Domácnost

5 tipů, jak vybrat vhodné osvětlení do bytu

Vybíráte osvětlení do vašeho domu nebo bytu? Pokud ano, možná vám z nabídky všech těch svítidel jde už hlava kolem. Jak se v tom vyznat a jak vybrat co nejlépe?

5 tipů, jak vybrat vhodné osvětlení do bytu
5 tipů, jak vybrat vhodné osvětlení do bytu

Každá místnost si zaslouží zvláštní péči

Pokud si zařizujeme nový dům či byt, výběru osvětlení se většinou věnujeme až na samém konci zařizování. Je přece spousta dalších důležitějších věcí, které musíme při výstavbě či rekonstrukci řešit, nebo ne? Často to ale bývá chyba.

Ušetřit 2000 Kč ročně můžete volbou levnějšího dodavatele elektřiny. Srovnejte si je a ušetřete

Osvětlení místností bývá opomíjeno, ale mělo by se mu věnovat dostatek pozornosti již od začátku. Světla by totiž měla ideálně zapadnout do konceptu a designu celé vaší domácnosti. Na trhu je k dispozici opravdu velké množství různých druhů svítidel a podrobně se k nim v článku několikrát dostaneme. Přičemž každá místnost si pak zaslouží zvláštní pozornost.

Budiž světlo! Odhalte chytré i nápadité trendy v osvětlení

Volbou vhodného osvětlení lze výrazně ušetřit na elektřině

Souboj mezi klasickou a LED žárovkou. Která je lepší?

Nejvíce pozornosti věnujte kuchyni

Pravděpodobně nejdůležitější místností pro výběr osvětlení je kuchyně. Právě tady většina z nás potřebuje nejvíce světla pro práci. Pracovní desku můžeme nasvítit mnoha způsoby. Opět se nabízejí LED pásky nebo klasické bodovky, které umístíme vespod horních skříněk. V kuchyni by nemělo chybět ani centrální světlo. Zkrátka řečeno čím více světla v kuchyni, tím lépe. Zajímavým doplňkem může být i zmiňovaný světlovod. Pokud máte možnost, vybavte kuchyň okny.

Vsaďte na moderní technologie

Využijte moderních vychytávek a pořiďte si chytré osvětlení domácnosti. Levnější variantou jsou svítidla na dálkové ovládání, která běžně seženete. Na ovladači můžete světlo nejen vypínat a zapínat, ale i tlumit, rozjasňovat či měnit mezi teplým a studeným světlem. Taková světla jsou běžně k dostání a pořídíme je i pod tisíc korun. Dražší variantou jsou pohybová čidla nebo čidla na zvuk (např. tlesknutí). I taková světla se ale vyplatí koupit. Např. v chodbě pohybové čidlo jistě oceníme vždy, když po tmě rozčileně hledáme vypínač.

Lustr pokaždé jinak. Kreativní LED žárovku Smartbunch poskládáte podle své fantazie

Osvětlení si pozorně vypočítejte

Předtím než začnete osvětlení vybírat, je dobré věnovat pozornost i výpočtům, jak silné by osvětlení v jednotlivých místnostech mělo být a jak silné žárovky tedy vybrat. Obecně jsou doporučení následující:

Typ svítidla

Hodnota v lumenech

Stolní lampa na čtení

200 lm

Stropní svítidla

800 lm

Bodovky

400 lm

Dekorační svítidla

100 lm

Pokud chcete výpočet personifikovat přesně pro vaši domácnost, můžete si vhodné osvětlení pro jednotlivé místnosti vypočítat následným vzorečkem:

m² x lx = lm

(rozměr místnosti x doporučené osvětlení v luxech = výsledné doporučení v lumenech)

Doporučené osvětlení v luxech je pro jednotlivé místnosti následující:

Na trhu lze nalézt designové osvětlení

Nebojte se experimentovat

Pokud si na výběr osvětlení netroufáte, nebojte se oslovit specialistu, popř. designéra. Pokud si nové bydlení teprve budujete, je dobré počítat a vybírat osvětlení hned na začátku. Fajn jsou zmiňované světlovody, které je třeba instalovat hned na začátku výstavby. Mohou vám ale krásně prosvětlit byt denním světlem. Dobrým tipem jsou i několikrát zmíněná zápustná světla. Vzhledem k tomu, že se zapouští do stropu, nejsou vhodná do panelových bytů. Jinak jsou ale skvělým pomocníkem.

LED žárovku s výjimečným designem testovali vysoko nad oblaky. Jak to dopadlo?

Nebojte se jednotlivé druhy světel kombinovat, centrální osvícení doplňte stojacími či nástěnnými lampami. Spotřeby se bát nemusíte. Dnešní LED žárovky jsou opravdu velmi ekonomické. 

Pokud nechcete investovat do designéra, oslovte obsluhu v klasických hobby marketech Většina z nich má specialisty na různé oblasti a osvětlení bývá jednou z nich. Odborníci vám na místě jistě dobře poradí.