Technologie

Vědci vytvořili robota s umělými svaly. Zvedne 1000krát více, než sám váží

Origami, starobylé umění skládání papíru, inspiruje designéry z odvětví robotiky stále častěji. Zároveň přibývá experimentů s roboty vyrobenými z měkkých materiálů. Zažitou představu, že „soft“ roboti musí mít menší sílu než jejich pevné protějšky, vyvrací nový projekt robotických umělých svalů. Přelomový objev rozšiřuje potenciál využití robotů do mnoha dalších oblastí.

Vědci vytvořili robota s umělými svaly. Zvedne 1000krát více, než sám váží
Vědci vytvořili robota s umělými svaly. Zvedne 1000krát více, než sám váží

Úvodní fotografie: wyss.harvard.edu

Měkké svaly nejsou nákladné na výrobu a svým robotickým nositelům propůjčují doslova superschopnosti.

Chtěli byste superschopnosti jako má Iron Man? Tento britský vynálezce je má. Chci vidět, co ten koumák vyrobil

Umělé svaly vyvinul tým složený z vědců z Wyss Institute při Harvardské univerzitě, z expertů přes počítačové vědy z MIT a z odborníků Laboratoře pro výzkum umělé inteligence (CSAIL). K získání síly potřebné ke zvedání předmětů používali pouze tlak vody nebo vzduchu.

„Soft“ robot se hýbe nasátím a vyfukováním vzduchu či kapaliny

Základ robotického zvedače tvoří vnitřní kostra, která může být vyrobena z celé řady materiálů včetně kovové cívky nebo skládaného plastu a je obklopena vzduchem nebo kapalinou. Vše je zasazeno do vnějšího utěsněného obalu.

Svalové pohyby se spouští nasátím nebo vysátím plnícího média obklopujícího kostru pod vnějším obalem. Typ pohybu pak určuje výhradně tvar skeletu. Způsob, jakým se umělý sval pohybuje, je tedy dán předem připravenými záhyby a sklady.

Rekordmani ve vzpírání těžkých břemen

Výzkumníci sestrojili celou řadu těchto robotů s měkkými svaly, aby demonstrovali nesčetné možnosti využití a také dostatečnou odolnost. Výsledky ukazují, že umělé svaly jsou lehké, ale přitom velmi silné. Pokusy naznačují, že jsou schopné unést 1000krát těžší břemeno, než samy váží.

Anketa

Víte, co má společného robot a kobot?

Umělé svaly pracují levně

Pořizovací náklady jsou mimořádně nízké a funkční zařízení lze vyrobit i sestavit v minimálním čase. Vědci také sestrojili mnoho velikostních variací svalů od milimetrových až po metrovou „ruku“ bez jakéhokoli poklesu výkonu.

Vynálezce Saul Griffith: Vymyslel létající elektrárny i roztomilé nafukovací roboty

Podle výzkumného týmu je tento vynález oproti jiným robotům z měkkých materiálů převratný také z hlediska bezpečnosti. Svaly založené na podtlaku mají prý nižší riziko prasknutí, selhání a dalších poruch během vykonávání úkolů. Navíc nejsou prostorově náročné.

Soft roboti pomohou pod vodou i v nemocnicích

Tyto umělé svaly by se mohly využívat v chirurgických přístrojích, pro exoskelety nebo pro přesunování materiálů pod vodou včetně použití ve velkých podmořských hloubkách.

robot s umělými svaly

Roboti s umělými svaly by mohli být posláni třeba i do vesmíru pro podporu výzkumné činnosti. Zajímavostí je verze rozspustná ve vodě, která otevírá dveře pro potenciální použití např. v lékařství v podobě rozložitelných robotů.