Domácnost

LED žárovku s výjimečným designem testovali vysoko nad oblaky. Jak to dopadlo?

Minimalistická, lehce retro, ale přitom moderní LED žárovka ARC se bude pravděpodobně líbit i odpůrcům nových trendů. Ve svítidlech ji určitě nebude nikdo maskovat, její atraktivní vzhled vynikne nejlépe sám o sobě. Umožňuje stmívání a díky testování v opravdu extrémních podmínkách by měla i něco vydržet. Jak obstála při výletu do výšky 30 km nad zemí i v kampani na Kickstarteru?

LED žárovku s výjimečným designem testovali vysoko nad oblaky. Jak to dopadlo?
LED žárovku s výjimečným designem testovali vysoko nad oblaky. Jak to dopadlo?

Úvodní fotografie: Flyte

V době, kdy se LED žárovky začaly dobývat do našich obýváků, nevypadaly vzhledově úplně nejlépe. Dnes už je vše jinak a ani běžné „ledky“ už většinou na pohled neurazí.

Energeticky úsporné technologie jsou ale stále v kurzu a nedávají spát ani designérům. Myšlenka spojit vysoce efektivní, úsporný světelný zdroj s designově vyladěnou formou stála na počátku vývoje pozoruhodné LED žárovky Arc (z angličtiny oblouk). Za celým projektem stojí švédský designérský ateliér Flyte, který na sebe před časem upozornil svými levitujícími žárovkami a květináči, které vtipně využívají zákony magnetismu.

Žárovka Flyte: Pořiďte si levitující bytový doplněk

Žárovka Arc zářila i ve stratosféře

Tvůrci žárovky se rozhodli pro originální formu propagace, která zároveň měla prověřit kvalitu a neobyčejnou životnost produktu. Připevnili žárovku k balónu a společně s kamerou ji v nehostinném prostředí severské divočiny vyslali do nebes.

Tento experiment tak přinesl fascinující záběry žárovky, která stále svítí i během letu stratosférou. V perfektní kondici se tak, dle týmu z Flyte, téměř dotkla hranice vesmíru. Musíme ale podotknout, že o tom, kde vlastně začíná vesmír, se stále vedou debaty. Nejčastěji se udává za hranici vesmíru 100 km od povrchu Země, což žárovka Arc ani zdaleka nedosáhla. Ale i svítit vysoko nad mraky se dá jistě považovat za úspěch.

Žárovka Arc při letu stratosférou

Podle realizačního týmu měla celá akce i symbolický smysl. Chtěli dát své myšlence (zhmotněné do žárovky) svobodu a na pomezí Země a vesmíru zažehnout nové světlo.

Anketa

Co poslal do vesmíru Elon Musk při prvním letu rakety Falcon Heavy?

Originální žárovka by měla vydržet dokonce 14 let

Žárovku ARC nabídli zájemcům přes crowdfundingovou platformu Kickstarter, kde výrobek vzbudil obrovské nadšení. Plánovaný rozpočet byl překonán bezmála pětinásobně a počet přispěvatelů přesáhl tisícovku.

Jen pětina Čechů svítí výhradně LED žárovkami. Od kompletní výměny je odrazuje vysoká cena

Běžná prodejní cena mimo kampaň bude 39 dolarů (cca 800 Kč) za jednu, levněji přijde pořízení více kusů. Žárovka je zvláštní i díky charakteru teplého světla, které vydává. Někteří jej přirovnávají k plameni svíčky s určitou proměnlivostí barevných odstínů. Očekávaná životnost se pohybuje okolo 30 tisíc hodin, což odpovídá 6 hodinám denně po dobu 14 let.

Žárovku na zem spadlou z výšin pomohl najít místní rybář

Jeden šťastlivec, který si žárovku objedná přes Kickstarter, dokonce získá právě ten kousek, který se podíval do stratosféry a přežil pád z výšky přes 30 km zpátky na zem.

Nechcete ušetřit jen na osvětlení, ale snížit celkové výdaje za elektřinu? Vyzkoušejte kalkulačku aktuálních cen elektrické energie od více než 60 dodavatelů.

Při výpravě žárovky do nebes to nejdřív vypadalo, že kvůli poruše GPS lokalizace z důvodu velmi nízkých teplot tvůrci projektu ledku, jež přežila pád z obrovské výšky, nikdy nenajdou. Hledání v kupce sena, nebo spíš v kopě sněhu, proto tým ze společnosti Flyte vzdal. Usmálo se ně ale štěstí, když jim den po experimentu zavolal místní rybář s tím, že „dobrodružnou“ žárovku ARC našel.