Elektromobilita

DeLorean Aerospace vyvíjí létající elektromobil inspirovaný Návratem do budoucnosti

„Silnice? Tam, kam jedeme, nepotřebujeme silnice,“ říká bláznivý doktor Emmett Brown na konci prvního dílu sci-fi trilogie Návrat do budoucnosti z 80. let. „Děláme na tom,“ odpovídá mu skoro o 30 let později Paul DeLorean automobilový designér, který se svým týmem připravuje opravdové létající auto. Cestovat časem sice nebude, ale mělo by létat rychlostí přes 380 km v hodině.

DeLorean Aerospace vyvíjí létající elektromobil inspirovaný Návratem do budoucnosti
DeLorean Aerospace vyvíjí létající elektromobil inspirovaný Návratem do budoucnosti

Úvodní obrázek: JMortonPhoto.com a OtoGodfrey.com

John DeLorean se proslavil jako americký inženýr, který stál za designem několika automobilů (Chevrolet Vega, Pontiac Firebird aj.) včetně sporťáku DMC-12.

 

VTOL vozidlo

VTOL vychází z anglické zkratky Vertical Take Off and Landing, tedy vertikální vzlet a přistání. VTOL vozidlo či letoun má kolmý start i přistání podobně jako helikoptéra a nepotřebuje tedy žádnou rozjezdovou ranvej.

 Šedý vůz se sokolími dveřmi na trhu moc neuspěl, ale do paměti filmových fandů se nesmrtelně zapsal jako DeLorean, automobil, který dovolí Marty McFlyovi cestovat časem.

Na rodinnou tradici teď navazuje Johnův synovec, Paul, který založil v roce 2012 společnost DeLorean Aerospace, aby vyrobila létající elektromobil.

Odkazy na Návrat do budoucnosti i Transformers

Paul DeLorean vyvíjí se svým týmem VTOL vozidlo s kolmým startem pro dva cestující. S trilogií Návrat do budoucnosti je spojuje hlavně slavné jméno a pokus o létání. Vzhled navrhovaného vozu se od filmového DeLoreanu podstatně liší.

Pracovní verze DR-7 VTOL počítá s dvěma páry křídel. Jejich rozpětí bude dosahovat 5,6 metru. Kvůli zaparkování do garáže se ale létající elektromobil promění trochu na transformera, a složí svá křídla na obě strany, aby zabírala jen 2,3 metru.

Samotné vzlétnutí i změnu vertikálního směru na horizontální dostanou na starost dvě turbíny, které budou umístěny vepředu a vzadu.

Na prototypu se teprve pracuje

Finální létající elektromobil, který poputuje do výroby neznámo kdy, bude mít na délku 6 metrů. První prototyp by mohl tým z DeLorean Aerospace podle plánu sestrojit někdy v polovině příštího roku.

Zdroj obrázku: Kevin Abato, www.grenexmedia.com

Nyní mají na skladu pouze dva zmenšené modely, malý miniaturní dron s délkou 76 cm a kousek zhruba třetinové velikosti v porovnání s finální verzí.

Létající taxík budoucnosti: Elektroletadlo Lilium úspěšně zvládlo první testy

Přesto již dnes slibují inženýři společnosti obdařit svůj dopravní prostředek budoucnosti zajímavými parametry. Podle vyjádření firmy by DR-7 VTOL s plně nabitou baterií zvládl překonat vzdálenost 193 kilometrů, což představuje v konkurenci létajících strojů, které připravují rivalové jako Uber, Airbus nebo Kitty Hawk úctyhodné číslo. U nich se většinou dolet pohybuje mezi 40 až 80 kilometry.

Když dojde elektřina, létající auto se promění na kluzák

Novinka od DeLorean Aerospace by údajně byla schopná svištět s větrem o závod až rychlostí 386 kilometrů v hodině. Pokud by baterii došla šťáva, umožnila by konstrukce křídel přechod do módu kluzáku, aby oba pasažéři bez úhony doplachtili k zemi. Počítá se také s autonomním řízením bez lidského zásahu, čímž by se odbouraly požadavky na pilotní průkazy cestujících.

Anketa

Zajímá vás, čím budeme v budoucnu cestovat, pokud se naplní vize společnosti Airbus?

Než se létající elektromobily od DeLoreanu nebo od konkurence vznesou k oblakům, budou muset padnout ještě mnohé legislativní překážky, které rozvoji létajících vozidel svazují ruce.

Někteří odborníci na problematiku letectví nicméně věří, že v horizontu 5 až 15 let bychom se mohli dostat do fáze, kdy opravdu silnice přestaneme potřebovat.