Krach Bohemia Energy: Jak mám postupovat? (NÁVOD)
Krach Bohemia Energy otřásl energetickým trhem a zasáhl téměř milion zákazníků. Pokud jste jedním z nich, přečtěte si tento článek. Zjistíte v něm podrobné informace, jak máte postupovat.
Nejdříve začneme nejdůležitější informací. Krach dodavatele neznamená, že přestanete odebírat elektřinu či plyn, pokud jste byl klientem zkrachovalé společnosti Bohemia Energy. Přejdete pod takzvaného dodavatele poslední instance (DPI), což je dodavatel určený podle distribuční sazby vaší oblasti. Máte následně 6 měsíců na to vybrat si nového dodavatele.
Jiná situace je, pokud máte vyšší odběr než 630 MWh za období posledních 12 měsíců. Pak na DPI nemáte nárok. V takovém případě je nutné situaci řešit co nejdříve a přejít k jinému dodavateli. Jedná se však jen o velmi malý zlomek domácností.
Přejdete k důvěryhodnému dodavateli, který vás nepodrazí
Kdo vám udělí dodavatele poslední instance?
DPI vám přidělí Energetický regulační úřad automaticky na základě distribučního území, kde elektřinu nebo plyn odebíráte. Podrobně je najdete v našem přehledu:
Dodavatelé poslední instance u odběru elektřiny
- E.ON (jih České republiky)
- Pražská energetika (Praha a blízké okolí)
- ČEZ Prodej (zbytek ČR)
Dodavatelé poslední instance u odběru plynu
- E.ON (Jihočeský kraj)
- Pražská plynárenská (Praha a blízké okolí)
- Innogy Energie (zbytek ČR)
Jaké jsou ceny dodavatele poslední instance?
DPI má za povinnost informovat vás o cenách elektřiny a plynu, za které je budete u něj odebírat. Negativem však je, že ceny u DPI jsou výrazně vyšší, než aktuální retenční nebo akviziční nabídky u dodavatelů. U elektřiny zaplatíte přibližně 5000 Kč za 1 MWh u elektřiny, což je až o polovinu více oproti výhodným nabídkám dodavatelů. Ceny jsou dokonce vyšší než ty, které vám nabídla Bohemia Energy při zrušení fixace.
„Důvodem vyšších cen je, že dodavatel počítá s tím, že ho zákazník může třeba i po 14 dnech opustit. Jsou tam i výrazné administrativní náklady dodavatele. Budeme však aktivně kontrolovat dodavatele poslední instance, aby ceny nepředražovaly,“ vysvětluje Michal Kebort, tiskový mluvčí Energetického regulačního úřadu. Od DPI tedy můžete odejít kdykoliv a nezaplatíte žádnou sankci.
Jak vybrat nového dodavatele?
Jak už jsme uvedli, po přidělení DPI, máte 6 měsíců na to najít si nového dodavatele. Pokud tak neuděláte, můžete spadnout do černého odběru. Začít můžete tím, že použijete důvěryhodný srovnávač, se kterým si vyberete levnějšího dodavatele.
Důvody krachu Bohemia Energy vysvětlil energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz Michal Les: „Společnost Bohemia Energy doplatila především na to, že nenakupovala energie dopředu. Ceny na burze v posledních měsících výrazně vzrostly a společnost musela nyní dodávat klientům elektřinu a plyn pod cenou.“
Současná situace je pro řadu zákazníků ponaučením, že nejnižší ceny nemusí znamenat nejvyšší úspory. Podle Lesa je proto vhodné vybírat velkého, seriózního dodavatele, který garantuje, že nakupuje elektřinu dopředu (nejlépe 2 až 3 roky dopředu), tedy po dobu fixace cen elektřiny či plynu zákazníka.