Technologie

Chcete Lego panáčka s vlastní tváří? Zkuste 3D tisk, říká zakladatel dílny MakersLab

Zdá se vám, že z 3D tiskáren vylezou jen nepraktické věci podobné lžičkám, kterými míchali čaj v Pelíškách? Potom se pořádně pletete. Ve 3D tiskové dílně MakersLab vám vyrobí nositelné šperky, součástky pro drony nebo nahradí zlomené díly u nábytku či oken. Jaké další zázraky dnes 3D tiskárny dokáží, nám vyprávěl Tomáš Michálek, spoluzakladatel MakersLabu.

Chcete Lego panáčka s vlastní tváří? Zkuste 3D tisk, říká zakladatel dílny MakersLab
Chcete Lego panáčka s vlastní tváří? Zkuste 3D tisk, říká zakladatel dílny MakersLab

Proč by se měl člověk, který moc netuší, co to vlastně ten 3D tisk je, o tuto novou technologií zajímat? K čemu by se mu mohla hodit?

V 3D tisku je velká budoucnost. Můžete mít na stole doma nebo v kanceláři stroj, který vám převede digitální návrh do reálného světa, zhmotní model, který máte uložený v počítači. Nejde o novou technologii. 3D tisk je 30 let stará věc, ale v posledních 5 letech se ceny 3D tiskáren tak snížily, že se tyto stroje staly dostupné prakticky pro všechny. 

Hobby nadšenci, geekové a další fanoušci techniky se vrhli do stavění 3D tiskáren. Někdy je ani nezajímalo, co vytisknou, ale chtěli si prostě zkusit stavbu vlastní mašiny. Opravdové využití vytisknutých výrobků většinou hledají průmysloví designéři a lidé, co potřebují vyrobit nějaké prototypy.

Myslíte si, že 3D tiskárna se v budoucnu stane běžnou součástí domácnosti jako třeba pračka či počítač?

Uvidíme. Já si myslím, že je reálné, aby měl v budoucnu každý 3D tiskárnu doma. Ale nebude to do 5 let, jak někteří předpokládají. Tipuji, že to potrvá celou generaci. Můj syn už by mohl mít 3D tiskárnu doma. 

Dneska lidé teprve 3D tisk objevují a zjišťují, jaké má možnosti. Zatím je to relativně pomalé. Máme relativně málo použitelného materiálu, ale to všechno se v budoucnu změní.

Kolik zaplatíme za součástky do 3D tiskárny, když si chceme sestavit sami doma?

U nás může člověk navštívit dvoudenní workshop na stavbu tiskárny, který stojí 20 tisíc korun. Přijdou dva lidi a my jim dodáme všechny potřebné součástky a nástroje. Pod naším dohledem si stroj postaví, vyzkoušejí, nahrají ovládací software. Projdeme všechno šroubek po šroubku. Domů si pak dvojice odnese vlastní 3D tiskárnu připravenou k používání. 

Samozřejmě si můžete také koupit i stavebnici a postavit tiskárnu sami doma. Cenově se tak dostanete i pod těch 20 tisíc.

Musím něco zvláštního umět, když si chci „hrát“ s 3D tiskárnou?

Je dobré umět 3D modelovat, protože pak nejste závislí na tisknutí věcí podle návrhů stažených na internetu. Do této skupiny patří právě architekti a designéři. Ale třeba programátoři nemusí umět 3D modelování, ti mohou návrh modelu vytvořit pomocí počítačového kódu. Psaním kódu přidají funkce, barvu aj. a vlastně tak model naprogramují. 

Také lze modely k 3D tisku vytvářet „sochařením“ v počítači, kdy odebíráte virtuální hmotu, podobně jako byste modelovali hlínu, akorát používáte počítačovou myš. Ale začínají se vyrábět i různé haptické pomůcky, které simulují tvorbu modelu hmatem.

Elektromotorka, kancelář i želví krunýř: 3D tiskárny nepřestávají udivovat svět

Přijďte do MakersLabu na workshop "Začínáme s 3D tiskem", který pořádáme každou středu od šesti a my vás naučíme jak na 3D tiskárně tisknout. Přihlásit se můžete v tomto formuláři.

Jaké předměty si lidé nejčastěji chodí tisknout k vám do MakersLabu?

Hodně tiskneme různé prototypy pro firmy. Třeba když někdo dělá stolní hru, zajde si k nám vytisknout hrací figurky.

Nedávno jsme pro jeden start-up tisknuli prototyp čidla měřící čistotu ovzduší. Firma levně a rychle získá prototyp, který může ukázat koncovému zákazníkovi a získat zpětnou vazbu. Na základě připomínek vychytá firma mouchy a natiskne druhou verzi.

Kolik za tisk v MakersLabu zaplatím?

To se odvíjí od doby tisknutí. Hodina pro členy MakersLabu stojí 110 Kč, pro nečleny 200 Kč. 

Ale nemusíte hned přijít s vlastním návrhem předmětu. Máme tu i 3D skener, který daný předmět převede do digitální podoby. Na jejím základě pak už můžete tisknout. 

Například za 2 minuty oskenujeme vaši vlastní postavu či tvář,a pak si nějakou dobu počkáte, než „vylezete“ z 3D tiskárny. Fantazii se meze nekladou, můžete mít třeba Lego panáčka či Igráčka s vaší hlavou.

Jak si stojí česká centra 3D tisku ve srovnání s vývojem za hranicemi?

Jsme trochu pozadu. Záleží ale jak v čem. Na českém trhu máme výrobce tiskáren i materiálu pro 3D tisk na podobné úrovni jako jinde. Ale chybí nám Fab Laby a další malé technologické dílny jako je MakersLab.

Fab Lab

Zkratkovité slovo původem z angličtiny, z fabrication laboratory (doslova laboratoř na výrobu). Označuje malou dílnu s workshopy zaměřenými na digitální výrobu. Nejčastěji v takové dílně najdeme přístroje ovládané počítači, které dokáží vyrobit téměř cokoli.

Jak vlastně MakersLab vzniknul?

Mě i spoluzakladatele Adama Jecha spojuje nadšení do nových technologií. Potkali jsme se na jedné výstavě a zjistili jsme, že naše schopnosti se výborně doplňují. Dali jsme to dohromady a shodou okolností se ve stejné době otvírala Paralelní Polis (pozn. redakce: budova neziskové organizace zaměřené na alternativní zájmy). Se zástupci projektu jsme se setkali. Nápad na otevření dílny 3D tisku se jim líbil, a proto nám poskytli prostory. 

MakersLab jsme otevřeli letos v dubnu. Chodíme ale také do škol ukazovat, jak se dá s 3D tiskem kouzlit.

Je v některých českých školách 3D tisk také součástí výuky?

Na ČVUT vyučují předmět zaměřený na 3D tisk. O 3D tiskárny mají zájem také umělecké průmyslovky, ale i střední a základní školy. Nedávno se tady byli podívat studenti z Gymnázia Jana Keplera a říkali, že v novém školním roce bude jejich škola vybavena 3D tiskárnami. I Městská knihovna v Praze vymýšlí, jak by mohla využít 3D tiskárny. Zkrátka vznikají zajímavé projekty.

Jak velké věci se tisknou v nejrozšířenějších 3D tiskárnách?

Můžete vytisknout krychli s rozměry 20 x 20 x 20 cm, ale to nikdo nedělá, protože by to trvalo dlouho, asi 16 hodin. Spíš si lidé tisknou předměty s menšími rozměry, které se vytisknou rychleji. Délka tisku závisí hodně na tom, z kolika vrstev je věc poskládaná. Když mám menší počet tlustších vrstev, tisknu rychleji a naopak.

Anketa

Myslíte si, že při 3D tisku mohou lidé utrpět nějaká zranění?
 

Máte doma nějaké věci, které jste si vytisknul vyloženě pro svou vlastní potřebu?

Přítelkyně nosí náramek, který jsem jí vyrobil v 3D tiskárně. Potom se nám u okna ulomil takový plastový díl, který už se nedal nikde koupit. Proto jsem ho vytiskl.

Také si hodně tisknu součástky na drony, třeba spojky a podobné užitečné věci do dronů, které horko těžko někde koupíte.

Chodí za vámi i známí, kteří si chtějí něco vytisknout?

Chodí a spíš vyzvídají a pak přemýšlejí, k čemu by 3D tisk mohli použít. Blízko k tomu mají lidé, co už něco doma vyrábějí, anebo děti.

Dítěti řeknete, že vyrábíte raketu, a hned ho napadne dalších 10 věcí, které by chtělo ještě vytisknout. Ale dospělý přijde k 3D tiskárně, kouká a neví, co by si přál vytisknout. 

Připomíná mi to dobu, kdy začínaly počítače. Dospělí na ně podezřívavě koukali a děti začaly s PC hrami a pak už i zkoušely programovat svoje věci. A podívejte se, co už dneska všechno počítače dokáží. 

Zajímá vás, kolik zaplatíte za roční spotřebu elektřiny pro osobní počítač? Spočítat

Nyní například začíná 3D tisk pronikat i do světa módy. Návrháři vymýšlejí šaty vytisknuté na 3D tiskárnách. Omezení zatím představuje materiál, ale už máme i velmi ohebné a flexibilní plastové výrobky. Přijďte se podívat na první českou módní přehlídku fashion.STL, která se koná 3. 10. 2015 v La Fabrice. Fashion designéři zde představí své kreace vytisknuté na 3D tiskárnách.

FOTOČLÁNEK: Čím šokovala módní přehlídka oděvů i bot vytisknutých z 3D tiskáren?

Dá se nějak charakterizovat skupina lidí, která se zajímá o 3D tisk?

Sem chodí různí lidé, kluci i holky. Holky si chtějí vytisknout prstýnky, šperky a podobné věci. U kluků to jsou hodně ajťáci, strojaři či stavaři. Přišli i lékaři a různí hračičkové, kteří doma tvoří vlastní výrobky. Ještě mě napadají lidé, kteří dělají airsoft nebo auta.