Malování obrazů, komponování hudby i psaní scénářů: Umělá inteligence v roce 2016
Umělá inteligence svou výpočetní kapacitou předčí lidský mozek. Stále častěji však zasahuje i do sfér, u nichž se dlouho předpokládalo, že se bez ryze lidské tvořivosti neobejdou. Zdá se však, že umělá inteligence se na v oblasti umění naopak cítí jako ryba ve vodě. Jak své nadání uplatnila minulý rok? V aukci vydražila své podivuhodné obrazy, skládala hudbu a nezaostávala ani na poli scénáristiky.
Zdroj úvodní fotografie: Google
1. Obrazy z hlubokých snů umělé inteligence
Koncem února loňského roku se v charitativní aukci pořádané v americkém San Franciscu prodalo 29 obrazů vygenerovaných počítačem. Umělé neurální sítě vlastněné Googlem vytvořily v rámci projektu Deep Dream (hluboký sen) vizuálně atraktivní, vskutku snové kompozice.
Pro naprogramování počítače se nepoužívaly běžné algoritmy, umělá inteligence se naopak měla sama učit prostřednictvím velkého množství dat – v tomto případě různých obrázků, pomocí kterých se naučila rozpoznávat různé objekty a dále s nimi pracovat.
2. Populární song inspirovaný The Beatles
V roce 2016 na sebe umělá inteligence upozornila také v oblasti hudby. Výzkumné laboratoři Sony CSL se pomocí softwaru „Flow Machine“ podařilo stvořit vcelku zdařilou píseň. Program pracoval s 13 tisíci různými populárními melodiemi a zadáním složit hudbu ve stylu The Beatles.
Ačkoli bez drobných zásahů člověka se hudba přece jen neobešla, byl tento umělý tvůrčí počin považován za velký úspěch. Text písně a výsledná úprava je dílem francouzského hudebníka Benoita Carreho.
3. Scénář pro krátký sci-fi film Sunspring
Na základě filmových a seriálových scénářů sci-fi žánru z 80. a 90. let 20. století vytvořila umělá inteligence vlastní scénář pro krátký film, který byl poté natočen. Koncepce filmu Sunspring je nesoudržná bez jasné struktury, vyšlo však najevo, které momenty napříč mnoha scénáři rozpoznal počítač jako významné.
Postavy filmu například stále projevují určitou zmatenost a věta „Nevím, o čem to mluvíte.“ se nese celým filmem skoro jako refrén. Toto je však jen malá ochutnávka výsledků počítačové „kreativity“ loňského roku.
Umělá inteligence složila hned několik dalších písní, zaměřila se i na poezii, prózu a další scénáře, vytvořila trailer k filmu Morgan a dokonce posuzovala uměleckou hodnotu fotografií pro magazín EyeEm. Čím nás asi umělá inteligence, která je možná sama tak trochu dílem umění, překvapí letos?