ERÚ a ČOI proklepne tisíce smluv od šmejdů, kteří lidem vnutili žárovky „zdarma“
Mnoho odběratelů se nechalo nalákat na velmi laciné, nebo bezplatné LED žárovky prezentované jako „dárek“ při podpisu nové smlouvy s dodavatelem energií. Přestože pak využili zákonné možnosti výrobek vrátit a smlouvu vypovědět, zavalila je smršť výhružných sdělení o rychlém zahájení exekuce. Ošemetné smlouvy i zastrašující praktiky nyní prověří Energetický regulační úřad i obchodní inspekce.
Podomní prodejci navnadili důvěřivého zákazníka na úspornou LED žárovku zadarmo, ale když se tento „dárek“ rozhodl vrátit, naúčtoval mu dodavatel sankci ve výši 2 000 Kč. Pokud spotřebitel odmítl zaplatit, pohledávky se ujmula inkasní agentura a začala se ohánět exekucí do 2 dnů, přestože ji k takovému postupu žádný zákon neopravňuje.
Stále více lidí se při řešení této svízelné situace obrací na Energetický regulační úřad (ERÚ) a Českou obchodní inspekci (ČOI).
Vymahači straší nepodloženou exekucí, shodují se úřady
„Máte 48 hodin na zaplacení dluhu ve výši 2 900 Kč a zaslání dokladu o úhradě, vystavujete se riziku vydání platebního rozkazu a následné exekuci.“ I taková může být dohra LED žárovek „zdarma“, nebo následek telefonátu, kdy spotřebitel odsouhlasí změnu dodavatele, a uzavře tak – často nevědomky – smlouvu o dodávkách energie.
Výhružné SMS či doporučené dopisy, kterých může přijít i několik za jediný týden, nerozesílá samotný dodavatel, ale inkasní agentura. Dodavatel však stojí za původní pohledávkou, kterou prodal vymahačské agentuře nebo ji vymáháním přinejmenším pověřil. Nicméně vymahačům v těchto případech schází exekuční titul (rozsudek soudu nebo rozhodnutí orgánu veřejné moci), takže jejich nátlak má jen zastrašit.
Užívání podobných nátlakových metod považujeme za nepřípustnou formu komunikace se zákazníky. Zadržovat klienty pod pohrůžkou vysokých pokut nebo rovnou exekucí do zdravého konkurenčního prostředí nepatří. ERÚ proto v uplynulých týdnech zahájil jedno z dosud nejrozsáhlejších šetření, při kterém si od obchodníků vyžádal několik tisíc smluv o dodávkách energií, ke kterým byly nabízeny právě ony rizikové LED žárovky.
- Vladimír Outrata, předseda Rady ERÚ
Mimosoudní řešení sporů České obchodní inspekce se setkává i s případy, kdy jsou spotřebitelé vystavováni dokonce pravidelnému nátlaku a výhrůžné SMS zprávy o hrozící exekuci jim chodí prakticky obden. A to i přesto, že LED žárovky vrátili a postupují v souladu s právním stanoviskem ČOI.
- Mojmír Bezecný, ústřední ředitel ČOI
Kdo pomůže v boji se šmejdy?
Stali jste se terčem podobných pohrůžek? Nic neodkládejte a svou situaci řešte. Jestliže podle vás společnost nemá na pokutu či úhradu služeb nárok, sdělte jí to a požadujte prokazatelnou, nejlépe písemnou odpověď. Pokud bude hrát mrtvého brouka, obraťte se s problémem s dodavatelem na ERÚ. Způsobuje-li potíže zprostředkovatel, obraťte se na ČOI. V případě, že si nejste jistí, kontaktujte jeden z úřadů, podnět si případně předají.
Důležitá je snaha podobným praktikám zamezit preventivně. Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí a Energetickým regulačním úřadem chystá kvůli podobným trikům „energetických šmejdů“ a neetickým praktikám některých zprostředkovatelů smluv na dodávku energií změnu legislativy, která posílí práva spotřebitelů.
Zdroj: společná tisková zpráva ERÚ a ČOI