Energetické štítky: Co z nich vyčteme a kolik ušetří nová pračka či lednice?
Prodejní cena elektrospotřebiče není jediným kritériem, které byste měli zvažovat při koupi nové mrazničky, myčky a jiných elektronických pomocníků do domácnosti. Druhou stránku mince představuje energetická třída daného spotřebiče. Co se z dané třídy dozvíme a její výběr ovlivní váš rodinný rozpočet?
Evropská unie má v oblibě standardizaci čehokoli a čas od času se mohou být směrnice EU dokonce užitečné. Nemluvíme teď o zákonech, které předpisují správný tvar banánů dovážených do členských zemí nebo směrnici, která zakazuje prodejcům balené vody umístit na láhev větu sdělující, že pití vody zabraňuje dehydrataci.
Energetická třída spotřebiče
Určuje energetickou náročnost (množství spotřebovávané energie) spotřebiče podle směrnice Evropské unie. Nejméně energeticky náročná je třída A+++, nejvíce třída G. Každý prodávaný spotřebič musí mít energetický štítek označující jeho třídu.
Nejúspornější energetická třída má označení A+++
Teď mluvíme o energetických třídách spotřebičů, které zákazníkům předávají informaci o energetické náročnosti daného výrobku. Dozvíte se z nich například, kolik kilowatthodin spotřebuje pračka či myčka na jedno vyprání či umytí, kolik energie spořádá lednička za rok, ale také jak hlučná bude vaše pračka nebo kolik vody spotřebuje.
Evropští zákonodárci vymysleli několik energetických tříd. Nejméně náročné spotřebiče jsou označeny energetickým štítkem A+++, pak následují třídy s většími nároky na energii; A++, A+, A, B, C, D, E, F a G.
Spotřebiče nižších tříd už nikde nekoupíte
Zatímco spotřebiče třídy A a nižší můžeme mít klidně ještě doma, od roku 2014 je v obchodech už nekoupíte, protože prodej těchto spotřebičů je na území Evropské unie zakázán. Povinnost uvádět energetickou třídu platí pro výrobce následujících spotřebičů:
- chladničky, mrazničky a jejich kombinace
- pračky, sušičky
- myčky nádobí
- elektrické trouby
- žárovky a zářivky
- klimatizace
- bojlery
Pro zařazení do určité třídy podstupuje spotřebič testy v laboratorních podmínkách. Kontrolu správně přidělených štítků pak ještě provádí Státní energetická inspekce spolu s Českou obchodní komorou.
Vyplatí se domácnosti pořídit si novou ledničku?
Nálepka energetické třídy na spotřebiči je sice hezká, ale stále nevíte, s jakou konkrétní úsporou můžete počítat? Proto jsme pro vás připravili dva modelové příklady, kde uvidíte, jak se daná energetická třída promítne do vašeho konečného účtu za elektřinu.
Nejdříve se podíváme na situaci běžné české domácnosti, která odebírá energii v distribuční sazbě D02d na distribučním území ČEZ, které pokrývá většinu republiky kromě Prahy a jihu Čech a Moravy. Rodina má v současnosti ledničku a pračku energetické třídy A a zvažuje koupi nového vybavení.
Při stejné spotřebě ledničky se mírně liší celkový účet za elektřinu kvůli rozdílným cenám u různých dodavatelů. Nicméně u všech tří vybraných dodavatelů by rodina ušetřila na spotřebě energie za ledničku necelých 47 % financí ročně, pokud by vyměnila starou ledničkou s mrazničkou třídy A za novou třídy A+++.
Pračka třídy A+++ srazí spotřebu energie při praní na třetinu
Pokud se rozhodne vyhodit starou pračku třídy A za nový spotřebič třídy A+++, uspoří dokonce necelé dvě třetiny účtu za elektřinu spotřebovanou pračkou, konkrétně necelých 64 %. Příklady úspor u jiných spotřebičů můžete snadno vypočítat zadáním dat do naší kalkulačky.