Neplaťte elektřinu za zloděje: Jak zjistit černý odběr elektrické energie?
Podle regulátora trhu s energiemi spolykají náklady na ztráty způsobené černými odběry zhruba 6 % účtů za elektřinu. Běžná domácnost tedy zaplatí za zloděje pár set korun ročně. Kdo topí přímotopy, nedobrovolně sponzoruje podvodníky ještě vyšší částkou. Jak odhalíte neoprávněný odběr elektřiny a na co si dát pozor u vlastního elektroměru?
Jak se na neoprávněný odběr elektřiny dívá zákon? Z pohledu spotřebitele poměrně přísně. Stejně jako tachometr měří ujeté kilometry vozidla, elektroměr počítá spotřebované kilowatthodiny v domácnosti.
Zatímco na tachometr vám nikdo jen tak nesáhne, pokud zrovna nepadne do oka gangu vykradačů aut, měřidlo elektřiny bývá většinou umístěno na veřejně přístupném místě, takže ho prakticky může poškodit každý, kdo se jen mihne kolem.
Já nic, já muzikant u přetočeného elektroměru většinou nezabírá
Zároveň ale podle zákona odběratel nese úplnou odpovědnost za jeho zabezpečení proti neoprávněné manipulaci. Platí zde totiž objektivní odpovědnost za černý odběr. Jinými slovy, pokud při kontrole u vás najdou přetočený elektroměr, nepřihlíží se k tomu, kdo měl v podvodu prsty, účet za náhradu škody automaticky putuje za majitelem měřidla.
Ve výjimečných případech dokáže odběratele zprostit odpovědnosti pouze soud, ale člověk se musí pustit do právní bitvy s nejistým koncem. V podobných případech, kdy spotřebitelé tvrdili, že s jejich elektroměrem musel manipulovat někdo cizí, totiž české soudy rozhodovaly různě.
Neplaťte za nepozorné nájemníky
Proto, stejně jako když občas kontrolujete stav financí na svém účtu, byste měli někdy mrknout i na to, jestli je kryt na vašem měřidle neporušený, nebo jestli se zničehonic výrazně nezvedla, nebo nepoklesla spotřeba vaší domácnosti. Pokud byt pronajímáte, doporučujeme nechat přepsat dodavatelskou smlouvu na nájemníky, abyste se vyhnuli riziku, že budete právně popotahováni za cizí problémy s černým odběrem.
Kdo provádí kontrolu
Obvykle provádějí kontroly měřidel technici distribučních společností, když narazí na výrazné odchylky ve spotřebě elektřiny během zpracování hromadných dat. Kromě toho vyjíždějí i na „udání“ od anonymních informátorů.
Platíte za elektřinu vysoké částky? Zkuste si najít lepší nabídku!
Při odhalení krádeže elektřiny, technik odběratele odstřihne od proudu. Pokud nachytaný odběratel přistoupí na mimosoudní dohodu a souhlasí s uhrazením škody, znovu mu dodávky elektřiny obnoví. V opačném případě předává distributor celou záležitost policii a finanční újmu za nefakturovaný proud vymáhá soudně.
Jak nastražit past na nepoctivé sousedy?
Dostali jste podezření, že se vám někdo hrabal v rozvodech a teď se přiživuje na vaší elektřině? Zkuste jednoduchý test. Vypojte všechny spotřebiče na pár hodin nebo přes noc ze zásuvek, a sledujte, co se bude dít. (Ze zkoušky můžete případně vynechat lednici, když si z jejího energetického štítku zjistíte přibližný odběr energie.)
Na elektroměru vám naskákala nová čísla, přestože jste žádný proud ze sítě nečerpali? Pak zalarmujte svého distributora, aby přijel zjednat pořádek a odhalil zloděje i načerno připojené kabely.
Kontakty distributorů při podezření na černý odběr
- ČEZ: tel: 840 840 840
- E.ON: tel: 800 773 322, e-mail: [email protected]
- PRE: tel: 267 053 621, e-mail: [email protected]
Zloději elektřiny mohou skončit i ve vězení
A co když se potvrdí, že vaši sousedé opravdu odebírají elektřinu načerno? Za protiprávní jednání jim v přestupkovém řízení hrozí pokuta až 100 000 Kč. V extrémních případech však situace může být vyhodnocena i jako trestný čin krádeže, za který se běžně uděluje trest odnětí svobody. Nepoctivci by si tak klidně mohli posedět v chládku, a to na poměrně dlouhou dobu – 6 měsíců až 3 roky.
K sankcím hrozícím ze zákona je navíc potřeba připočítat i pokutu účtovanou dodavatelem.
Nepoctivce pomohou zastavit „inteligentní“ elektroměry
Zloděje, které nezastraší ani vysoké pokuty či vězení, by mohly zastavit takzvané inteligentní elektroměry (Smart Meters). Jde o zařízení, která měří spotřebu elektřiny u koncového zákazníka a zároveň data okamžitě odesílají na centrálu. Zákazník, dodavatel elektřiny či provozovatel distribuční soustavy tak už nebude mít k dispozici pouze údaje o celkovém odběru elektřiny zákazníka, ale také data o jeho průběhu v čase. Díky tomuto typu měření, které bude podstatně přesnější, se nelegální odběry elektřiny značně ztíží. Technologie navíc pomůže zabránit také nepříjemným návštěvám „falešných odečítačů“, kteří ohrožují zejména starší lidi tím, že se jim pod záminkou odečtu energií snaží dostat do domu. Nové chytré elektroměry by totiž měly návštěvy energetiků u vás doma značně omezit.
S „inteligentními“ elektroměry už počítá také Návrh vyhlášky o měření elektřiny a o způsobu stanovení náhrady škody při neoprávněném odběru.
Pokuty za černé odběry
Pokuty mohou být astronomické
Pokuty za černý odběr se řídí zákonem. V případě, že škoda přesahuje 5000 Kč, pak se jedná o trestný čin krádeže a odběratelovi hrozí až dva roky vězení. Je potřeba vzít na úvahu, že podle vyhlášky č. 82/2011 Sb Ministerstva průmyslu a obchodu může dodavatel předpokládat, že zloděj odebíral proud na plný příkon po dobu 24 hodin denně. K tomu si také dodavatel a distributor také může naúčtovat náklady za výjezd člověka s kontrolním zařízením. Celková výše škody tak může být obrovská a výrazně vyšší, než reálně odebraná elektřina.
Při určování skutečné škody ale mohou soudy využít znaleckých posudků, aby se skutečný černý odběr blížil skutečnosti, nikoliv jen domněnce dle vyhlášky.
Pozor na poškozenou plombu
Spotřebitel by měl alespoň občas kontrolovat stav měřícího zařízení (bez fyzického zásahu) s tím, že by měl obsahovat plombu. Pokud má domněnku, že elektroměr neměří či je plomba na elektroměru poškozená, měl by tuto skutečnost neprodleně nahlásit svému distributorovi elektrické energie.
Pokud tuto skutečnost zjistí distributor sám, pak bude předpokládat, že jste odebírali elektřinu načerno. Můžete se tak dostat do nepříjemné situace, kdy po vás bude požadováno zaplacení nesmyslných částek za černý odběr elektřiny a pokut. Samotné poškození plomby ještě neznamená, že jste spadli do černého odběru. Musí se prokázat, že došlo i k chybnému fungování elektroměru ve prospěch spotřebitele.
Foto 1 - Pracovník distribuční společnosti kontroluje elektroměr a plombu
Černý odběr v roce 2021
V roce 2021 pro trestný čin krádeže budou posuzovany jen případy, kdy došlo ke způsobení škody 10 000 a vyšší. Očekává se, že soudy budou častěji ukládat peněžité tresty místo krátkodobého vězení. Pokuty za přestupek a zaplacení škody za černý odběr se tak nepoctivý odběratel nevyhne.