Domácnost

Střídače do fotovoltaické elektrárny: Jak vybrat ten nejvhodnější?

Střídač, často nazývaný také jako měnič, je podle mnohých odborníků srdcem celé fotovoltaické elektrárny. Zjistěte, jaká je jeho role při výrobě elektřiny a proč se nevyplácí jeho výběr podceňovat.

Střídače do fotovoltaické elektrárny: Jak vybrat ten nejvhodnější?
Střídače do fotovoltaické elektrárny: Jak vybrat ten nejvhodnější?

I když by se na první pohled mohlo zdát, že při pořizování fotovoltaické elektrárny je alfou a omegou výběr solárních panelů, realita je často trošku jiná. Typ, kvalita i správné umístění panelů jsou bezesporu klíčové, nejdůležitějším a zároveň i nejcitlivějším místem celé FVE je však malá krabička, zvaná střídač (měnič). Jejím úkolem je přeměnit stejnosměrné napětí, které vyrábějí panely, na střídavé napětí elektrické sítě. Mimo to může mít také spoustu doplňkových funkcí, jako například monitorování sítě, kontrola provozních údajů a nebo třeba ochrana systému. Není tedy divu, že tato nenápadná komponenta bývá často nazývána srdcem celé fotovoltaické elektrárny. Co se může stát, když výběr střídače podceníte?

V lepším případě vám fotovoltaika neušetří tolik peněz, kolik by teoreticky mohla. V tom horším na jejím pořízení můžete dokonce prodělat. Jak je to možné?

Získejte konzultaci ohledně fotovoltaiky zdarma! Chci konzultaci

Výběr střídače má vliv na návratnost.

Špatně zvolený střídač může zvednout návratnost elektrárny na stovky let

Abyste situaci ohledně střídačů dobře porozuměli, musíte se vrátit zpět do roku 2011. Tehdy se totiž v Česku spotřebovaná elektřina přestala měřit jako celek a místo toho se začala počítat po fázích. Tento způsob nepracuje s domem komplexně, ale řeší, kolik elektřiny je spotřebováno v jednotlivých fázích.

Jak se liší jednofázové a třífázové rozvody?

Majitele bytů, kteří mají většinou jednofázové rozvody, tento způsob výpočtu moc neovlivňuje, stejně tak jako vlastníky rodinných domů s třífázovými rozvody, kteří elektřinu nakupují běžně ze sítě. Jakmile však budete chtít kombinovat tři fáze a fotovoltaiku, musíte zpozornět.

Na trhu totiž můžete sehnat střídače symetrické a asymetrické. Rozdíl mezi nimi je ten, že symetrický měnič rozděluje energii rovnoměrně mezi všechny tři fáze, zatímco asymetrický pracuje podle potřeby. V případě, že vaše spotřeba na všech třech fázích je přibližně stejná, můžete bez obav zvolit první variantu. Pokud se však výše spotřeby na jednotlivých fázích liší, což je poměrně běžné, můžete klidně dopadnout jako pan Teplý z následujícího videa:

Na to, že správná volba měniče je při pořízení FVE naprosto klíčová, upozorňuje také odborník na fotovoltaiku Vít Pokorný z E.ON Energie: „Výběr by rozhodně neměl nikdo podceňovat. Střídač je ta nejdůležitější komponenta celé fotovoltaiky. Obzvlášť v České Republice, kde díky našemu specifiku s měřením elektřiny po jednotlivých fázích je velmi důležité dobře zvolit střídač.“

Na co se tedy při výběru této komponenty zaměřit, aby vám návratnost fotovoltaiky nevyšla na stovky let? „V případě třífázových systémů je potřeba hledět na to, zda střídač zvládá tzv. asymetrii. Díky této funkci dokáže střídač posílat energii na jednotlivé fáze podle toho, jak jsou zrovna zatíženy až do 1/3 svého výkonu. Například střídač s výkonem 8 kW dokáže regulovat a posílat na každé své fázi až 2,6 kWh,“ vysvětluje Pokorný.

Klepiš: Návratnost u fotovoltaických panelů od E.ONu nám vychází i na 8 let

Jaké další parametry zohlednit při výběru?

Dále také doplňuje, že, „dalším důležitým parametrem střídače bývá vlastní spotřeba v době chodu a v tzv. stand-by režimu. Bohužel tyto údaje se mnohdy nedají vyčíst z technických listů jednotlivých střídačů, proto bych zde doporučil se vždy doptat na zkušenosti s daným střídačem dalších zákazníků. Při koupi bych se také zajímal o standardně nabízenou záruku na střídač, případně na možnosti zakoupení prodloužené záruky.“

Mezi další faktory, které se vyplatí zvážit, patří také:

Střídač FVE

Třífázové rozvody jsou komplikovanější také z hlediska ceny. Zatímco jednofázový střídač vás vyjde na 20 až 40 000 Kč, za ten třífázový si budete muset připlatit. Ceny začínají na 30 000 Kč, v závislosti na funkcích však střídač může vyjít i na více než dvojnásobek. Jak je to možné? Záleží hlavně na tom, „zda se jedná o střídače, které umějí pracovat s fyzickými bateriemi a zda mají schopnost asymetrie.“ vysvětluje Pokorný z E.ON Energie. Zároveň však také dodává: „Na střídači bych rozhodně doporučil nešetřit, vyšší cenu dokáže kvalitní střídač velmi rychle vykompenzovat svou lepší účinností a nadstavbovými funkcemi, jako například možnost dodávat energii do domu i v době výpadku distribuční sítě.“

Oslabující koruna zdražuje fotovoltaiku. S pořízením proto neotálejte, tvrdí expert E.ONu

Většina střídačů navíc nabízí i možnost monitorovat elektrárnu pomocí chytré aplikace. Každá z nich je však trochu jiná a proto se vyplatí při výběru věnovat pozornost i jim. Na co se zaměřit? „Uživatelské aplikace mají dnes téměř všechny střídače. Nicméně bych doporučil se svého prodejce zeptat například na ukázku aplikace a případně zda mají český překlad, ten totiž už nebývá zas tak častý. Aplikace pak prioritně slouží pro monitoring stavu elektrárny a některé pak mají i možnost nastavovat různé pracovní chody elektrárny,“ zakončuje Pokorný. 

Získejte konzultaci ohledně fotovoltaiky zdarma! Chci konzultaci