Technologie

Elektromotorka, kancelář i želví krunýř: 3D tiskárny nepřestávají udivovat svět

3D tisk, o němž vás často a rádi informujeme, je jednou z nejperspektivnějších a nejzajímavějších technologických oblastí. Zdá se, že možnosti trojrozměrného tisku téměř neznají hranice. A proto vám přinášíme další porci produktů z různých koutů světa, za jejichž vznikem stojí 3D tiskárna. Tentokrát se zaměříme na ultralehké motorky, futuristickou kancelářskou budovu i dojemný želví příběh.

Elektromotorka, kancelář i želví krunýř: 3D tiskárny nepřestávají udivovat svět
Elektromotorka, kancelář i želví krunýř: 3D tiskárny nepřestávají udivovat svět

Zdroj úvodní fotografie: Apworks.de

Německo: Pětatřicetikilová elektromotorka Light Rider 

Německá společnost APWorks, která patří do portfolia významného výrobce civilních dopravních letadel Airbus, představila ultralehký elektromotocykl, jehož rám má na svědomí 3D tiskárna. 

VIDEOČLÁNEK: Novinky na poli 3D tisku: Šaty, Rembrandtův olej a tajemná krabička OLO

APWorks se podařilo vyvinout nový materiál, který je ideální pro využití na poli 3D tisku. Hliníková prášková slitina, která dostala název Scalmalloy, je lehká a pružná, ale zároveň pevná jako titan. Má tedy ideální vlastnosti (nejen) pro výrobu součástí dopravních prostředků.

To společnost dokazuje prostřednictvím elektromotorky Light Rider, jejíž „proděravělý“ rám stříbrné barvy vytiskla 3D tiskárna s využitím materiálu Scalmalloy. Celková hmotnost motorky je pouhých 35 kilogramů, přičemž samotný rám váží jen 6 kilogramů. 

Stroj dokáže vyvinout rychlost až 80 kilometrů za hodinu a na jedno nabití ujede 60 kilometrů. Vzhledem k napájení elektřinou se navíc motocykl pohybuje takřka neslyšně.

I když tyto parametry nejsou pro zkušené motorkáře zvyklé na pořádné mašiny nikterak ohromující, možná se jedná o první vlaštovku předjímající masovější výrobu dopravních prostředků za pomoci 3D tisku. Motorka Light Rider vznikne v omezené sérii 50 kusů a její cena bude 50 000 eur, tedy přibližně 1,3 milionu korun. A tak se možná stane spíše sběratelským kouskem pro skalní fanoušky 3D tisku.

Dubaj: Futuristická kancelář v ráji odvážných architektů

Dubaj se v posledních letech stává místem, kde architekti dostávají prostor k realizaci svých nejdivočejších představ. V nejlidnatějším městě stejnojmenného emirátu na pobřeží Perského zálivu vyrostl například i proslulý mrakodrap Burdž Chalífa, který je se svými 828 metry nejvyšší budovou světa.

Stavba kanceláře zabrala pouhých 19 dnů.

Možná i proto právě v Dubaji stojí první kancelář, která vznikla za použití 3D tiskárny. Jedná se o komplex přízemních „buněk“  zaobleného tvaru, v nichž sídlí společnost Dubai Future Foundation, která za realizací přelomové stavby stojí. Celková plocha kancelářského prostoru se pohybuje kolem 250 metrů čtverečných.

Dosud jsme byli zvyklí počítat trvání stavby budov v řádech měsíců, 3D technologie ovšem tuto tradici povážlivě nabourává. Vytištění budovy ze speciální směsi cementu trvalo 17 dnů a instalace do prostoru další dva dny, kancelář tedy byla k nastěhování za pouhých 19 dnů. Náklady na stavbu navíc nepřesáhly částku 2,4 milionu korun, což je vzhledem k zastavěné ploše a rychlosti realizace, více než přijatelná cena.

Rozsáhlejší stavba samozřejmě vyžaduje i pořádnou tiskárnu. Kancelář proto vytiskl stroj, jehož výška činila 6 metrů, délka přesáhla 36 metrů a šířka se pohybovala mírně přes 12 metrů.

Nejnovější studie věští 3D technologii v oblasti stavebnictví velkou budoucnost. Kromě toho, že inovativní postup významně zkracuje dobu realizace staveb, snižuje také náklady na práci, a to až o 80 procent. Dubaj tak odvážně plánuje, že by do roku 2030 mohla být až čtvrtina všech budov v emirátu vytvořena s využitím 3D tiskárny.

Brazílie: Veterinární superhrdinové vytvořili nový krunýř pro zraněnou želvu

Želva jménem Freddy utrpěla vážná zranění během lesního požáru v Brazílii. Kromě toho, že musela vydržet přes 40 dní bez jídla, jí uhořel téměř celý krunýř. Když dobrovolníci zubožené zvíře našli, nedávali mu příliš šancí na přežití.

O tom ostatně svědčí i jméno, které želví nalezenec dostal. Když zachránci želvu donesli k veterináři, ten při pohledu její zjizvené tělo prohlásil, že mu připomíná Freddyho Kruegera, monstrum z hororové série Noční můra v Elm Street.

Želva ale měla štěstí, že se jí ujala skupina dobrovolníků, kteří si říkají Animal Avengers. Ti se rozhodli, že houževnatému zvířeti dopřejí ještě jednu šanci. A tak se zrodil nápad na vytvoření nového krunýře, který by nahradil ten, o který želvu z 85 procent připravil požár.

Cesta od zdevastovaného krunýře k novému želvímu ukrytu.

O nový „domeček“ pro želvu se postarala 3D tiskárna. Stačilo vytvořit 40 fotografií, podle nichž počítač vymodeloval nový krunýř. Tiskárna poté vytvořila 4 části krunýře, které do sebe později zapadly jako skládačka, tisk každého z dílků trval přibližně 50 hodin.

Protože měl výsledek nepřirozenou bílou barvu, přizvala záchranná skupina brazilského umělce Yuri Calderu, který krunýř ručně opatřil barvami tak, že není k rozeznání od díla přírody. Krunýř pak dobrovolníci nasadili želvě, která je, jak se zdá, s výsledkem spokojena.

Tiskárna na lidi? 3D systém ITOP dokáže vytvořit funkční lidské tkáně

I když je využití 3D tisku v lidské medicíně prozatím v plenkách, respektive ve fázi horlivého testování a zkoušení nových možností, jedná se o významný milník pro veterinární péči, neboť se ukazuje se, že zvířatům může technologie pomáhat už dnes