Technologie

Virtuální realita doma: Jak vybrat vhodné brýle nebo systém?

Virtuální realita je speciální technologie, která vás vmžiku přenese z vašeho domova do digitálního světa. Jak? Oči zakrývá speciální displej a na uších jsou sluchátka, která zprostředkují reálný prostorový zvuk a navíc tlumí vyrušení z okolí. A právě proto, že vaše smysly jsou odříznuty od skutečného světa, vás virtuální realita opravdu pohltí. Zjistěte, jak si ji můžete užít doma i vy.

Virtuální realita doma: Jak vybrat vhodné brýle nebo systém?
Virtuální realita doma: Jak vybrat vhodné brýle nebo systém?

Díky výjimečnému prožitku, který může virtuální realita nabídnout, je tato technologie neuvěřitelně populární už od 80. let. Jejímu rozšíření mezi širokou veřejnost však dlouhodobě bránily technické problémy. Už několikrát to vypadalo, že si konečně najde své místo v domácnostech po boku počítačů a televizí, nikdy k tomu však nedošlo.

Nejprve byl překážkou slabý výkon herních konzolí, následně tato technologie narazila na vysoké ceny speciálních brýlí potřebných pro zobrazování virtuálního světa. Během posledních let se však výrobcům postupně daří jednotlivé problémy odbourávat, a tak to vypadá, že virtuální realita se brzy stane běžnou součástí našich životů.

Díky chytrým telefonům je virtuální realita dostupná pro každého

K jejímu šíření mezi běžné hráče a uživatele, kteří rádi vyhledávají neobvyklé zážitky, totiž hodně napomohly i chytré telefony. I ty si v dnešní době s virtuální realitou poradí. Stačí jen stáhnout speciální hru nebo video upravené přímo pro tuto technologii.

Celé kouzlo pak spočívá v tom, že po nasazení speciálních VR brýlí, do kterých se zasune mobilní telefon, se každému oku začne promítat trochu jiný obraz. Mozek pak obě scenérie spojí a vy si budete připadat, že děj se odehrává přímo před vámi.

Sto let republiky schované v piktogramech. Nevšední výstavu v Českých centrech ocení příznivci virtuální reality

Brýle Google Cardboard

Právě na tomto principu funguje i nejlevnější varianta virtuální reality. Jediné, co k ní budete potřebovat, je váš chytrý telefon, speciální aplikace a lepenkové brýle Google Cardboard. Ty v tomto případě zastupují náhlavní soupravu, do které uživatel umístí svůj chytrý telefon.

Jejich největší výhodou je, že si je může doma vyrobit každý a vyzkoušet si, zda jsou výlety do virtuální reality to, do čeho by do budoucna rád investovat větší finanční obnos. Skvělé jsou také pro všechny, kteří by rádi s digitálním světem zaexperimentovali, ale neplánují se do něj nořit častěji.

Jak se zbavit strachu z výšek? Vědci z Oxfordu zkusili terapii virtuální realitou

Protože se ukázalo, že ne každý je domácí kutil a ne každému se chce vyrábět lepenkové krabičky, není v dnešní době problém sehnat sady, které se jen jednoduše složí dohromady a nebo dokonce hotové kousky, které stačí jen vybalit a nasadit.

Tip: Návod na výrobu i hotové brýle ke koupi najdete na stránkách Google věnujících se VR.

Pokud se pustíte do vyrábění svépomocí, budete mimo šablony stažené z webu potřebovat také ostrý nožík, který si poradí s přesnými tahy, kousek lepenky, ideálně o velikosti alespoň 55,88 cm na 22,23 cm, suchý zip, neodymový kulatý magnet, větší keramický magnet a dvě bikonvexní čočky s ohniskovou vzdáleností 45 mm. Přidat můžete také gumičku nebo NFC štítek.

Konečný verdikt

Hlavním argumentem pro Google Cardboard je rozhodně cena. Pořizovací náklady jsou minimální, a díky tomu si může virtuální realitu vyzkoušet opravdu každý. Na druhou stranu však od lepenkových brýlí nelze očekávat tak intenzivní a věrohodný zážitek jako od profesionálních headsetů za pár tisíc. Nejsou moc pohodlné a hodí se hlavně na první experimenty s digitálními světy.

VR brýle

VR brýle jsou v podstatě lepší verzí soupravy Google Cardboard a fungují na stejném principu – jednoduše do nich vložíte svůj chytrý telefon. Na druhou stranu jsou však pohodlnější, pevnější, mohou mít nastavitelné čočky a vyrábí se z trvanlivějších materiálů. Navíc mohou disponovat také speciálním bluetooth ovládačem, které celý zážitek posune zase o stupínek výš. Usnadní totiž ovládání her a v některých případech se dá používat dokonce jako myš.

Abyste VR brýle využili naplno, vyplatí se mít mobilní zařízení s FullHD displejem, vícejádrovými procesory a senzory, jako je například gyroskop.

Roboti místo farářů a mše ve virtuální realitě: Jak vypadá církev 21. století?

Tip: Při výběru VR brýlí nezapomeňte ověřit, zda podporují velikost úhlopříčky vašeho mobilního telefonu.

Konečný verdikt

I u této varianty je jednoznačným důvodem pro koupi nízká cena. Dalším velkým plusem je také jednoduchá obsluha a kompaktnost. Je však třeba počítat s tím, že některé modely nemusí být příliš pohodlné a kvalita zobrazení je ve srovnání s profesionálním headsetem nízká.

Virtuální realita: Headsety pro počítač nebo herní konzoli

Headsety pro počítač nebo herní konzoli

Headsety pro počítač a herní konzoli se od klasických VR brýlí liší hlavně tím, že mají vlastní displej. Často je využívána technologie AMOLED, u dražších kousků se však setkáte i s OLED displeji. Zaměřte se hlavně na rozlišení brýlí a ověřte si, zda náhodou není udáno jako součet pro každé oko zvlášť. Důležitá je i frekvence displeje, která by měla být minimálně 60 Hz, ideálně však 90 Hz a více.

O tom, jak budete celou virtuální realitu vnímat, pak rozhoduje také velikost zorného úhlu. U levnějších modelů se setkáte nejčastěji se zorným úhlem do 96°, draží headsety vám však nabídnou i mnohem více.

S novým headsetem se od počítače nebo konzole jen tak neodtrhnete. Aby účet za elektřinu nebyl děsivější než hororová hra ve virtuální realitě, ověřte si, zda můžete ušetřit. To mě zajímá!

Na rozdíl od VR brýlí, které využívají snímače zabudované přímo v telefonu, je u headsetů nutné zvážit také to, jakými senzory jsou vybaveny. Mezi nejběžnější patří:

Virtuální realita: Zaměřte se hlavně na rozlišení brýlí

Nezapomeňte ohlídat také parametry vašeho hardwaru. Počítače potřebují ke správnému fungování virtuální reality dobrou grafickou kartu, silný procesor a dostatek operační paměti. U herních konzolí je pak třeba dát pozor hlavně na vzájemnou kompatibilitu s headsetem.

Konečný verdikt

Headsety jsou schopné vám zajistit maximální vizuální i psychický zážitek. Musíte však počítat s vyšší cenou a také s trochu omezeným výběrem.

Srovnání VR zařízení

 

Brýle Google Cardboard

VR brýle

Headsety pro počítač nebo herní konzoli

Cena 

okolo 200 Kč

200 Kč - 5 000 Kč

5 000 Kč - 10 000 Kč

Výhody

snadná dostupnost, jednoduchá obsluha, vhodné pro každého

nízká cena, intuitivní ovládání, kompaktní varianta

maximální zážitek, větší stimulace, dokonalá kalibrace a přesnost

Nevýhody

nekomfortní, bez příslušenství

nižší kvalita zobrazení, omezená nabídka příslušenství

vysoká cena, v současné době omezená nabídka

Tabulka: Cenové kategorie VR zařízení uvádíme včetně DPH podle informací z internetového srovnávače Heureka k 30. 7. 2019.