které na štítcích můžeme vidět už nyní. Ne každému ale musí být jasné, co přesně znamenají. Proto jsme vybrali 5 příkladů spotřebičů a podrobně rozpitvali informace uvedené na stávajících i nově plánovaných štítcích.
Energetický štítek kombinované ledničky s mrazákem
Začátek štítku každého domácího spotřebiče začíná stejně. Dozvíme se, kdo je výrobce a o jaký model výrobku se jedná. Následuje barevné označení energetické třídy.
Zdroj: newenergylabel.com a europa.eu, úprava: Elektrina.cz
- 1) Roční spotřeba elektřiny v kWh počítaná při provozu 24 hodin denně
- 2) Objem úložného prostoru pro potraviny v chladicí části lednice. Každý jeden strávník využije přibližne 50 až 70 litrů chladicí části. Dvoučlenné domácnost si většinou vystačí s prostorem do 120 litrů. U čtyřčlenné rodiny by velikost chladicího prostoru měla zabírat aspoň 250 litrů.
- 3) Objem úložného prostoru pro potraviny v mrazicí části lednice. Jedna osoba potřebuje zhruba 20 až 25 litrů místa v mrazáku. Malé domácnosti, kde žije jednotlivec nebo pár, bude nejvíce vyhovovat mrazák s 30 až 50 litry. Větší skupina 4 lidí ocení, když bude mít k dispozici nejméně 80 litrů pro mražené potraviny.
- 4) Hlučnost v decibelech a třída hlučnosti
Energetický štítek pračky
Na začátku štítku se opakují informace o výrobci a prodávaném modelu spotřebiče i barevné znázornění energetické třídy.
Zdroj: newenergylabel.com a europa.eu, úprava: Elektrina.cz
- 1) Roční spotřeba v kWh se u pračky vztahuje na 220 pracích cyklů. Spotřebič s nižší spotřebou bude samozřejmě dražší. Jestli se vám vyplatí jeho pořízení, lze spočítat vynásobení počtu cyklů za rok x cena za kWh x počet let provozu x uváděná spotřeba. U klasické domácnosti to bude přibližně 220 x 4,6 x 10 x spotřeba pračky.
- 2) Roční spotřeba vody v litrech odpovídající 220 cyklům
- 3) Kapacita pračky v kg u standardního programu pro bavlnu při plné pračce. Pro jednočlennou domácnost stačí kapacita do 4 kg, u větší rodiny se 4 až 5 členy se doporučuje kapacita od 6 do 8 kg.
- 4) Třída účinnosti při odstřeďování
- 5) Maximální hlučnost při praní (5a) a maximální hlučnost při odstřeďování (5b) u standardního programu na bavlnu při 60 °C při plné pračce. Na novém štítku se bude uvádět pouze maximální hlučnost.
- 6) Délka standadrního pracího cyklu pro bavlnu
Energetický štítek myčky
Hlavička štítku obsahuje opakující se údaje na všech štítcích; výrobce, model spotřebiče a barevné energetické třídy.
Zdroj: newenergylabel.com a europa.eu, úprava: Elektrina.cz
- 1) Roční spotřeba elektřiny pro 280 mycích cyklů
- 2) Roční spotřeba vody pro 280 cyklů
- 3) Třída účinnosti sušení
- 4) Kapacita myčky vyjádřená počtem jídelních sad nádobí (příbor + talíř + mísa). Rodině se 4 členy bude vyhovovat kapacita na 12 až 14 sad nádobí.
- 5) Hlučnost v decibelech, případně podle třídy
- 6) Délka standardního mycího cyklu
Energetický štítek žárovek a světelných zdrojů
Štítky na LED žárovkách a jiných světelných zdrojích se kromě překopání energetických tříd měnit nebudou. Na nové i staré verzi zůstane jediný důležitý údaj, spotřeba energie za 1000 hodin svícení, což odpovídá jednomu roku používání.
Zdroj: newenergylabel.com a europa.eu, úprava: Elektrina.cz
Energetický štítek televize a elektronického displeje
V případě televizí dojde k zařazení do širší skupiny zařízení s elektronickým displejem, kam patří i počítače, projektory nebo třeba headsety pro virtuální realitu.
Zdroj: newenergylabel.com a europa.eu, úprava: Elektrina.cz
- 1) Spotřeba televize v kWh za jeden rok, kde se počítá se 4 hodinami provozu denně. U displejů by mělo jít o spotřebu za 1000 hodin používání.
- 2) Viditelná úhlopříčka v centimetrech a palcích nebo cm a pixelech
- 3) Spotřeba energie ve wattech v zapnutém stavu
- 4) Možnost úplného vypnutí televize (tedy nikoli pouze standby režim)
- 5) Technologie zobrazení
Energetické štítky spotřebičů se změní
Změna energetických štítků spotřebičů se v roce 2021 dotkne výše zmíněných 5 skupin zařízení (myčky, pračky i pračky se sušičkou, lednice, světelné zdroje a elektronické displeje). Pro rok 2025 se plánuje převlékání štítků pro vysavače, kuchyňské spotřebiče a další výrobky. Vlnu změn mají uzavřít až v roce 2030 ohřívače vody a zařízení na vytápění.
Zdroje: Europa.eu, Euractiv.com