Zahrádkáři s druhotným vodoměrem nemusí platit za stočné
Vytrvalé sucho, které u nás panuje, přidává vrásky nejednomu zahrádkáři. Nejen, že ohrožuje úrodu, ale navíc ždímá peněženky pěstitelů, kteří bez dostatečných zásob dešťové vody musí často zavlažovat přímo z vodovodu. Pokud se tento problém týká i vás a kubíky rychle naskakující na vodoměru vás děsí i ve spaní, mohl by se vám hodit návod, jak na zalévání ušetřit, a to až tisíce korun ročně.
Zahrada vám sice pod rukama plodí téměř sama, ale ve výpočtech vodného a stočného se moc nevyznáte? V tom případě možná po letošní sezoně budete mít plné bedýnky ovoce a zeleniny, ale prázdnou peněženku. Jak na to, aby vám peníze neodtekly doslova kanálem?
Podružný zálivkový vodoměr může být cestou, jak ušetřit
Řešením je podružný vodoměr, často nazývaný také jako druhotný. Ten je určen na měření spotřeby vody, kterou využijete na zalévání zahrady, případně na napuštění bazénu. Taková voda pak logicky neodtéká do kanalizace, a tím pádem vám odpadá povinnost platit za ni stočné. Jak takový vodoměr můžete získat?
Pokud chcete na stočném ušetřit, v první řadě byste si měli ověřit, zda je to ve vaší situaci vůbec možné. Nahlédněte proto do smlouvy, případně do některé z vašich faktur za vodu, a zjistěte si, jak je právě vám stočné účtováno. Skladba ceny totiž záleží na obci, kde žijete, a v některých konkrétních případech se může stát, že stočné budete platit předem stanoveným paušálem na osobu, takže s jeho cenou už nepohnete. Vyčtete-li však v dokumentech, že výše stočného závisí na množství vody, kterou spotřebujte, můžete se pustit do akce a podniknout další kroky k levnější vodě na zavlažování.
Můžete podružný vodoměr využívat?
Abyste mohli výhod druhotného vodoměru využívat, musíte splnit jednoduchou podmínku – množství vody spotřebované bez vypouštění do kanalizace by mělo být prokazatelně větší než 30 m3 za rok. Ověřte si proto, kolik vody přibližně spotřebujete. Toto množství následně budete muset prokázat, k čemuž slouží právě podružný zálivkový vodoměr. Ten bude ve vašem majetku a jako platné fakturační měřidlo by měl splňovat všechny důležité náležitosti, jako třeba úřední ověření, které musí být v případě studené vody podle vyhlášky č. 345/2002 jednou za šest let. To budete muset jako jeho majitel zajistit vy, stejně jako jeho instalaci, za kterou zaplatíte většinou přes dva tisíce.
Tip: Úřední ověření vodoměru nemusí být vykonáno přímo vaším dodavatelem. Můžete využít také Český metrologický institut nebo autorizované metrologické středisko, které vám poskytne potvrzení v podobě úřední značky nebo ověřovacího listu.
Určitě se však nemusíte bát toho, že byste vodoměr museli sami kupovat někde v hobby marketu nebo dokonce instalovat. Stačí jen kontaktovat vašeho dodavatele vody, případně vyplnit příslušný formulář, který často najdete přístupný i na internetu.
Při podávání žádosti zrovna také zkontrolujte, jestli bude instalace technicky možná. Běžně se podružný zálivkový vodoměr instaluje na odbočku těsně za fakturačním vodoměrem a ve většině případů by to mělo být bez problémů možné, protože kolem vodoměru běžně bývá dostatek místa. V některých situacích to však může být jinak a právě tehdy je dobré informovat se, jaké jsou varianty řešení. Podmínky instalace už většinou mají společnosti zpracované, a tak není problém zjistit, co je možné a co už nikoliv.
Dohodnout se však můžete, i když je montáž neproveditelná. V takovém případě se totiž odpočet stočného dá provést i pomocí tabulek a výpočtů, třeba podle plochy vašeho trávníku. Této variantě se však většinou provozovatelé vodovodních sítí snaží vyhnout, protože může být příležitostí pro nepoctivce, kteří by za vodu rádi ušetřili bez toho, aby ji reálně na zahradu použili.
Další tipy, jak ušetřit za vodu
Šetřit však rozhodně nemusíte jen na zahradě. Pokud chcete snížit svoje účty za vodu opravdu radikálně, zaměřte se i na její využití v domě. Co můžete udělat, aby se částka na vašich fakturách výrazně ztenčila?
- Na záchod si pořiďte nádržku, u které je možné dobře regulovat kolik vody použijete na spláchnutí.
- Termostatická vodovodní baterie, na které si nastavíte teplotu vody už před jejím puštěním, zabrání ztrátám na začátku každého sprchování, kdy se snažíte vodu vyladit tak, aby nebyla příliš horká ani studená.
- Až 5× méně vody spotřebujete na mytí nádobí, když investuje do myčky.
- Vyhoďte starou pračku a místo ní pořiďte nový spotřebič, který umí vodu dávkovat podle množství prádla v bubnu. V některých případech se vám může podařit ušetřit dokonce až desítky litrů na jedno praní.