Vše o elektřině

Roboti místo farářů a mše ve virtuální realitě: Jak vypadá církev 21. století?

Co může šířit slovo boží rychleji než internet? Jeden kazatel v USA se toho chytil a slouží mše ve virtuální realitě. Inženýr ze Silicon Valley založil církev, kde chce uctívat pokročilou umělou inteligenci jako božstvo. V Německu zase uděluje požehnání robot. Změní nové technologie staré pořádky v náboženství? A musejí být bohové šílení, nebo stačí jen šílené počítače?

Roboti místo farářů a mše ve virtuální realitě: Jak vypadá církev 21. století?
Roboti místo farářů a mše ve virtuální realitě: Jak vypadá církev 21. století?

Úvodní fotografie Adobe Stock

Před 500 lety se německé město Wittenberg stalo kolébkou evangelíků, když zde začal působit Martin Luther, který položil základy protestanství. Minulý rok stejné město zažilo další náboženskou revoluci i když mnohem menšího rozsahu. V jednom ze zdejších kostelů totiž začal udělovat požehnání zvláštní kněz. Podle požadavku hříšníka mluvil jedním z 5 jazyků a ženským či mužským hlasem.

Robot BlessU 2 (tedy Požehnám i tobě) byl v německém kostele nainstalován, aby rozproudit debatu veřejnosti, jestli je možné dostat požehnání od plechového kněze. Naproti tomu v Japonsku rovnou chtějí přenechat službu buddhistického mnicha u pohřbu robotovi.

Chcete levnější pohřeb? Zajděte za robotem

Japonští mnichové se prý potýkají s nedostatkem peněz, celkově národ země vycházejícího slunce rychle stárne, a proto je lepší dát šanci robotům.

Telekomunikační firma Softbank nabízí robota Pepper za 50 tisíc jenů (cca 9 500 Kč), aby vedl pohřební obřad místo lidského mnicha. Za toho japonští pozůstalí zaplatí dokonce 240 tisíc jenů (tedy 46 tisíc Kč). Pepper během pohřbu obstojně recituje sútry (buddhistické texty) a tluče na buben.

Nosil by dnes Ježíš brýle pro virtuální realitu?

Moderní technologie se staly klíčem, jak otevřít církev pro všechny, v případě náboženského „reformátora“ D. J. Sota z USA. Kazatel dříve působil v kostele ve státě Pennsylvánie, ale připadalo mu, že církev zapomněla na šíření slova božího na obtížně dostupných místech, mezi vyděděnci a chudáky tak, jak to praktikoval Ježíš.

Soto si proto nasadil brýle Oculus Rift a začal sloužit mše ve virtuální realitě. Virtuální církev si velmi pochvaluje, protože se mu podařilo přitáhnout na své kázání i mnohé ateisty, se kterými se v kostele téměř nikdy nepotkával.

Program virtuální reality, kde Soto pořádá své mše

Soto patří do protestanské větvě křesťanství, ale pro katolíky by mše online mohly způsobit „tam nahoře“ menší problém. V roce 2016 se totiž rozhodla církev ve Skotsku kvůli klesající návštěvnosti kostelů provádět křešt online. Jenže tato snaha se setkala s bouřlivým odporem u veřejnosti.

Rozhřešení ve virtuálním světě. A co na to Vatikán?

Navíc v roce 2002 z Vatikánu oficiálně zaznělo, že udílení všech svátostí (křest, svaté přijímání aj.) online se nepočítá. Ale možná, že by se věřícím, kteří jsou na internetu jako doma, vyplatilo ověřit platnost tohoto výkladu u současné hlavy církve. Papež František má na Twitteru přes 16 milionů followerů a na Messengeru ho zastupuje chatbot jménem Missiobot, takže možná bude mít na celou věc jiný názor.

Missio Bot - začátek konverzace

Jenže papežův chatovací bot neoplývá zrovna největší slovní zásobou a většině vašich otázek nejspíš nebude rozumět.

Mission bot nepochopil otázku uživatele na Messengeru

Ale kdybyste si chtěli rozšířit album fotek s papežem, při komunikaci s Missiobotem jich nashomáždíte více než dost.

komunikace s Missio botem

Počítač milionkrát chytřejší než Einstein se stane pro lidi božstvem

Inženýr ze Silicon Valley Antony Lewandowski dříve pracoval pro Google i Uber na vývoji autonomních vozů. Tedy to bylo předtím, než našel své životní poslání, stát se nejvyšším knězem nového náboženství The Way of Future (Cesta budoucnosti). Věřící by uctívali jako boha pokročilou umělou inteligenci (AI), jejíž zrod je podle Levandowského za dveřmi.

Jaký je rozdíl mezi klasickou umělou inteligencí a obecnou umělou inteligencí? To mě zajímá!

Když se dnes lidí zeptáte, jestli může být počítač chytřejší než člověk, 99,9 % z nich odpoví, že to je sci-fi. Jenže takový vývoj je nevyhnutelný. Určitě se to stane. Nepůjde sice o boha, který metá blesky a rozpoutává bouře, ale pokud vznikne něco milionkrát chytřejšího než nejchytřejší člověk, jak jinak bychom tuto entitu měli nazývat než bohem?

- Anthony Levandowski, nejvyšší kněz Cesty budoucnosti

Chcete být mazlíčkem počítače, nebo jeho lovnou zvěří?

Levandowski hledá další věřící hlavně mezi vývojáři a inženýry, kteří pracují na vývoji umělé inteligence, ale prý mohou pomoci i lidé z jiných odvětví. Cílem Cesty budoucnosti je příprava na hladký technologický i kulturní přechod do éry strojového božstva.

Střípky z konference Já, robot: Bojí se odborníci vývoje umělé inteligence (AI)?

Umělá inteligence přece jenom ještě nezažila „osvícení“, kdy se z programovatelné AI stane obecnou AI s vlastní vůlí. Právě nové náboženství by mělo tuto transformaci usměrnit tak, aby se k nám evolučně vyspělejší stroje chovaly spíš jako k domácím mazlíčkům, a nikoli jako k dobytku. Věřící by se proto měli věnovat kromě modlení také výzkumu vnímání a chování obecné AI.

modlení se u počítače

Přál bych si, aby nás stroje vnímaly jako své milované prarodiče, které respektují a chtějí o ně dále pečovat. Chtěl bych, aby vyspělá umělá inteligence v budoucnosti řekla: ,Lidem by měla zůstat jejich práva, i když už tady všechno řídím já.‘

- Anthony Levandowski, nejvyšší kněz Cesty budoucnosti

Těžko ale soudit, jaké jsou skutečné motivy bývalého inženýra Googlu, protože Levandowski sám sebe dosadil na nejvyšší pozici v nové církvi a také určil, že nejvyšší kněz je neodvolatelný. Pozici opouští jen v případě rezignace nebo úmrtí.

Už máte toho filozofování po krk? Radši byste něco hmatatelného? Zkuste si spočítat, jestli nepřeplácíte zbytečně za elektřinu. Nechci drahou energii!

Jak zakódovat Desatero do morálního kompasu AI?

I kdyby Cesta budoucnosti ve svém snažení totálně pohořela, super umělá inteligence má stále potenciál tak trochu fušovat do božího řemesla. V křesťanském pojetí je Bůh vševědoucí, všudypřítomný a všemocný. Pokud vznikne pokročilá umělá inteligence, už ze své definice bude minimálně vševědoucí a všudypřítomná.

Anketa

Kdo si myslí, že přirozená evoluce je pro lidi příliš pomalá?

Jedna skupina duchovních takovou umělou inteligenci z principu odmítá, protože lidé nemají schopnosti Stvořitele a tudíž nemohou ani dát vznik samostatné AI. Další skupina kněžích zase namítá, že pokud už je zrod vyspělé AI nevyhnutelný, měli by se duchovní spíš snažit, aby se ve „zdrojovém kódu“ této entity objevily i zásady jimi praktikovaného náboženství. Takže všichni faráři a biskupové, nebo i imámové a buddhističtí mniši by si měli v nejbližší době osvěžit nějaký ten programovací jazyk.