Jak odstoupit od smlouvy s dodavatelem energií: Stáhněte si vzorové formuláře
Rozhodli jste se změnit dodavatele energií nebo zrušit smlouvu, která pro vás není finančně výhodná? Nemusíte dlouze přemýšlet nad tím, co napsat do dokumentu pro odstoupení od smlouvy na dodávku elektřiny nebo plynu. Ukážeme si, co takový dokument má obsahovat, kdy je možné smlouvu vypovědět a navíc si vzor odstoupení od smlouvy můžete rovnou stáhnout.
Proč odstoupit od smlouvy s dodavatelem energií?
Odstoupení od smlouvy s dodavatelem energií můžete provést několika způsoby:
- Podáte výpověď smlouvy na dobu neurčitou,
- předčasně ukončíte smlouvu na dobu určitou anebo
- máte možnost bez jakýchkoli sankcí a udání důvodu jednostranně odstoupit od smlouvy chvíli po jejím podpisu.
Výpovědí smlouvy s dodavatelem můžete znatelně ušetřit na ročním vyúčtování za energie.
Minimálně před každým výročním vaší smlouvy a nebo před jejím koncem si proveďte srovnání cen u jiných dodavatelů, abyste viděli, jak se cena za plyna a elektřinu změnili a jestli náhodou zbytečně nepřeplácíte. Ke srovnání můžete zdarma využít některý z online nástrojů, jako je například náš online srovnávač.
Všechny situace výpovědí dodavateli energie si rozebereme, abyste měli představu, jak a kdy výpověď podat. Tyto informace také najdete na webu Energetického regulačního úřadu (ERÚ), na který se v případě potíží s dodavatelem můžete jako spotřebitel obrátit.
Kdy můžete dát výpověď smlouvy o dodávce elektřiny a plynu?
Případy odstoupení od smlouvy za energie jsme rozdělili do tří kategorií:
- Po změnách z podnětu dodavatele (zvýšení cen nebo změna obchodních podmínek).
- Krátce po podpisu smlouvy zákazníkem (pokud jste například narazili na lepší nabídku, nebo jste smlouvu podepsali přes podomního prodejce nebo mimo obchodní prostory dle § 1829a občanského zákoníku o smlouvách uzavřených mimo obchodní prostory).
- Při přepisu nemovitosti nebo z důvodu stěhování ze strany zákazníka.
Jak vypovědět smlouvu na elektřinu a plyn?
Zaslání výpovědi smlouvy je jednoduché. Přímo v našem článku jsou odkazy na vzory výpovědí, které si můžete stáhnout, upravit a zaslat podepsané poštou na adresu dodavatele. Někteří dodavatelé nabízí možnost vyplnit formulář výpovědi přímo z jejich webových stránek a jeho zaslání může být také různé, například online přes přihlášení zákaznickým účtem do portálu dodavatele.
Při výpovědi si ale dávejte pozor na různé lhůty, které musíte pro úspěšnou výpověď dodržet, stejně jako na typ smlouvy. U některých smluv, jako jsou ty na dobu určitou, nemůžete smlouvu vypovědět jen tak.
Například výpověď smlouvy na dobu určitou je ideální podat nejpozději 20 dní před jejím ukončením, jinak vám bude dále prodloužena o stejnou dobu a se stejnou cenou. Pokud ale smlouvu chcete ukončit ještě před datem jejího oficiálního ukončení, hrozí vám ze strany dodavatele pokuta za předčasné ukončení smlouvy.
Po podání výpovědi budete potřebovat:
- Údaje z vašeho elektroměru a plynoměru. Na základě spotřeby vám dodavatel zašle konečné vyúčtování s možným přeplatkem nebo nedoplatkem.
- Staženou poslední fakturu za roční vyúčtování. Pokud využíváte aplikaci dodavatele, doporučujeme si stáhnout původní smlouvu kvůli kontrole smluvních podmínek a poslední roční vyúčtování, na základě kterého si zase zkontrolujete odečet a vyúčtovanou částku.
- Plnou moc. Pokud necháte nového dodavatele vše vyřídit za vás, budete pro něj potřebovat plnou moc s vaším ověřeným podpisem, na základě které vás při změně zastoupí.
Výpověď smlouvy s dodavatelem energií krok za krokem
- Zkontrolujte si typ smlouvy a možnosti jejího ukončení.
- Srovnejte si nabídky jiných dodavatelů, nebo alespoň aktuální nabídku stávajícího dodavatele a vyberte si výhodnější produkt.
- Vyplňte a zašlete výpověď smlouvy dle smluvních podmínek a typu vaší smlouvy/případn zašlete plnou moc novému dodavateli a čekejte na instrukce.
- Stáhněte si od dodavatele všechny důležité dokumenty (smlouvy, faktury).
- Čekejte na instrukce od dodavatele a finální vyúčtování.
Důvody odstoupení od smlouvy za energie: Zvýšení cen či změna smluvních podmínek
Pokud dojde k zvýšení obchodní ceny nebo ke změně obchodních podmínek, máte nárok dát obchodníkovi výpověď. Pokud vás dodavatel informoval o chystaných změnách s předstihem alespoň 30 dnů před jejich účinností, musíte stihnout odstoupit od smlouvy nejpozději 10 dnů před datem, kdy neregulované ceny elektřiny porostou, nebo dochází k úpravě smluvních podmínek.
Tato možnost se bohužel netýká růstu regulované složky ceny, kterou neurčuje dodavatel, ale stát prostřednictvím ERÚ.
Jestliže by dodavatel na svou informační povinnost zapomněl nebo by ji promeškal, lhůta pro odstoupení se prodlužuje na 3 měsíce od data zvýšení ceny nebo změny jiných smluvních podmínek.
VZOR - Odstoupení zákazníka od smlouvy podle § 11a odst. 5 energetického zákona
Odstoupení od smlouvy uzavřené mimo obchodní prostory
Zákonodárci chtěli posílit možnosti odběratelů odstoupit od smlouvy, pokud byla sepsána při návštěvě podomního prodejce anebo sjednána dálkově (přes telefon či internet). Proto je právo na odstoupení od smluv uzavřených mimo obchodní prostory zakotveno jak v občanském zákoníku, tak v energetickém zákoně.
Nesrovnáváme jen ceny elektřiny, ale i férovost nabídky žárovkovým indexem.
Občanský zákoník dává odběrateli možnost odstoupit od smlouvy do 14 dnů od podpisu smlouvy.
VZOR - Odstoupení zákazníka od smlouvy podle § 1829 občanského zákoníku
Energetický zákon nabízí odběrateli možnost smlouvu vypovědět bez sankcí až do 15. dne po zahájení dodávek energií.
VZOR: Výpověď smlouvy podle § 11b odst. 3 energetického zákona
Možnosti ukončení smlouvy s dodavatelem energií |
||
---|---|---|
Typ smlouvy | Způsob ukončení smlouvy | Lhůta |
Smlouva na dobu určitou | výpověď | nejpozději 20 dní před koncem smlouvy |
Smlouva na dobu neurčitou | oznámení o vašem rozhodnutí dále smlouvu neprodlužovat | záleží na smlouvě, většinou min. 20 dní před datem automatické prolongace |
Jakákoliv smlouva | odstoupení kvůli zvýšení cen energií nebo změny smluvních podmínek | kdykoliv do 10 dnů před nabytím účinnosti změny cen či smluvních podmínek |
Smlouva uzavřená na dálku nebo mimo pobočku dodavatele | odstoupení dle občanského zákoníku | do 14 dnů od podpisu smlouvy |
Smlouva uzavřená na dálku nebo mimo pobočku dodavatele | odstoupení dle energetického zákona | do 15 dnů od zahájení dodávek energie |
Změnou dodavatele elektřiny může domácnost ušetřit tisíce korun ročně. Zjistěte díky srovnání cen elektřiny, kolik může uspořit právě ta vaše.