Vše o elektřině

Konec žárovek v Čechách nenastal. Jak se podařilo obejít evropské nařízení?

Postupný zákaz výroby a dovozu žárovek do Evropské unie během let 2009 až 2012 přinutil některé spotřebitele k šílenému útoku na regály s posledními kusy oblíbeného světelného zdroje. K panice ale nebyl důvod. Navzdory pokynům z Bruselu můžeme klasické žárovky stále koupit v běžném obchodě nebo elektroprodejně. Jak je to možné? Díry v zákoně využili němečtí inženýři i český podnikatel.

Konec žárovek v Čechách nenastal. Jak se podařilo obejít evropské nařízení?
Konec žárovek v Čechách nenastal. Jak se podařilo obejít evropské nařízení?

Do boje proti plánovanému vyhubení žárovek vytáhl nejdříve Siegfried Rotthäuser a jeho švagr Rudolf Hannot.

Když od září roku 2009 zakázala Evropská komise prodej čirých světelných zdrojů s příkonem 100 wattů a výše, které patřily do horší energetické třídy než C, a v dalších letech měly následovat žárovky s nižším příkonem, rozhodli se dva inženýři z Essenu vyzrát na evropské nařízení pomocí chytré kličky.

Také si doma svítíte tepelnou koulí?

Evropským zákonodárcům ležela v žaludku vysoká energetická náročnost žárovky, protože při svícení vydá žárovka 95 % energie jako nepotřebné teplo a pouze zbývajících 5 % se promění na světlo.

Nastala doba LEDková: 5 zajímavostí, které možná nevíte o LED žárovkách

Rotthäuser mazaně překřtil žárovku na tepelnou kouli nebo malé topné těleso. Najednou většina odebrané elektřiny naplňovala svůj účel, tedy topení, a malé pětiprocentní ztráty energie vynesly tepelné kouli lepší energetickou třídu A.

 

Zdroj: Heatball.de

Kup si žárovku, zachráníš strom

Tvůrci nezapomněli ani na silné ekologické cítění německého obyvatelstva. Jeden kus nabízeli za 1,69 eura s tím, že 30 centů z ceny putovalo na projekt ochrany lesů. Dvojice německých šprýmařů prodala 4 tisíce svých originálních výrobků, ale narazila na slabý smysl pro humor u německých soudců.

Když si Rotthäuser s Hannotem objednali další zásilku z čínské továrny na žárovky, aby je později prodali jako tepelné koule, celníci jim zabavili všech 40 tisíc výrobků a pohnali je před soud. Soudci v Cáchách, kde se případ projednával, rozhodli, že tepelné koule mohou být také použity jako světelné zdroje, proto podléhají evropskému zákazu.

Žárovky pro průmyslové použití osvětlují pokoje domácností

Štafetu v boji za zachování žárovek převzal liberecký podnikatel Ivan Potužák. Žárovku si nejdříve nechal registrovat na Úřadu pro průmyslové vlastnictví jako tepelné tělísko.

Kdo rozblikal první žárovku, aneb komu kradl Edison nápady?

Stejně jako u nás postupoval i na patentovacích úřadech na Slovensku, v Polsku a také v Německu a nikde se nesetkal se zamítavou odpovědí. Balení ještě označil varovným textem: „Žárovka není určena pro osvětlování místností v domácnostech.“ a zakázané žárovky se mohly bez obav začít dodávat do běžných obchodů.

Zdá se vám, že zhasínáte ostošest, různě se snažíte šetřit za energie, ale účty za elektřinu pořád rostou? Zkuste vypátrat největší žrouty elektřiny u vás doma. Chci odhalit žrouty!

Tuto fintu využívají na celém světě, jelikož hon na žárovky nezačal v Evropě, jak by se mohlo zdát. Poprvé byly mimo zákon postaveny žárovky v Brazílii a Venezuele a na Kubě v roce 2005. Postupně se začaly přidávat i další státy.

Jen pětina Čechů svítí výhradně LED žárovkami. Od kompletní výměny je odrazuje vysoká cena