Fixace cen elektřiny 2021: Poslední možnost získat lepší ceny
Ceny elektřiny se zvýšily takřka u všech dodavatelů na českém trhu. Další vlny zdražování nás ale čekají i v roce 2022 – to se totiž do ceníků naplno promítnou aktuální astronomické částky za silovou elektřinu na burze. Zafixujte si cenu elektřiny, dokud je ještě čas.
Vysoké ceny na burze se do ceníků promítnou se zpožděním
Dodavatelé elektřiny nakupují elektřinu na burze s předstihem. Ti největší dokonce několik let dopředu a poté zásoby elektřiny postupně doplňují. Díky tomu nemusí hned přistoupit k razantnímu zdražení, jakmile se zvednou ceny silové elektřiny na burze.
Srovnejte si ceny elektřiny a zjistěte, kolik můžete ušetřit
V současných cenících dodavatelů se již projevilo zdražení, ale někteří poskytovatelé zatím zvýšili ceny jen o několik procent. Právě díky tomu, že elektřinu nakoupili levně ještě loni, kdy celosvětová pandemie covid-19 způsobila pokles cen elektřiny. V příštím roce ale můžeme očekávat, že se současné vysoké ceny na burze projeví do ceníků všech dodavatelů v plné síle. Proto se vyplatí fixace cen elektřiny.
Jak funguje fixace cen elektřiny
Fixace cen elektřiny znamená, že vám dodavatel garantuje stejnou výši ceny za silovou elektřinu po několik let. Nejčastěji se uzavírá smlouva s fixací na 1, 2 nebo 3 roky. Nevýhodou je, že smlouva se uzavírá na dobu určitou. To znamená, že sice máte garantovanou výši ceny elektřiny, na druhou stranu nemůžete smlouvu vypovědět, nebo jen za cenu několikatisícové pokuty za odstoupení od smlouvy.
Fixace se vztahuje pouze na část ceny
Ještě než podepíšete smlouvu o fixaci cen elektřiny, je dobré si uvědomit, že garantovaná cena se vztahuje pouze na část ceny elektřiny. Částka, kterou pravidelně platíte za elektrickou energii, se totiž skládá ze dvou složek – regulované a neregulované (neboli tržní).
Regulovanou cenu elektřiny určuje Energetický regulační úřad a dodavatel ji nemůže ovlivnit. Mění se každý leden – proto když se navýší regulovaná složka elektřiny, nemá na to vaše fixace žádný vliv.
Tržní cenu elektřiny určuje dodavatel a skládá se z částky za spotřebované megawatthodiny silové elektřiny, fixního měsíčního poplatku a daně z elektřiny. Fixace se obvykle vztahuje právě jen na cenu elektřiny za megawatthodinu. Cena fixních měsíčních poplatků dodavateli se může měnit, daň se pak dopočítá podle spotřeby.
To znamená, že reálně se fixace vztahuje přibližně na jednu třetinu celkové ceny, kterou platíte za elektřinu. Čím vyšší máte spotřebu, tím spíše se vám fixace vyplatí.
U kterého dodavatele si zafixovat cenu elektřiny
Pokud v současné době přemýšlíte o fixaci, je opravdu důležité dobře vybírat – někteří dodavatelé totiž ceny produktů na dobu určitou nastavili už teď velmi vysoko v obavách o budoucí vývoj. Proto si porovnejte ceny od různých dodavatelů a důkladně si prostudujte podmínky fixace. Odborníci doporučují neuzavírat smlouvu na dobu určitou na déle než tři roky.
Na vyšponované ceny elektřiny na burze už doplatili první dodavatelé, kteří nebyli schopni dostát svým závazkům, zkrachoval například dodavatel Bohemia Energy. Proto se porozhlédněte především po nabídkách velkých dodavatelů. S porovnáním vám pomůže praktická online kalkulačka.
Na co si dát při fixaci cen pozor
Před podpisem smlouvy o fixaci cen si důkladně prostudujte veškeré dokumenty. V žádném případě nepodepisujte smlouvu mezi dveřmi podomním prodejcům, kteří se vás snaží vystrašit katastrofickými scénáři o násobném zvyšování cen. Mějte na paměti, že ze smlouvy se nemůžete tak snadno vyvázat, a proto je na místě prozkoumat veškeré chytáky.
Dodavatelé někdy u smluv s fixací účtují vysoké stálé poplatky za své služby nebo v ceníku uvádějí cenu bez DPH, aby vypadala na první pohled výrazně nižší. Stejně tak mohou být součástí smlouvy různé služby – pojištění domácnosti či servis kotle – které ani nevyužijete. Postupujte obezřetně a nechte si raději poradit od odborníků. Stačí vyplnit údaje do kalkulačky a bude vás kontaktovat náš energetický specialista.