Cena kilowatthodiny: Kolik stojí a jak na elektřině ušetřit?
Výdaje za elektřinu tvoří podstatnou část rozpočtu každé domácnosti. Není divu, díky elektřině můžete svítit, používat většinu spotřebičů, ale také vařit nebo místnost vytápět. Jak platit za elektřinu co nejméně? Zjistěte, jaká je cena kilowatthodiny a jak na elektřině ušetřit.
Kilowatthodiny na elektroměru, megawatthodiny na faktuře
Kilowatthodina (kWh) je jednotka, která vám říká, jaké množství energie bylo spotřebováno během jedné hodiny. Pro lepší představu – spotřebič s příkonem 1000 W spotřebuje 1 kWh za jednu hodinu, přístroj s příkonem 100 W za deset hodin atd.
Srovnejte si dodavatele a ušetřete výběrem levnějšího průměrně 2200 Kč ročně
Zatímco váš elektroměr ukazuje spotřebu v kWh, na fakturách od poskytovatele energie budete mít spíše údaj v megawatthodinách (MWh). Cílem není vás zmást, je za tím jen snaha Energetického regulačního úřadu uvádět spotřebu ve stejných jednotkách jako regulované složky elektřiny. Převod mezi oběma jednotkami je velmi jednoduchý, vycházejte ze vztahu: 1 MWh = 1000 kWh.
Kolik stojí jedna kWh?
Cena za 1 kWh je v rámci domácností různá, do hry vstupuje více faktorů. Výdaje se liší podle krajů ČR, v závislosti na podmínkách dodavatele a především na konkrétním tarifu, ve kterém elektřinu spotřebujete. Do ceny promluví, jestli máte s poskytovatelem jednotarifní, nebo dvoutarifní sazbu. V prvním případě platíte po celý den za kWh stejnou cenu, v tom druhém se vám během dne bude střídat vysoký a nízký tarif. Během nočního proudu, jak se nízkému tarifu někdy lidově říká, vás kWh elektřiny vyjde na mnohem méně. Konečná faktura pak bude ovlivněna tím, na co všechno elektřinu využíváte.
Průměrná cena elektřiny se v České republice v posledních měsících pohybovala mezi 4–5 korunami za kWh. V roce 2019 byla průměrná cena za kWh 4,58 korun. Na začátku letošního roku tato hodnota vzrostla na 4,76 korun.
S cenami elektřiny na burze ale zahýbala pandemie koronaviru. V důsledku menší poptávky cena elektřiny výrazně klesla. V nabídce hlavních dodavatelů se to projevilo na podzim letošního roku. Aktuálně se průměrná cena za kWh pohybuje okolo 4,3 korun. Podívejte se, o kolik zlevnili největší dodavatelé elektřiny. Oslabení ale tlumilo oslabení koruny. „Právě oslabení kurzu koruny nad 27 korun za euro v posledním roce citelně snížilo promítnutí poklesu velkoobchodních cen elektřiny do korunové ceny,“ šéf nákupu energií ve společnosti E.ON Energie.
Jak ušetřit na elektřině?
Možností, jak na elektřině ušetřit, je celá řada. Není třeba svítit svíčkami, vytápět na 17 stupňů, ani jíst studené jídlo. Stačí dodržovat pár základních pravidel. Připravili jsme pro vás několik tipů:
- Skutečně vypínejte spotřebiče, když je nepoužíváte. Většina z nich zůstane i po vypnutí ve stand-by neboli pohotovostním režimu, ve kterém stále spotřebovávají elektřinu.
Vy z toho v tu chvíli nemáte vůbec žádný užitek. Abyste přístroje opravdu vypnuli, musíte použít hlavní vypínač na zařízení nebo prodlužovací šňůru s vlastním vypínačem. Průměrně se udává, že zbytečná spotřeba v pohotovostních režimech představuje okolo 8 % ročních výdajů za elektřinu v domácnosti. - Pokud pořizujete nový spotřebič do domácnosti, sáhněte po vyšší energetické třídě. Zaplatíte o něco více, ale počáteční náklady se vám vrátí v mnohem nižší spotřebě.
Pro srovnání – jeden cyklus sušičky prádla energetické třídy B může spotřebovat až o 2 kWh více než model třídy A+++.
Během každého sušení tak ušetříte 8,6 korun. Při 180 cyklech, tedy použití sušičky ob den, ušetříte za rok více než 1500 korun. Rozdíl v pořizovací ceně máte za několik let zpět.
- Ujistěte se, že hlavní jistič vaší domácnosti odpovídá spotřebě. Dodavateli platíte za jistič podle typu paušální poplatek za rezervovaný příkon. Pokud je jistič dimenzován na výrazně vyšší spotřebu, než reálně máte, pak platíte zbytečně vysoký poplatek.
- Je-li to možné, požádejte si dvoutarifní sazbu. Vyplatí se vám, zejména když elektřinou ohříváte vodu či vytápíte. Mnoho spotřebičů vám nabízí funkci odložený start. Využijte toho a provozujte je v době nízkého tarifu.
- Vyměňte staré klasické žárovky za úsporné LED žárovky. Jejich pořizovací cena je vyšší, ale na provozu se vám vyplatí. Kromě toho nezapomeňte zhasínat, když místnost opouštíte – klidně i na pár minut.
To však neplatí u zářivek, které mají nejvyšší spotřebu právě při rozsvícení a častým zhasínáním zkracujete jejich životnost. Proto je při odchodu z místnosti na několik minut lepší nechat zářivky rozsvícené.
Ušetřit můžete i změnou dodavatele
Za elektřinu nemusíte platit více, než je nutné. Na trhu funguje mnoho dodavatelů, jejichž podmínky a ceny se značně liší. Nepatří váš poskytovatel mezi ty méně výhodné? To zjistíte velice snadno – využijte k tomu naši online kalkulačku. Během chvíle uvidíte, který dodavatel vám nabízí nejlevnější cenu a nejférovější podmínky. Změna dodavatele vám může zajistit roční úsporu až ve výši několika tisíc korun. Podívejte se, jak na změnu dodavatele elektřiny.